Bakanlığın Tasarruf Tedbirleri-2

Bakanlığın Tasarruf Tedbirleri-2
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Mal, Hizmet Ve Sermaye Giderlerinde Tasarruf iş ve işlemleri ile üçüncü sırada yer alan "Hastane Bilgi Yönetim Sistemi giderleri değerlendirilecektir" maddesini ele almak istiyoruz. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi giderlerinde ne gibi bir tasarruf yapılabilir diye düşünülebilir. Aslında burada ki en büyük tasarruf personel istihdamından başlıyor.

Öncelikle 663 sayılı KHK ile birlikte illerde istihdam edilen Sözleşmeli bilişim uzmanlarının değerlendirilmesi ile başlanmalıdır. Bilindiği üzere sözleşmeli uzman personelleri sözleşme imzaladıktan sonra asıl kadrosunun bulunduğu ünvandan daha dolgun ücret almaktadırlar.Ayrıca bilişim uzmanı olarak sözleşme imzalandığında bu dolgun ücret daha da artmaktadır. Peki bilişim uzmanı olarak yaklaşık 7 yıldır sözleşme imzalanan bu personel neden kamunun kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması adına otomasyon sistemi geliştirmemişlerdir. H

ala basında otomasyon sisteminde yaşanan sorunlarla ilgili haberler yer almaktadır. İhaleleri il sağlık müdürlüğü tarafından yapılan otomasyon ihalelerinin kontrol teşkilatı ve muayene komisyonlarında bilişim uzmanı olarak yer alan uzmanlar yer almaz.Otomasyon ihalelerinin teknik şartnamesinin hazırlanmasında neden bilişim uzmanı personel görevlendirilmez.

İl Sağlık Müdürlüklerinde bilişim uzmanları ne iş yapar?
Daha fazla maaş almayı gerektiren ne gibi proje geliştirmişlerdir.Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen bilşim ve otomasyon sistemi elamanları kamu bünyesinde istihdam edilrek bakanlığın kendi otomasyon sistemi oluşturulmalı ve tüm ülkede ortak otomasyon sisteminin kullanılması sağlanmalıdır.Bilişim uzmanları tüm bunları yapmayacak ise yada yapamıyorsa bu kadar dolgun ücret ile sözleşmeli bilişimuzmanı neden istihdam edilir.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 09:59

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nasır
Nasır - 1 yıl Önce

Başkanların altındaki makam aracı yasaklayın, onlara makam aracı neden tahsis edilmiş, lütfen araştırın,

Sevimsiz
Sevimsiz - 1 yıl Önce

Mobingler can yakıyor artık

sağlıkcı
sağlıkcı @Sevimsiz - 1 yıl Önce

Neresi mesela?

Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Zülfü yare dokunuyorsunuz.

Sakin KARA
Sakin KARA - 1 yıl Önce

Tibbi sekreter, veri hazırlamacı, sağlık memuru ve hemşireden Baskan, Başkan Yrd. , Uzman , Müdür olduğu ve asli görevlerini yapmadığı için Hastanelerde büyük personel açığı olduğunu da görmezden gelmeyelim. Hastanede çalışan meslektaşlarından çok fazla ücret aldıkları gibi rahat ve konfor içindeler.

Sağ Mem
Sağ Mem - 1 yıl Önce

Sağlık Bakanlığı dev bütçeli bir kamu kuruluşu. Bakanlıktan belki bin kat daha küçük şirketlerin elinde otomasyon yazılımları var. Kedi aslanla aşık atıyor. Bakanlık kendi yazılımını yapamayacak kadar aciz mi? Sağlıktaki en büyük tasarruf kalemlerinden biri işte. Artık yılın on ayı sağlık personeline 0.00TL döner dağıtmazsınız.

çanakkale
çanakkale - 1 yıl Önce

Çanakkale de sıkıntı yok.kulaklarınızı tıkayın. Çanakkale uyuyor,Ankara sağır,saygılar.

Liyakat Önemli
Liyakat Önemli - 1 yıl Önce

Bilişim uzmanlarına sorarsanız onlar çok iş yapıyor !

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

Tuncelin de otomasyon ihalesi 4 aydır sonuçlanmıyor acaba neden?


SIRADAKİ HABER