Hiçbir sağlık çalışanı asli görevini yapamıyor

Sağlıkta şiddet sorunu ile ilgili açıklama yapan Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Adem Yaman, “Sağlıkta sistemsel bir sorun var. Bu da hasta ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiriyor. Günübirlik çözümler değil, kalıcı çözümler üretmek gerektiğini yıllardır savunuyoruz” dedi

Hiçbir sağlık çalışanı asli görevini yapamıyor

Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği (SAĞLIKÇA) Başkanı Adem Yaman, sağlık çalışanlarına şiddet ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yaman; sağlıkta şiddet sorununun sistemsel bir sorun olduğunu ve kalıcı çözümler üretmek gerektiğini ifade etti. Sorunun siyaset üstü bir sorun olduğunu vurgulayan Yaman, çözüme tüm kesimler ile birlikte ulaşılabileceğine işaret etti.

“EVİNDEN İŞİNE GİTMİYOR”

Yaman tarafından yapılan açıklama şöyle: “Sağlıkta şiddet çözülmek istenmeyen bir durum mu? Çözülemeyecek kadar büyük bir sorun mu? Sağlıkta şiddet deyince aklımıza darp, yaralama ve cana kast gelse de, her gün yüzlerce taciz, hakaret, tehdit gibi sözlü veya mimikler ile şiddeti her çeşit ve türde yaşayan bir meslek grubuyuz. Sistemdeki eksiklikler ve aksaklıklar nedeniyle hasta ve hasta yakınları ile karşı karşıya gelmek hiçbir kimsenin isteyeceği bir durum değil şüphesiz. Sabah evinden çıkan hiç bir kimse bu gün ne problem ve sorun çıkarsam diye evinden çıkmıyor. Sorunları tek başına çözmek için de evinden işine gitmiyor.

"ASLİ GÖREVİNİ YAPAMIYORLAR"

İnsanların evlerinden işlerine gidiş amaç ve gayeleri sağlık ve kamu hizmeti sunan kurumlarında verilen ve yasa ile tanımlanmış görev tanımlarına uygun şartlarda hizmet üretmek ve sağlık hizmeti sunmak. Peki sağlık çalışanları asli görevlerini yapabiliyorlar mı? Aslında sorunun ve problemin ana kaynağı burası. Hiçbir sağlık çalışanı asli görevini yapamıyor.  Doktor doktorluğunu, hemşire hemşireliğini, sekreter sekreterliğini,hasta bakıcı hasta bakıcılığını, personel personelliğini. Bunu örneklerle çoğaltabiliriz. İster iş yükü diyelim, ister angarya, ister umursamazlık diyelim, ister gayeye almama. Sağlık çalışanları üzerinde inanılmaz bir baskı ve bezginlik var. İş tanımı ile uymayan yüzlerce konuda baskı ve mobbing var. Bu gerçeği kabul etmedikçe sorunları çözmek mümkün değil.

“SORUN BİREYSEL DEĞİL”

Sağlıkta sistemsel bir sorun var. Bu da hasta ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiriyor. Günübirlik çözümler değil, kalıcı çözümler üretmek gerektiğini yıllardır savunuyoruz. Eğer ki hemşire hemşireliğini yapmaz yapamaz, doktor hekimliğini yapmaz yapamaz, paramedik acil müdahalesini yapmaz yapamaz halde olduğu sürece sorunun çözümü mümkün olmayacaktır. Sorun kişisel, bireysel, mesleksel, örgütsel veya tepkisel değil sistemsel bir sorundur. Ve acil olarak çözülmelidir. Sorunumuz siyasi bir sorun degil, siyaset üstü bir sorundur. Bu gerçek böyle kabul edilmelidir. İnisiyatif almak değil yasal mevzuatlardaki görev ve sorumluluklarda eksik aramak gerekmektedir.

“SİYASİ MALZEME YAPMAYALIM”

Mutsuz, umutsuz, kaygılı, tükenmiş, isteksiz, yorgun ve duygusuz bir meslek grubu oluşturmak bu aziz millete çok şey kaybettirecektir. Değerli yetkililere ve siyasetçilere seslenmek istiyorum. Artık bu konuyu siyasi bir malzeme yapmayalım. Birlikte, hep birlikte çözümler üretelim. Sağlık; yemek, içmek, gezmek ve eğlenmek gibi bir olgu değil. Acil ve ihtiyaç anında hızlı ve etkili bir şekilde sunulması ve hizmet alınması gereken bir unsur. Birilerini suçlayarak veya iş yükünü birilerinin üzerine atarak değil, hep birlikte inisiyatif alarak bu sorunu çözelim. El birliği içinde çözüm yolları arayalım, aksi takdirde bir milletin sağlığı söz konusu olacaktır. Sağlık çalışanları tarih boyunca olduğu gibi bugün de, yarın da her zaman mesleklerini en iyi şekilde icra edeceklerdir. Bundan hiç bir kimsenin kaygısı olmamalıdır."

Atakan Kızılkaya-Çağdaş Kocaeli

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER