3600 Ek Gösterge ve Sağlıkçıların Durumu

3600 Ek Gösterge ve Sağlıkçıların Durumu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in toplu sözleşme görüşmelerinde, 3600 ek gösterge ile ilgili yaptığı "Çözüme kavuşturulacak" açıklamasının ardından milyonlarca memur 3600 ek gösterge hakkındaki gelişmelere odaklandı.

Şuana kadar sahada yayımlanan taslak çalışma 3 maddeden oluşuyor. Burada sadece dört meslek grubu ele alınırken statüye göre değil eğitim durumuna göre bir çalışma yapılmış durumda. Yayımlanan ilk taslakta sağlık personelini ilgilendiren maddenin “657 sayılı Kanuna tabi olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıllık hemşirelik yükseköğrenim mezunu hemşirelerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.” İfadesinin yer aldığı belirtilmişti.

Burada özellikle tüm sağlık çalışanlarını (ebe, ATT, Sağlık memuru v.b.) kapsamayan bu çalışmanın sağlık çalışanları arasındaki iş barışını bozacağı apaçık ortada iken diğer bir ikilemde “en az 4 yıllık hemşirelik yükseköğrenim mezunu” maddesi ile ortaya çıkmaktadır.

Çünkü bir çok hemşire lisans tamlama ile üst öğrenim sayılan farklı alanlarda lisans tamamlamaktadır.

Sağlıkta yer alan tüm sendikaların 3600 ek göstergenin tüm sağlık personelinin mağduriyetine sebep olmayacak şekilde çıkması için gereken adımları atması gerekmektedir. Bu şekilde çıkacak bir 3600 ek gösterge sahada daha çok karmaşaya neden olacaktır.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 15:55

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
faslı
faslı - 1 ay Önce

öğretmene matematik edebiyat ayırmıyorsan. imamları ayırmıyorsan. polisleri trafik asayiş diye ayırmıyorsan sağlıkçıları da ayırmamalısın.

yasemin temelli
yasemin temelli - 1 ay Önce

imamlar,polisler çalıştıkları bölüm ve mezun oldukları okul ayırt edilmezken neden sağlık personeli ebe diye ayırt ediliyor.anlamadım.bu ebelere yapılan büyük bir saygısızlık ve ayrımcılıktır.bizde hemşireler kadar okuduk ve aynı yerlerde aynı işi yapıyoruz. yazıklar olsun heleki şu pandemi sürecinde corona illetiyle canla başla mücadele verirken hakkımı helal etmiyorum.sendiklara sesleniyorum.LÜTFEN BİZİM HAKKIMIZI SAVUNUN BÖYLE BİR HAKSIZLIĞADA ASLA İZİN VERMEYİN

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 1 ay Önce

gunaydin simdimi akliniza geldi aylardir diyorduk sadece hemsireler diye

sm.
sm. - 1 ay Önce

sadece hemşirelik bölümüne 3600 vermek iş barışını bozar bakan beye olan güveni, sendikaya olan itimatı bitirir.

aslan
aslan - 1 ay Önce

3600 ek göstergeyi vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Eminim çıkacak olan 3600 ek gösterge kanunu hiç kimseyi memnun etmeyecek,aynı ortamda çalışan sağlık personellerinin arasında huzursuzluk olacaktır. Her zaman olduğu gibi biz yaptık,oldu diyecekler. Avrupa,Amerika ve Dünya bizi kıskanmaya devam edecekler. Elhamdülillah.Gerçekti,hayal oldu.

Orhan İnan
Orhan İnan - 1 ay Önce

SADECE HEMŞİRELERİ KAPSAYAN DÜZENLEME ŞİDDETLİ TEPKİ DOĞURUR VE HİÇ DE ADİL OLMAZ.BU SEBEPLE ,BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN,3000 EK GÖSTERGELERİ OLANLARI KAPSAYACAK BİR ÇALIŞMA YAPILACAKTIR,KANAATİNDEYİM.

kamil
kamil - 1 ay Önce

böyle bir 3600 politikası,hükümeti sandığın dibine çakar. umarım ki bu yanlıştan dönerler.

SIRADAKİ HABER