"Başhekim onurumuzla oynadı!"

"Başhekim onurumuzla oynadı!"

Yeni Dönem'den Lale Akasoy'un 12.10.2021 tarihli köşe yazısıİ

Başhekim Halil Karahan'ın düzenlediği toplantıda, kendilerine insanlık onuruna yakışmayacak şekilde davranıp hakaret ettiğini öne süren 4/D'li veri kayıt elemanları, "Bu zulme sesiz kalmayın!" diyerek hazırladıkları ortak metni bizimle paylaştılar.

İçinde neler yok ki!

***

Anlatılanlara göre;

Başhekim Karahan, 30 Eylül saat 12:30'da idari kadrosu ile birlikte kurumda veri elemanı olarak görev yapan yaklaşık 50- 60 kişiyle bir toplantı düzenledi.

Toplantı, çok hararetli, hareketli ve bir o kadar da gergin geçmiş...

Başhekim Halil Karahan'ın kendilerine hakaret, tehdit ve mobing uyguladığını söyleyen 4/D'li veri kayıt personeli gönderdikleri yazıda şu ifadelere yer veriyor:

"Başhekim toplantıda birçoğumuza asılsız suçlamalarda bulundu. Personele kendini açıklama fırsatı tanımayarak, "Ben istersem konuşursun... Sizin ciğerinizi bilirim... Bu söylediklerim tehdittir..."' diyerek söz hakkı bile tanımadı. Öğle molasını yemek ve dinlenme haklarımızı gasp etti. Özveri ile çalışan 4/D'liler olarak saçma sapan suçlamalara maruz kalarak hakaretlere uğradık. Kendi görev alanlarımız yetmezmiş gibi öğle molalarında farklı alanlarda çalışmamıza yönelik yeni düzenlemeler yaptığını söyledi. Sürekli olarak 4/D'li personelin giriş-çıkış ve çalışma saatlerini inceleyerek ek görevler veriyor. Ayrıca 4/D'li personele yapılan madi ve sosyal hak düzenlemelerine değinerek, 'Aldığınız parayı hak etmiyorsunuz. Bir veri kayıt, bir temizlik personeli hastanede çalışan hemşire ile aynı ücreti alamaz..." diyor. Çalışanların fazla mesai ücretleri ödenmiyor. Kişi rızası olmadığı halde izin kullandırılıyor. İzine çıkartılıyor. İnsan onuruna yakışır, insanca çalışıp ekmeğimizi kazanma çabamızı elimizden almak için tutanak tutulup iş akdimizi de sonlandırma tehditlerini de sürekli dile getiriyor. Ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Moralimiz bozuk, motivasyon yok, iş huzurumuz kalmadı... Sürekli baskı, mobing, tehdit ve hakaret... Bu zulme birileri 'Dur' demeli artık!"

***

Evet, 4/D'li veri kayıt personelinin göderdiği metinde daha fazlası var ama şimdilik bu kadarıyla yetinelim...


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

İlerleyen günlerde belki paylaşırız...

Objektif gazetecilik yaparak söz konusu bu iddiları Başhekim Halil Karahan'a sorduk.

Başhekim Karahan, "Uyarı niteliğinde sert bir konuşma olabilir..." diyerek söze başladı.

Başhekim Karahan, söz konusu personelin kılık kıyafeti ve mesai saatlerine uyulup uyulması ile ilgili toplantıyı düzenlediğini söyleyerek,"Konuşmamda mobing yaptığımı düşünüyorlarsa mobingin tanımını bilmiyorlar... Zulmettiğimi, hakaret ettiğimi zannedenler haklarını aramak için istedikleri yere gidebilir. Herkesi uyardım. Uyarım sert olabilir. Mesai saatleri ve kılık kıyafet konusunda konuştum. Kimse ile kişisel bir sorunum yok. Kurumun saygınlığı adına yapılmış bir konuşmaydı. Niye bir Acıbadem, Doruk gibi olmayalım. Kurumumuzda çok nitelikli, tecrübeli çalışanlarımız var. İnsanlar kıyafetleri ile ağırlanır, fikirleriyle uğurlanır. Bizim hastalarımız özel ve hasas insanlar. İyi karşılamak, güler yüz göstermek zorundayız. Herkes mesai içinde bağlı bulundu alanda en iyi hizmeti sunmak zorunda..." şeklinde konuştu.

