Ballı lokma tatlısı maaşlar

Sağlık çalışanları 7.000 ile 9.000 civarında maaş+ ek ödeme alırken sözleşme imzalayarak kadrosunun2 -3 katına kadar maaş alan sözleşmeli yöneticilerin maaşları, yaptıkları ve yapmadıkları ulusal basının ve yerel basının gündeminden düşmüyor.

Ballı lokma tatlısı maaşlar

Yeni Dönem'den Lale Akasoy'un 23.06.2022 tarihli yazısı;

Nerden başlasak, hangi birini yazsak, kimlerin adını ifşa etsek…

Bilemedim ki şimdi!

Sağlıkta dönüşüm programıyla hayata geçen sözleşmeli yöneticilik uygulamasının, sağlık sisteminde liyakatı miyakatı, etiği kütüğü, güveni, eşitliği, adaleti, barışı, huzuru yerle bir ettiği söyleniyor…

Peki doğru mu?

***

Öncelikle şunu hemen hatırlatayım…

Sözleşmeli yöneticiliğin sağlık sisteminde yürürlüğe girmesiyle birlikte kamu sağlık kurumlarında makam, koltuk sayısı tırmanışa geçti.

Örneğim eski sistemde sağlığın başında bir İl Sağlık Müdürü ile 4- 5  müdür yardımcısı ve birkaç da şube müdürü vardı.

Şu an ki mevcut sistem de ise Sağlık Müdürüne bağlı 6 başkan, 8 yardımcısı ve onlara bağlı 35 birim sorumlusu bulunuyor…

Topladığınızda bu sayı 40’ı geçiyor…

İlçe Sağlık Müdürlüklerini, merkez ve ilçe hastaneleri hiç saymıyorum bile…

Yüzlerce insana sözleşmeli makam yaratıldı

Hem de “ballı lokma tatlısı” maaşlarla…  

En düşüğünün ücreti 10 binden başlıyor akademik kariyere göre 50 bine kadar çıkıyormuş…

Ülke genelini bi düşünün hele…

Sağlık yatırımı yapmaya, hekimlerin , sağlık personelinin mali ve özlük haklarını güçlendirmeye “para yok!” ha!

***

Malumunuz söz konusu kadroların birçoğunun arkasında ya sendika, ya siyasi destek, ya cemaat, ya tarikat var…

Hiç olmayanlar da var elbet…

Kaç kişiyiz ki şunun şurasında olanlar kendilerini bilir…

Onlar kendinden olmayan çalışanlara nasıl zulmettiklerini de çok iyi bilir…

Neyse devam edelim yazımıza…

***

Söz konusu “ballı lokma tatlısı” maaşlar yetmiyor galiba bazı sözleşmeli yöneticilere bir markanın kadın hijyen ürünleri satışı ile saadet zinciri oluşturmuşlar…

Ha bire üye yapıp ürün pazarlıyorlarmış…  

Evet, iddia çok iddialı ve bir o kadar da ciddi.

Elektronik posta adresime gelen maili paylaşıyorum.

Ve ihbarda bulunuyorum siyasilere ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne.

İddia şöyle:

***

“Sayın Lale Akasoy; Bursa Sağlık Müdürlüğü’nde organize olan yabancı bir markanın kadın hijyen ürünleri satışı ile ilgili saadet zinciri şeklinde “Üye yap üyeden de kazan” şeklinde ciddi paralar kazanılan bir sistem artık ayyuka çıkmış durumda. Bu sistemin (…) Hizmetleri Başkanı ve üst ekibi yer alıyor.

Diğer ayağında ise Sağlık Müdürlüğü’nde uzaman kadrosunda görev yapan (…) bulunuyor. Bu isimler yönetici koltuklarını ve ellerindeki gücü paraya çevirmek adına sağlık müdürlüğü ve bağlı hastaneleri hatta başka kurumları da parsellemiş durumdalar. Kurumlardaki personellere gerek makamlarında, gerekse bizzat giderek sunum yapıp üyelik ve satış işlemi yapmaktalar. Personelin birçoğu gönüllü olarak değil, makam baskısından dolayı, “Başıma iş almayayım!” diye ya ürünü alıyor, ya da sisteme üye oluyor. Bu pazarlama ekibi gerek normal ziyaret, gerekse resmi ziyaret ve denetimleri de aynı iş ile ilgili değerlendiriyorlar. Gözünü para hırsı bürümüş bu insanlar pervasızca hareket ederek devletin denk geldiğinde her türlü imkanlarını da kullanıyorlar. (Araç, makam odaları v.s)

Size soruyorum, devletin verdiği makam ve gücü dolaylı yoldan para kazanmak için kullanmak ne kadar doğru?

Ayrıca bu pazarlama işlerinden Bursa sağlığını yönetenlerin bilgisinin olmaması da çok zor bir ihtimal değil mi?

Bu pazarlama alenen yapılıyor ve biliniyor olmasına rağmen neden ses çıkarılmıyor?

Kazanılan paraların vergisi yok, algısı yok tertemiz kazanç.

