Her lisans mezunun Sağlıkta Yönetici olmasının önüne geçilmelidir.

663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede sözleşmeli statüde istihdam edilecek başkan, başkan yardımcısı, uzman, müdür ve yardımcılarının öğrenim durumuna yer verilmiş olup iş tecrübesi ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Sözleşmeli statüde istihdam edilecek başkan, başkan yardımcısı, uzman, müdür ve yardımcılarının yardımcılarının görevlerinin gerektirdiği niteliklere ve mesleklerine uygun olarak seçilebilmeleri ile bu personelin daha verimli, etkin ve kaliteli hizmet sunmaları için öğrenim şartlarının yanında yetkinlikleri, kabiliyetleri ve iş tecrübeleri de esas alınarak istihdam edilmeleri gerekmektedir.

Her lisans mezunun Sağlıkta Yönetici olmasının önüne geçilmelidir.

Sözleşmeli statüde istihdam edilecek  başkan, başkan yardımcısı, uzman, müdür  ve yardımcılarının öğrenim durumuna yer verilmiş olup iş tecrübesi ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Sözleşmeli statüde istihdam edilecek müdür ve yardımcılarınınyardımcılarının görevlerinin gerektirdiği niteliklere ve mesleklerine uygun olarak seçilebilmeleri ile bu personelin daha verimli, etkin ve kaliteli hizmet sunmaları için öğrenim şartlarının yanında yetkinlikleri, kabiliyetleri ve iş tecrübeleri de esas alınarak istihdam edilmeleri gerekmektedir.

İş alanı ile ilgili hiç bir tecrübesi olmayan sözleşmeli yöneticilerin atanması perosnelin motivasyonun bozulması bir yana, sisteminde zarar görmesine neden olmaktadır. Bu konuda  20 Haziran 2017 yılında yayınlanan yazı ile kısmen bir iyileştirme yapılmıştı. Ancak uygulanmamıştı. Sadece müdür yardımcıları için belirlenen bu şartlara bakarsak;


A) Genel Şartlar:
1) En az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.
2) Eşi stratejik personel olup da 5 inci ve 6 ncı hizmet bölgelerine ait il ve ilçelerde sözleşme imzalayacaklar hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde en az iki yılı sağlık alanında faaliyet gösteren yerlerde çalışmış olmak kaydıyla en az dört yılık iş tecrübesine sahip olmak.
3) 657 sayrılı Kanunun 48 inci maddesinde aranılan şartları haiz olmak.
4) Mevcut müdür yardımcıların sözleşmeleri devam eder. Bunların sözleşmeleri karne başarılarına göre tekrar değerlendirilir. Başarılı olanların sözleşmeleri yenilenebilir.
5) Sözleşmeli müdür yardımcısı olarak istihdam edilebilmesi için sağlık tesisinde münhal pozisyon bulunması şarttır.

B) Özel Şartlar:
l) idari ve Mali işler Müdür Yardımcılarının; sağlık kurumları yöneticiliği veya hastane yöneticiliği alanında yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar, sağlık idaresi yüksekokulu, sağlık kurumları yöneticiliği, sağlık kurumları işletmeciliği, iktisadi idari bilimler ve hukuk fakültesinden mezun olanlar ile sosyal hizmet uzmanı, sosyal çalışmacı, mühendislik fakültelerinin bilgisayar, biyomedikal, endüstri, inşaat, makine, elektrik elektronik bölümlerinden mezun olanlar tercih edilmek kaydıyla en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olmak.
2)Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür yardımcılarının; sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında bulunan kadro veya unvanlarına atanabilecek yüksekokul veya fakültelerden mezun olması gerekir.
3) Sağlık Otelciliği Müdür Yardımcılarının; yüksekokul veya fakültelerin turizm ve otelcilik bölümlerinden veya özel şartların 1 ve 2 nci maddelerinde belirtilen yüksekokul vaya fakültekerin birinden mezun olması gerekmektedir. Turizm belgeli tesislerde dört yıl otel yöneticiliği tecrübesi olanlardan genel şartlarda aranılan en az iki yıl sağlık alanında çalışma şartı aranmaz.

Sözleşmeli yönetici atamalarında bir iyileştirme olarak başlayan ama uygulanmayan bu kriterlerin artırılması gerekmektedir.  Görev yaptıgı alanı bilmeyen, iş ve işlemleri bilmeyen, her lisans mezunun Sağlıkta Yönetici olmasının önüne geçilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 11:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet çalışkan
Ahmet çalışkan - 1 ay Önce

Ülkemizde bu kadar doktor açığı varken doktorların özellikle uzman doktorkarın yönetici pozisyonunda çalışması yanlıştır. Sadece il sağlık müdürü ve hastane başhekimlerinin doktor olması yeterlidir. Onun haricinde müdür ve müdür yardımcıları başkan ve başkan yardımcıları eğitim ve Liyakat gözetilerek doktor harici sağlık personeli arasından sınav ile seçilmesi en uygun olanıdır

@ahmet çalışkan
@ahmet çalışkan @Ahmet çalışkan - 1 ay Önce

kurumda hekim olacak o amir olmayacak, hekim dışı sağlık personeli amir olacak hekime emir verecek,istediğiniz bu. Sana hiç mantıklı geliyor mu.Sen yüzbaşı binbaşıya emir veren komutanlık yapan çavuş onbaşı gördün mü hiç

Pratisyen hekim
Pratisyen hekim - 1 ay Önce

Bence pratisyen hekimlerin de sağlık müdürü olmasının önü kapatılmalı. Hiç bir şey bilmeyen uzman olamayan şahıslar torpille müdür olarak kendilerini bir halt sanmaya başlıyorlar ve altındaki personele o güne kadar tatmin edemedikleri egoları ile zulüm yapmaya, mobbing uygulamaya başlıyorlar. Örnek mi istiyorsunuz.
Balıkesir: Fevzi Yavuzyılmaz

Sağlıksız sağlıkçı
Sağlıksız sağlıkçı - 1 ay Önce

Nedir bu dr olmayan personelin önüne engel koyma çabası. Nasılki bir dr. nin Yönetim ile hiç alakası yokken en tepelere gelmesine ses çıkmıyorsa diğerlerine de laf etmeyin. Diploma varsa bu şartlarda her şey olur (iyi yaparlar demiyorum). Ha doğrusu nedir diyorsan özelliklede başta dr.olmak üzere herkesi aldığı paraya göre değerlendirme yaparsak yazılı sınavlar ve belli görevlerde belli sürelerde görev yapma şartı gelmelidir. Haberlerinizi biraz akıl mantık süzgecinden geçirin bir zahmet

Hemşire
Hemşire @Sağlıksız sağlıkçı - 1 ay Önce

Çok yanlış bu yorum. 15 yıl sahada en yoğun büyük hastanelerde ameliyathane,acil,koroner yoğunbakım birimlerinde çalışmışım.Sağlık Meslek bitirmişim ama Hemşire olsamda 10 tane doğum yaptırmadan mezun edilmeyen, 14 yaşından beti yoğun stajlı bir eğitim almışım. 18 yaşında atanmışım gün aşırı nöbetler tutmuşum. Çalıştığım için örgün okumam mümkün olmadığından yine eğitimimden vazgeçmemişim Lisans bitirmek için Uzaktan eğtimle okumuşum. Uzaktan eğitimle lisans birirdim diye senden daha az Hemşire olmuyorum.Saha tecrübem çok.en niyelikli yerlerde çalışmışım.üstüne sağlık yönetimi yüksek lisans yapmışım.sorumlu hemşirelik yapmışım.Eskiden Att,Paramedik,bilmem ne teknikeri filan bölümleri olmadığı için her işe koşturulmuşum.daha çıcuk yaşta bu mesleğin tozunu yutmuşum.şimdiki lisans hemşirelikte okutulan dersleri daha lisedeyken almışım. Üstüne aynı dersleri lisansta almışım. Yatılı okumuş ailemden 4 Yıl ayrı kalmış,asker gibi disiplinli eğitim almışım.ama sen sırf örgün okudun diye benden daha iyi olduğunu, daha çok şey hak ettiğini düşünüyorsun öylemi! Liseden sonra eğitimini kendini geliştirmek için lisans tamamlamamın nesi kötü?Sen önce bu ayrımcı,nifakçı düşüncelerinden vazgeç.meslekte 25.yılım bitiyor.hala okuyup kendimi geliştiriyorum,sertifika kurslarına,seminerlere gidiyorum. Sanada başkalarını küçümsemek yerine kendini geliştirmeyi tavsiye ediyorum.

Hemsire
Hemsire - 1 ay Önce

Hastanede çoğunluk ebe hemsirede ama ne yazıkki müdür tıbbi sekreter neden enjeksiyon a enjektör diyen müdür saglik bakım müdürü ???? olmaz kardeşim olmaz ömür uzun değil obur tarafın hesabı var aç sınavını kazanan otursun sende hak yemeden kurtul

Liyakat
Liyakat - 1 ay Önce

Yoneticilik maasi icin istenen durum maas lar erkes kendi unvanindan maas ve doner odenirse ortada Bu yoneticilik aski biter.Yöneticiler mesleki bir sınava girmeli ve alınan puanlarla 2-3 yıllık atama yapılmalı .En az 3 yıllık müdür yardımcılığı ve başhekim yardımcılığı yapmayanda üst pozisyona gecmemeli ,mülakat olmamalı ve siyaset kendi işine bakmalı ülkeyi nasıl yönettiklerinde ortada

.
. - 1 ay Önce

Sağlık Bakanlığında yöneticilik neden sınavla olmuyor?

Musa
Musa - 1 ay Önce

Kocasinin doktor olma sartiyla hemsireler uzman ve mudur pozisyonlarina atanabilir diye eklensin

Ehliyet-Liyakat
Ehliyet-Liyakat - 1 ay Önce

Hastane Md yardımcısı olmadan, Hastane Müdürü. Başhekim Yardımcısı olmadan Başhekim. Şube Müdürü olmadan Başkan Başkan Yardımcısı. Başkan olmadan İl Müdürü olunamayacağı bir sistem en adil sistem olacaktır.

doğru söze ne hacet
doğru söze ne hacet @Ehliyet-Liyakat - 1 ay Önce

ama dinleyen kim


SIRADAKİ HABER