Düşük Puanı Olan Sözleşmeli Yönetici İle Neden Tekrar Sözleşme İmzalanması Teklif Edilir

Düşük Puanı Olan Sözleşmeli Yönetici İle Neden Tekrar Sözleşme İmzalanması Teklif Edilir

Sağlık Bakanlığında Kamu Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Verimlilik Ve Kalite Uygulamaları Dairesi Başkanlığı bulunmakta. Bu başkanlığın altında:

Yerinde Değerlendirme, Planlama, Koordinasyon ve Eğitim Birimi


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Verimlilik Analiz Birimi

Verimlilik Standartları Geliştirme Birimi

Kamu Hastaneleri Hizmet Birimleri ve Görevleri yönergesinde birimin görev tanım aşağıdaki gibi:

Birim bu bağlamda görev tamının gereğini yapmış ve verimlilik yerinde değerlendirme gözlemci eğitimlerini gerçekleştirdi. Birim görev tanımın gereği olarak hastanelerin dal ve büyüklüklerine göre değerlendirme rehberlerini hazırladı. Detaylı olarak talimatlandırdı. Değerlendirme parametreleri için eğitim sunumları hazırladı herkesin ulaşabileceği şekilde web sayfasında yayımladı.

İl Sağlık müdürleri bu alanda birim kurdu. Uzmanlar görevlendirdi. Eğitimler düzenledi. Kadrosu PDC fazlası olan il sağlık müdürlükleri hastanelerden bu iş ve işlemler için yılarca süren mevzuata aykırı geçici görevlendirmeler yaptı.

Hastanelerde bu işlemler için Personel görevlendirildi.

Cevabı açık parametreler ile yapılan değerlendirmelerde bırakın aldığı puanı bir adım ileriye götürmeyi koruyamayan, hatta 60 puanın altına düşüren sözleşmeli yöneticiler var.

Peki sözleşmeler yenilenirken il sağlık müdürleri puanı düşen sözleşmeli yönetici ile tekrar sözleşme imzalamayı neye göre nasıl teklif ediyor. Amaç Başarı mı Başarısızlık mı?

Başarı ve değerlendirme bir anlam ifade etmeyecek ise neden bu kadar personel istihdam edilmekte. Kaynak aktarılmakta.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil
kamil - 1 ay Önce

Cevabı çok basit, partiden kağıdı vardır:))))))

Calisan
Calisan - 1 ay Önce

DAYİSİ OLDUGU İCİN

Memur
Memur - 1 ay Önce

Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz bilmiyorum da hakkında yöneticilik yapamaz raporu olan kişiler daha da yükseliyor, bizim ülke de işler böyle sayın editör.

Hakkarili Hemşire
Hakkarili Hemşire @Memur - 1 ay Önce

30 hakkari herhalde hastaneyi kastettiniz. Evet hastanede aynen öyle oldu. Adamın hangi sisteme hizmet ettiği belli değil. Bir gün bakıyorsun a sendikası, bir gün bakıyorsun b sendikasının propagandasını yapıyor. Ayrıca gün geliyor a partili gün geliyor h partili, bu ne lahana bu ne turşu. Ama ne hikmetse kedi giibi her seferinde dört ayak üstünde duruyor. Dedim ya ağaca iyi tırmandığı gibi daldan dalada iyi zıplıyor. Bu ve bunun gibiler hep zarar ve illaki farklı mecralarda karşılığı olacak. Böyle kalifiyesiz ve boş idareciler olduğu sürece memleket en çokta sistem çok şey kaybedecek.

30 hakkari
30 hakkari @Memur - 1 ay Önce

Aynen öyle, görevden alınan, hatta açığa alınan, yine gidip bir sürü takla attı, tekrar sözleşeme imzaladı. Hatta bu sefer idari ve mali hizmetler müdürü olarak. Daha bu sistemden ne beklenir, veya nasıl güven duyulur. Liyakat yerlerde.

Sözleşmeli ballı maaşlı yöneticiler geldi
Sözleşmeli ballı maaşlı yöneticiler geldi - 1 ay Önce

Performans ödemesi bitti

Tabip dışı personel
Tabip dışı personel - 1 ay Önce

bildiğim tek şey var oda sözleşmeli yöneticiliğin kaldırılması adamakıllı mülakatsız sadece yazılı GYS nın yapılması şart.HEMDE ŞAPŞART.

poyrazz
poyrazz - 1 ay Önce

cevabı gerçekten basit birilerinin çıkarı var ya vekildir ya il başkanıdır yoksa insan bir işten zarar ederse neden tekrar aynı işi yapsın gibi düşünmek lazım ha performansa gelince zaten bitmişti

ALİ
ALİ - 1 ay Önce

LİYAKAT MI KALDI ONU ZATEN DÜŞÜK PROFİLLİ DİYE MAKAM MEVKİ SAHİBİ YAPANLAR NİYE DEVAM ETMESİN

ALİ
ALİ - 1 ay Önce

DAHA ÇOK DÜŞÜRSÜN VATANDAŞLAR REZİL OLSUN DİYE.


SIRADAKİ HABER