Danıştay'ın Kararı Üzerine YTK Yönetmeliği Değişti

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'de değişiklik yapıldı

Danıştay'ın Kararı Üzerine YTK Yönetmeliği Değişti

10/09/1982 tarih ve8/5319 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe kobulan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 141. maddesi yürülükten kaldırıldı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği 141. madde;
E – Röntgen Teknisyeninin Görev ve Yetkileri :

Madde 141 – Uzman tarafından yapılması gereken özel bilgi ve tekniği icap ettiren grafiler, tüm skopiler, skopi ile ilişkili grafiler dışında kalan her türlü radyografileri yapar. Filimlerin banyolarının yapılmasını ve raporları ile beraber ilgili servis ve polikliniklere imza karşılığında teslim edilmesini sağlar. Grafisi yapılacak hastaların hazırlanmaları hususunda gerekli bilgiyi verir. Röntgen teşhis laboratuvarında her türlü araç ve cihazları işletmeye ve kullanmaya hazır bulundurur. Gerektiğinde işletir ve kullanır. Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Laboratuvar istatistiklerini hazırlar. Laboratuvar ve bütün cihazların bakım, temizlik ve düzenini sağlar. Laboratuvarda çalışan diğer yardımcı hizmetler sınıfı personelinin eğitimlerine yardım eder.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 10:19

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
uzm dr.
uzm dr. - 3 ay Önce

bir uzman hekim olarak soruyorum
Sormazlar mı adama o zaman bu işler hekimin görevi ise röntgen birimlerinde tomografide,mr ünitelerinde çalışan görev yapan çevre sağlığı teknisyenleri nasıl çalışıyor nasıl buna müsade ediliyor bu yasal mıdır bende bu arkadaşların çektiği flimleri kabul etmiyorum arkadaş ünvanında çevre ci yazan biri nasıl olurda bu birimlerde çalışabiliyor bu yasal mıdır. bu yapılan suç değil midir

dr
dr - 3 ay Önce

röntgen birimlerinde tomografide mr ünitelerinde çevre sağlığı teknisyenlerinin çalıştırılmasına müsade ediliyor da ama röntgen teknisyenlerinin skopi çekmesine izin verilmiyor bu doktorların görevidir diye yönetmenlik değiştiriliyor nasıl tezatlıktır ne saçmalıktır yetkisi görevi olmayan cevre sağlığı teknisyenleri nasıl oluyor da tomoğrafi de röntgen de çalışabiliyor o zaman bir uzman hekim de buna karşı çıksa bu arkadaşların çektiği yaptığı hiçbir filmi kabul etmiyorum dese hastalar da aynı şekilde nasıl olurda yaka kartında çevre sağlığı teknisyeni yazan biri filim çekebiliyor diye mahkemeye verse ne olacak

sağlık hizmetleri  müdürü
sağlık hizmetleri müdürü - 3 ay Önce

bir hasta yada hasta yakını çevre sağlığı teknisyeninin tomoğrafi yada röntgen çektiğini öğrense, bilse ve bu olayı mahkemeye verse hastaneyi de mahkemeye verse ne olacak bunun sorumluluğu kim alacak kim verecek görevi olmayan ünvanı bile çevre ci olan birinin filim ünitelerinde çalışması yasal mıdır

röntgen tekniyeni
röntgen tekniyeni - 3 ay Önce

ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENLERİNİN RÖNTGEN BİRİMİNDE TOMOGRAFİ BİRİMİNDE MR ÜNİTELERİNDE VBVB YERLERDE ÇALIŞMASI SUÇTUR YASAL DEĞİLDİR

.röntgen teknisyenlerinin yetkisi yoksa o zaman röntgen birimlerinde çalışan çevre sağlığı teknisyenleri ne röntgende ne tomografide ne mr üniitesinde ne skobi de çalışamaz röntgen birimlerinde çalışan çevre sağlığı teknisyenleri derhal bu işlerden el çektirilmelidir.