Lale Hanım, bu konuyu gündeme getirirseniz inşallah size dava açma cesaretini gösterirler. Sağlık çalışanları ve bu sisteme zorla dahil edilenler olarak seve seve yanınızda olacağız, şahitlik edeceğiz. Bunlar gerçekler, kimse inkar edemez.

Saygılarımızla…”

İsimleri şimdilik bizde saklı ama bilmeyen yokmuş sağlık camiasında…

İşte sağlıkta gelinen nokta.

Lale Akasoy-Yeni Dönem

Kaynak Linki:https://www.yenidonem.com.tr/yazarlar/lale-akasoy/devletin-makam-gucunu-kullanarak-para-mi-kazaniyorlar/16937/

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 05:36

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
HARRANLI
HARRANLI - 7 gün Önce

BU SÖZLEŞMELİ İDARECİLİK SİSTEMİNİ GETİRENLER, ADALETİN LİYAKATIN TOKATINI ÇOK SERT BİR ŞEKİLDE YİYECEKTİR NOKTA

Allah belasını versin
Allah belasını versin @HARRANLI - 5 gün Önce

adama 25-30 bin lira maaş ver, 4 senede hangi yazı hangi birimin onu dahi çözemesin. Bu ucube sitemi getirenler yatacak yeriniz yok bilesiniz.

allah belasını versin
allah belasını versin @HARRANLI - 6 gün Önce

sırf bir kesime rant sağlamak için bu sistemi getirenleri Allah belasını versin

Ekonomi sıkıntıda
Ekonomi sıkıntıda - 6 gün Önce

Biz devletimiz sıkıntıda diye boşa yanan lambaları boşa akan muslukları kapatıyoruz, İsraftan kaçınıyoruz belki devletimize bir destek oluruz diye.. Devletimiz ise aynı işi yapan aynı mezuniyete sahip kişilerin diğerine 2 kat fazla maaş veriyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

SENCER
SENCER - 7 gün Önce

BU EKONOMİK ŞARTLARDA VİCDANLARI GERÇEKTEN YARALIYOR. ALLAH CC SORAR.

adamını bul!
adamını bul! - 7 gün Önce

aynen doğru..! yağma hasanın böreği adeta..! kişi adamını bulup kurum değiştiriyor..! açıktan 2+2 lisans tamalıyor..!sonra bakmışsın sağlık teşkilatında ya hastane müdürü,ya başkan,ya başkan yardımcısı..! daha önceki mesleği din g. olanlar da var..!bu nasıl oluyor..!kariyer ve liyakatlamaı..!'adil olacağız diye çıktığımız yolda..geldiğimiz son nokta..!

memur 657
memur 657 - 7 gün Önce

sınavla hakkaniyetle olmalı. gidip de bakkal çakkal bile memur olmadan hastane nedir bilmeden oluyor. Yada satın alma idari işler bilmeyen bi hemşire gidip idari mali işler müdürü oluyor. Nasıl bi saçmalık ise dur diyen yok. Çünkü siyaset de bu iş rant elde ediyor. Mevzuat bilmeyen ne kadar hısım akraba yağcı varsa idareci olmuş..

KUŞPALAZI
KUŞPALAZI - 6 gün Önce

ALLAH RIZASI İÇİN ADANAYI, BU TEFECİLERDEN KURTARIN, SAĞLIK MÜDÜRÜ ADANAYI SOYUYOR, KARDEŞİ SGK YI SOYUYOR, İL BAŞKANI HERKESİ SOYUYOR. ALLAH SESSİZ KALANLARIN BELASINI VERSİN.

S
S - 7 gün Önce

İl sağlık müdürü hala tutuyor bunları seni gönderecek bu ekip ufaktan ufaktan çalışmalara başlamışlar okuyoruz sen gitmeden alabilirmisin bunların kellelerini Bursa il sağlığı ve atadıkları yakında tüm tv kanallarında çıkarsa şaşırmayın son zamanlarda sendika seçimleri dahil Bursa’da yapılan tüm hukuksuzlukları burdan herkes okuyor elbet birilerinin dikkatini çekecek şu yukarıda yazılanlar gerçekse ise vah sağlığın haline vah gerçi dava açarlarsa SAVCIYA da makam odalarında ağırlar çay kahve ısmarlarlarlar bunlarla uğraşmak cesaret ister cesareti olanlan bir elin parmaklarını geçmez onlarada etmedikleri kalmaz ankara yakında el atacaktır Bursa sağlığına ama öyle birine ikisine değil hepsine yukarıda yazdığınız gibi cemaate,siyasete,tarikata, zarar vermeye başladı Bursa il sağlıkta yaşananlar bu işler ağrıyan yere akupunktur yaparak geçecek gibi gözükmüyor bekleyelim görelim mevlam neylerse güzel eyler

YAZIKKK
YAZIKKK - 6 gün Önce

663 NEDİR.. YORUM YAPMAYIN BAŞINIZ AĞIRMASIN.... YAZIKKKK.. ÇOK YAZIK ..


SIRADAKİ HABER