***

Çalışanların ve başhekimin ifadeleri bu şekilde...

Anlayacağınız bu pilav daha çok su kaldıracak gibi...

Yorum sizin!

Lale Akasoy- Yeni Dönem

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 00:37

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
gazi yıldız
gazi yıldız - 2 hafta Önce

Hangisi oynamıyorki Ankaranın ortasındaki bir devlet hastanesi başhekimi özellikle 4d li çalışanlara ispiyonculuk yapmasını devlet memuru olupta yapmayanlarada mobing uygulandığını tüm hastane biliyor ama arkası partiden korunduğu için korkudan ses edemiyorlar.ispiyonculuk onur kırıcı aşağılık bir harekettir.yapanda ,yaptıranda iğrençtir.

Mine karadut
Mine karadut - 2 hafta Önce

Aaa yoruldunuz mu hak mı ücret mi alooo biz doktoruz o kadar okuduk it gibi çalışıyoruz bizimle aynınparayı alıyorsunuz ne okudunuz çoğunuz dışardan lise ne sınavına girdiniz hiç ne biliyorsunuz hiç ne iş yapıyorsunuz hiç bir de hala konuşuyor musunuz bence siz işe falan gelmeyin hiç zahmet etmeyin ak parti il meclislerinin akraba ve yakınları hastane yatırsın her ay paranızı şaka gibi ya siz orayı haketmiyorsunuz bir dünya üniversite tıbbi sekreterlik Dental asistanlık mezunu bu işi hakeden insanlar sizin haketmediğiniz işgal ettiğiniz bölümlerde çalışamıyor onların hakkına giriyor bir doktor kadar para alıyor ve hala utanmıyor da şikayet mi ediyorsunuz lanet olsun hepinize

vatandaş
vatandaş - 2 hafta Önce

büyük ihtimal personelerle ilgili yogun şikayet vardır hastanelerde verigiriş elemaları kraldan çok kralcı .. hastane yöneticisi nasıl konuşması gerekiyordu sürekli pışpışlıyarak mı iş yaptıracak. Bunlar kendilerini ne zannediyor anlamıyorum.. Herkes işini yapsa bunların hiçbiri yaşanmaz ama artık şikayet etme moda haline geliyor ve bu işten en çok zarar gören vatandaş malesef..

SY
SY - 2 hafta Önce

başhekim bence çook haklı bu arkadaşlar kendilerini kayıt yaptıkları birimlerin patronu zannediyorlar.
aldıkları maaşı da hak etmiyorlar. insanlar üniversite mezunu işe girebilmek için KPS sınavına giriyorlar sonra mülakat derken işe girmek aslanın midesinde bunlara bu hakkı verelere ne diyelim adalet buysa...

mustafa
mustafa - 2 hafta Önce

ben size işin türkçesini söyleyeyim sistem 2023 seçimlerine hazırlanıyor.
yeni gelecek olanla kimse ters düşmemek için bürokraside geçiş zemini hazırlanıyor bence.
sizin yolunuzu açmak için biz gereken her şeyi yaptık, görevden el çektirme değil terfi isteriz diyecekler.

anonim
anonim - 2 hafta Önce

"Bizim hastalarımız özel ve hassas insanlar. İyi karşılamak, güler yüz göstermek zorundayız. Herkes mesai içinde bağlı bulundu alanda en iyi hizmeti sunmak zorunda..." demiş Başhekim Bey. Bence önce kendisi çalışanlarını iyi karşılayıp güleryüz göstermeyi deneseymiş. Çalışanına bu tarz davranıpta vatandaşa güleryüz göstermesini beklemek çok tezat. sen çalışana huzur ver, mutlu et , gerisi zaten gelir.

Hdr
Hdr - 2 hafta Önce

Saat 4 de çıkan personelin öğle arası yoktur,öğle arası varsa saat 5 de çıkması gerekir.Maalesef hastaneler çöplüğe döndüğü İçin Dr saat 9 da gelir 3 de çıkar bilgi işlem saat 9 de gelir 4 de çıkar temizlik personeli iş yapmaz yatar dedimya çiftliği de geçti ve çöplüğe döndü tüm kurumlar

SIRADAKİ HABER