çevre sağlığı teknisyenleri nin yaptıkları bu flim çekmeler yasal değildir suç işlenmektedir çevre sağlığı teknisyenlerinin işi bellidir su numunesi almak esnafı denetlemek kısaca halk sağlığıdır flim çekmek görev ve yetkileri içinde değildir bir hemşirenin ameliyat yapması gibi böyle birsey olabilir mi

çevre sağlığı teknisyenleri ne hikmetse röntgene tomo ya veriliyor hastanelerde bir ihtiyaç olmadığı halde sadece tıbbı atık işlerinde çalışabilirler yoksa buralarda çalışamazlar.
hemşire bile çalışır sağlık memuru bile çalışır da çevre sağlığı teknisyenlerinin çalışması ne alakadır ne kemikten anotomiden ne hastalık bilgisinden ne başka birşey bilirler lise okulda bile bunları görmezler yahu .

HEMŞİRELER
HEMŞİRELER - 3 ay Önce

BİZ HEMŞİRELER ARTIK KAN ALMA ÜNİTELERİNDE ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ .ARTIK BİR BAŞKASININ GÖREVİ OLAN BİR İŞİ YAPMAK İSTEMİYORUZ YÖNETMENLİĞE AYKIRI OLAN BU UYGULAMALARIN DERHAL SON BULMASINI İSTİYORUZ.

. Laboratuar Teknisyeni ve Laboratuar Teknikeri 22 Mayıs 2014 Görev Yönetmeliği İşte Laboratuvar Teknisyeni ve Laboratuvar Teknikerlerinin yeni İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik;

Laboratuar Teknisyeni a) Laboratuarına numune kabul birimlerinde numuneyi kabul eder. Numunelerin analizi için ön hazırlığını yapar.
b) Laboratuarı başvuran kişilerden usulüne uygun olarak klinik örnekleri alır.
c) Kan alma ünitesinde, kan alma işlemini yapar.
ç) Acil olan testleri ayırarak çalışır ve muhafazası gerekenleri usulüne göre ayırır, saklar.
d) Ret kriterlerine göre ret edilmesi gereken örnekleri ret ederek yeni örnek ister. Durumu, Laboratuar uzmanı, örneği gönderen hemşire ve/veya hekime bildirir.
e) Laboratuar araç-gereçlerini kullanarak hekim tarafından istenilen deney, test ve analizleri yapar, bulgularını rapor haline getirerek onaya sunar, çıkan panik değerleri Laboratuar uzmanına ve/veya ilgili klinik hekimine ve/veya hemşiresine bildirilir.

Servislerde o kadar hemşire ihtiyacı varken personel eksikliği varken neden arkadaşlarımız bir başkasını görevi olan yerlerde çalıştırılıyor. yeterince laborataur teknisyeni var bir makine başında en az 4 kişi var her laboratuartda en az 7,8 ,kişi var yapılan iş bellidir gelen numuneyi makineye koymak ne kadar zor alabilir ne kadar personele ihtiyaç olabilir ki.biz hemşireler olarak artık yeter diyoruz herkes kendi işini yapsın istiyoruz.

aynı şekilde kan alma ünitelerinde birimlerinde halen hemşireler çalışıyor çalıştırılıyor bu da suçtur yasal değildir kan almak laboratuar teknisyeninin, teknikerinin işidir sağlık bakanlığı yönetmenliğinde bu şekilde yazar .biz hemşirelere neden bir başkanın görevini yapıyoruz laborantlar gelip bizlerin işlerini yapıyorlar mı.

llab
llab @HEMŞİRELER - 3 ay Önce

sadece laboratuvar teknisyenı numune alır diye bir madde mi var.hemşirede alır numuneyi.pdcler kan almada laboratuvar teknisyeni çalışacağı şekilde belirlenmiş mi? hemşire pdcsi düşürülsün labaratuvar pdcsi ona göre belirlensin.mezun bekleyen çok laboratuvar teknisyeni var.gerçi siz bununlada yetinmezsiniz gelip servistende laborantın almasını beklersiniz.20 yılır bu meslekteyim hemşireler kadar ben onu yapmam ben bunu yapmam diyen başka bi meslek gurubu görmedim

Hemsire
Hemsire - 3 ay Önce

Röntgen teknisyenleri skopi çekiyor.rontgen,tomo çekiyor.

gariban
gariban - 3 ay Önce

kaldırın gitsin. ne de olsa doktor bakanlığı. sağlık personeli ne iş yapar ki zaten. hatta tüm meslek yüksek okulları kapatılsın. hepsini doktorlar yapsın artık.

Vatandas
Vatandas - 3 ay Önce

Rongende,tomoda ,skopide röntgen teknisyeni ni çalıştırmak suç mu degilmi


SIRADAKİ HABER