Geçici Görevlendirmeler Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesine Uyuyor mu?

Cumhurbaşkanlığının yayımlamış olduğu Tasarruf tedbirlerini içeren genelgede Personel giderlerine özel başlık açıldı. Şimdi buradan soruyoruz yönetmeliklere aykırı bir şekilde yapılan niçin ve kime göre ihtiyaç olduğunun bilimsel bir açıklaması olmayan PDC'si dolu olan il-ilçe sağlık müdürlüklerine yapılan geçici görevlendirmeler nedeni ile hastanede kalan personele ihtiyaç dolayısı ile ödenen nöbet paraları kamu zararına sebep olmakta mıdır? Genelgeye rağmen geçici görevlendirmeler hız kesmeden devam edecek mi?

Geçici Görevlendirmeler Cumhurbaşkanlığı  Tasarruf Genelgesine Uyuyor mu?

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelgede  personel giderleri başlığının altındaki bir hükümde "Kamu personeli zorunlu haller dışında fazla mesai ücreti alacak şekilde istihdam edilmeyecektir." şeklinde yer almaktadır. İl ve ilçe sağlık müdülüğüne yapılan geçici görevlendirmeler iptal edilse sağlık personeline ödenen nöbet ücretinde ne kadar değişiklik olur. Bu miktar bir hastane bazında bile yıl bazında hesaplandığında ulaşılacak rakamlara bakmak gerekmektedir. Ülke bazında rakamın boyutlarını düşünmekve hesaplamak gerekiyor.

PERSONEL GİDERLERİ

Mevcut personelin etkin ve verimli çalışmasını sağlamak üzere gerekli tedbirler alınacak, bu personel hizmet standartlarına uygun ve dengeli bir şekilde görevlendirilecek ve atıl personel oluşmasına izin verilmeyecektir.

Kanundan doğan mecburi yükümlülüklerin yerine getirilmesi, hizmet genişlemesi ve yeni bir teşkilat biriminin kurulması halleri hariç olmak üzere bir önceki mali yılda kadro ve pozisyon sayılarında emeklilik, istifa ve ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma kadar yeni kadro ve pozisyon ihdas ya da kullanım talebinde bulunulabilecektir.

Mahalli idareler bakımından bu kapsamdaki uygulamalarda, ilgili mevzuatta yer alan norm kadro ilke ve standartları ile yıllık toplam personel giderleri hakkındaki oranlar esas alınacaktır.

Kamu personeli zorunlu haller dışında fazla mesai ücreti alacak şekilde istihdam edilmeyecektir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Kamu kurum ve kuruluşları, fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma giderlerini asgari seviyede tutmak amacıyla 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununda yer alan serbest zaman ve denkleştirme süresi hükümlerini öncelikle uygulayacaktır.

4857 sayılı Kanun kapsamında çalışan işçilerin yıl içerisinde hak kazandıkları yıllık ücretli izin süreleri, ilgili yıl içerisinde kullandırılacaktır. Ayrıca, ilgililerin önceki yıllarda hak kazanıp kullanmadıkları yıllık ücretli izin süreleri, yürütülen hizmetlerde aksamaya sebep olmayacak şekilde azami üç yıl içerisinde kullandırılacaktır.

28/8/2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararında öngörülen koruyucu giyim ve donanım malzemeleri, söz konusu Kararda yer alan hizmetlerde görev yapan personel ile sınırlı olarak, ayni şekilde verilecektir. Bu yardım karşılığında çek, kupon veya benzeri ödeme araçları kullanılmayacak ve nakdi bir ödemede bulunulmayacaktır.,

14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendine göre yapılacak atamalar sadece yönetici kadroları (şef dahil) ile sınırlı tutulacak, yönetici kadroları dışındaki kadrolara anılan bent çerçevesinde atama yapılmayacaktır.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 03:34

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
att
att - 4 hafta Önce

112 de bile fazla personel olduğu halde hastaneden hemşire ve vhki görevlendirilmektedir.

AYDIN  LAN DIN MI
AYDIN LAN DIN MI - 4 hafta Önce

AFYON AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİNDE PDC HEMŞİRE KADROSU SIFIR ÇALIŞAN HEMŞİRELER SAĞLIK MEMURLARI HATTA SAĞLIK MEMURU SATIN ALMACI MUTAMET OLARAK ALAKASIZ YERDE ÇALIŞTIRIYOR BAŞHEKİMİ BU PERSONELİN HEPSİ GEÇİCİ GÖREVLİ EE NASIL OLACAK

Başkentli
Başkentli - 3 hafta Önce

Cımhurbaşkanlığı tasarruf genelgesi ihaleleri toplu yap diyor Ankara Destek bölüyor, Araç sayısını azalt diyor destek ne yağıyor araç üstündeki Taşıt Tanımalar bike sökülüyor ? Yazık Ankaraya Destek böyle olmamalı

SIRADAKİ HABER