Hastane olmuş Çilehane

Hastane olmuş Çilehane

Uşak Gündem'den  Salih Kılınç'ın yazısı;

Bugün 20 Temmuz Çarşamba. Sabah saatlerinde görev yaptığım www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi’ işyerinde çalışmaktayken, dünya durdukça yaşayası Siz Değerli okurlarımdan gelen mail, WhatsApp, messenger mesajları ile bombardımana tutuldum.

Konu: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iyice çorbaya dönen ve sağlıklı olarak alamadığımız sağlık hizmetleri oldu.

Günün bombası; İlimize yeni atanan İl Sağlık Müdürü KBB Uzmanı Op. Dr. Sayın Mehmet Akdağ’ın hastanede poliklinik yapmasıydı.

İkinci yakınma konusu ise hastanenin yeni binası ve eski binasında bulunan 10 asansörden 8’nin bir türlü sağlıklı çalışmaması oldu. Şimdi müsaadenizle bu konuları tek tek irdeleyelim. Siz Değerli Okurlarımızın görüşleri de benim için çok önemli. Lütfen bu konularda yorumlarınızı yazınız.

Beyin ayakları koşturmalıdır

2021 yılı Temmuz ayında Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görevlendirilen Uşak İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Sayın Mehmet Akdağ, geçtiğimiz ay ilimize Sağlık Müdürü olarak atanmıştı.

Sayın Akdağ, KBB Uzmanı olması nedeni ile bugün KBB Servisinde poliklinik yaparak hasta muayene etmiş. Bir Sağlık Müdürünün poliklinikte hasta muayene etmesi ilk anda kulağa hoş geliyor. Değil mi?

Ben, Sayın Hocamın poliklinik yapmasını başka açıdan değerlendirmek istiyorum. Bir kere beyin yerinde durur. Ayaklara komut verir ve koşturur. Beyin koşmaz.

İkinci olarak da Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bildiğim kadarıyla birbirinden değerli 6 KBB Uzmanı Hocamız var. Uşaklı KBB’de fazla sıkıntı yaşamıyor.

Öte yandan, Kardiyoloji, Cildiye, Göz, Göğüs ve Nöroloji polikliniklerinde doktor olmadığı için hastalar randevu alamıyor. Ultrason çekimi için en erken 1 Aralık tarihine gün veriliyor.

Kardiyoloji; adı üzerinde kalp hastalıklarına bakılan poliklinik. Bu bölüme günde ortalama 300 hasta başvururken, poliklinik yapabilen tek doktor en fazla 70 hastaya bakabiliyor. 230 hasta başının çaresine baksın. Kalbi teklerse veya durursa da Allah rahmet eylesin.

Hastanede durum böyle olunca da benim Can Uşaklım, şifa bulmak için başka illere gitmek zorunda kalıyor. Ya da özel hastaneye avuç avuç para ödemek zorunda kalıyor.

Günah değil mi? Bizim en büyük suçumuz Uşak’ta yaşamak mı?

Kardiyoloji doktorumuz yok asansörümüz çalışmıyor ‘kalpten ölün’ mesajı mı veriyorsunuz?

Hastaneye giden kalp hastası bir Uşaklı doktor yokluğundan ölmezse in çık, in çık bozuk asansörler yüzünden ölecek. Hastanede 10 asansörden 8’i çalışmıyor. Hastane yönetimi sağ olsun bu konuda çok hassas davranmasına rağmen parasızlıktan bozuk asansör sorununa çözüm bulamıyor.

Çünkü asansörlerin tamamen tamirata girmesi için yaklaşık 3 milyon TL gibi bir bütçe gerekiyor. Bu bütçe verilmeyince çözüm olarak asansör tamiri için revize denilen bir yöntem bulmuşlar. Yani koparabildikleri yaklaşık 400 bin TL ödenekle bu ay bir, iki asansörü, öbür ay kaç para koparırlarsa diğer bir iki asansörü tamir etmeye çalışıyorlar.

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binası, 2013 yılında hizmete girmişti. Yaklaşık 10 yıllık bir mazisi var. Her gün 8-10 bin insana hizmet veren bu kısımdaki asansörlerin yıpranmasını ve eskimesini anlayabiliyorum.

Ama yeni yapılan ve 2020 yılında hizmete açılan ek kadın doğum ve çocuk hastalıkları binasında bulunan asansörlerin bozulmasına ne demeli?

Okurlarımdan gelen bilgilere göre; asansörler tamirde olmuyormuş. Teknisyenler her gün tamir ediyor, asansörler de her gün bozuluyormuş. Hastane yönetimi de bu işten bıkmış usanmış.

Değerli Hocamız KBB Uzmanı OP. Dr. Sayın Mehmet Akdağ, müdürlük koltuğuna oturalı 45 gün olmuş. Yani bir başka deyişle 40’ını yeni çıkarmış. KBB’de poliklinik yapmasını eleştirmiyorum. Ama zamansız buluyorum. Öncelikle diğer branşlardaki Uzman doktor sıkıntısına ve hastanenin asansör sorunlarına çözüm bulsun. Sonra istediği kadar poliklinik yapsın.

Son sözümde AKP Uşak İl Teşkilatı ve milletvekillerine…

Allah aşkına siz hangi ilde AKP İl Teşkilatı görevinde bulunuyorsunuz? Ve Hangi ilin milletvekilisiniz?

Kentimize yaptığınız hizmetler için teşekkür ederim. Ama, artık yok hastanenin 8 asansörü bir türlü tamir edilemiyor. Yok bir çok branşlarda uzman hekim getirilemiyor. Yok 29 kilometrelik çevre yolu 10 yıldır yapılamıyor.

Artık lütfen Uşaklıların böyle basit sorunlar yüzünden çile çekmesine göz yummayın ve çözüm üretin. Bu sorunlarımızı çözün kü iktidar partisinden olduğunuz anlayalım.

Yoksa bu gidişle bu kadar çile çeken Uşaklıların hepsi derviş olacak.

Demedi demeyin sonra…

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER