Geçici Görevlendirme Sorunu

Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu PDC' ne rağmen sağlık personelinin geçici görevlendirmeler ile kurum içinde farklı alanlarda çalıştırılmaları, sağlık personeli arasında memnuniyetsizlere yol açtığı gibi personelin aidiyet duygusunu yok etmektedir.Bu geçici görevlendirmeler sadece hekim dışı sağlık personelinde değil hekimler içinde olmaktadır.

Geçici Görevlendirme Sorunu

Sağlık Bakanlığında mevcut sağlık insan gücünün bölgeler arası ve iller arası dengeli dağılımını sağlamak için 5371 sayılı Kanun ile hekimlere devlet hizmeti yükümlülüğü uygulaması getirilmiştir. Ancak, devlet memurlarının 657 sayılı Kanundan kaynaklanan mazeret nedeniyle yer değişikliği, istifa, emeklilik, izin gibi özlük haklarının kullanılması, toplu nüfus hareketleri, doğal afetler gibi olağan dışı haller nedeniyle ortaya çıkan sağlık hizmeti sunumu ihtiyacını karşılamak için ihtiyaç olan yerlere zorunlu olarak sağlık personeli görevlendirilmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 11 inci maddesi hükümlerine göre süreli olarak görevlendirme yapılmaktadır. Sağlık hizmetlerinin aksamadan devam edebilmesi ve uygulamada birliğin sağlanması için bu kapsamda yapılacak geçici görevlendirilme işlemleri ile ilgili olarak, dikkat edilecek hususlar genelge ile bağlı kuruluşlara duyurmuştur.

Geçici görevlendirmede asıl amaç sağlık hizmeti sunumu ihtiyacını karşılamak için ihtiyaç olan yerlere zorunlu olarak sağlık personeli görevlendirmektedir.

Ancak hekim dışı sağlık personelinde olduğu gibi hekimlerinde il-ilçe sağlık müdürlüklerinde yıllarca süren geçici görevlendirmeleri devam etmektedir. Hekim dışı sağlık personelinde olduğu gibi hekimlerinde il-ilçe sağlık müdürlüklerinde geçici görev ile çalıştırılması nedeni ile sahada çalışan personelin iş yükü artmakta ve bazen özelikle yerel basına yansıyan hekim noksanlığı nedeni ile birimlerin, polikliniklerin yada hizmet binalarının kapatıldığı haberlerine yer almaktadır.Sağlık Bakanlığı hastaneler için olduğu gibi il-ilçe sağlık müdürlükleri içinde PDC yayınlamıştır. İl-ilçe sağlık müdürlükleri kendilerine ayrılan PDC'de yer alan personel ile hizmeti yürütemiyor ve geçici görevlendirme ile daha fazla personel ile iş ve işlemlerini yürütebiliyor ise, PDC' doluluk oranı tam olmayan ve hizmetin asıl yürütüldüğü hastanelerden geçici görev ile  personel çekilmesi bakanlığın yayınlamış olduğu genelge ile ne kadar uyumludur?


 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 05:24

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
el insaf
el insaf - 12 ay Önce

sadece hekim dışı sağlık personelinde değil hekimler içinde olmaktadır.

ne demek hekim dışı olursa sıkıntı yok ama hekim olunca mı sıkıntı

ss
ss @el insaf - 12 ay Önce

editör yayınladığın yorumları neden tekrar kaldırıyorsun
taraflı yayın yapmayın lütfen
sendika tarafını tutacağım derken objektif yayın yapmıyorsunuz
sendikalar il müdürlüklerine çok baskı yapıyor kendi adamlarını istedikleri yerlere görevlendirmeyen yönetimleri sürekli baskılıyor
bunları da yazın

ben
ben - 12 ay Önce

adamını bulan yıllarca sağlık müdürlüklerinde 112 başhekimlikliklerinde geçici çalışıyor. onlardan boşalan yerlerede idareci res en görevlendirme yapıyor hem devlet zarara uğratılyor hem çalışma barışı bozuluyor. adalet için herkes görev yerinde olmalı. ...

SELİMCAN
SELİMCAN - 12 ay Önce

GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER CAN YAKMAMALI,DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SAYGILARIMLA.

ss
ss - 12 ay Önce

maalesef ihtiyaç dışı o kadar çok çalışan müdürlüklere görevlendiriliyor ki
A nın eşi, B nin yakını,
İhtiyaç var mı yok mu bakılmıyor ve verim gittikçe düşüyor
İşin kötüsü kimse kimseyle kötü olmak istemiyor yönetici makamında rahat etmek istiyor
Ama ülkemize hizmet için rahattan çok fedakarlık düşünecek yöneticiler olmalıdır.

Sağlıkçı Orhan
Sağlıkçı Orhan - 12 ay Önce

Bu sitenin admini veya bu konuyu yazan kişi ne amaçlıyor bilmiyorum ama sürekli bu konuyu pişirip pişirip gündeme getiriyor. Geçici görevlendirme ile giden personel en az diğerleri kadar çalışıyor. Müdürlüklerde işler geçici görevli personelin sırtında devam ediyor. Müdürlüklerin sağlık personeli pdc/standardı gerçekçi olarak belirlenmemiştir.Bu konuyla ilgili kimse sorunu düzeltmek istemiyor.
Ayrıca şunu söylemeden geçemeyeceğim:
Herkes, kendi tanıdığı/eşi/kardeşi/kızı/hemşehrisi için referans olup aynı şekilde geçici görevlendirilmesini istiyor. Sendikaya sorsan kendi sendikasından olanlar kalsın geri kalanlar asli görev yerine dönsün diyecektir.Buraya yazanların ekseriyeti kendisi de görevlendirme isteyip yaptıramadığı için bu konuyu eleştiriyor.

görevli memur
görevli memur @Sağlıkçı Orhan - 12 ay Önce

torpille yoğun işi olan bir yerden kaçıp akşama kadar oturulan bir yere görevlendirildiğinizi anlıyorum yazdıklarınızdan. bıraktığınız yerdeki çalışanların sırtına binen fazla iş yükünün karşılığını bakalım öbür dünyada nasıl ödeyeceksiniz. nasıl bir zamana gelmişiz ki hak yemek size bu kadar normal geliyor . Allah iyi etsin saygılar...

Ağrı
Ağrı - 12 ay Önce

Ağrı ilinde yeni açılan hastanede sağlık personeli eksikliği üst sınırda olmasına rağmen sağlık personeli müdürlük ve buna benzer yerlerde elliden fazla personel görevlendirilip bu işi yapacak memurlar elleri cebinde sabah gel akşam gel yapıp maaşları alıp yatıyorlar onların yerine masa başında sağlık personeli çalıştırılıyor evet genelge var ancak bu genelgeyi sallayan yok

SEN
SEN - 12 ay Önce

Evet adalet için herkes görev tanımına uygun çalışmalı.Sağlık memurunu röntgen teknisyenini idareci satın alma memuru yapmamalı.Sonra kıldığınız beş vakit namazlar boşa gider.

DR
DR - 12 ay Önce

ihtiyacımız varken istediğimizdede göndermiyorlar.


SIRADAKİ HABER