Yönetmeliği Bakan Koca Yorumladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, malpraktis davalarıyla ilgili yeni yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlandığı duyurdu.

Yönetmeliği Bakan Koca Yorumladı

Bakan Koca, sosyal medya  hesabından yaptığı açıklamada, sağlık personelinin soruşturulması ve malpraktis davalarından doğan tazminatın geri alınmasına ilişkin yönetmeliğin, Resmi Gazete'de yayımlandığını belirterek, 

Sağlık personelinin soruşturulması ve MALPRAKTİS davalarından doğan tazminatın rücu edilmesine ilişkin YÖNETMELİK YAYIMLANDI. Buna göre:

1-Sağlık çalışanlarının soruşturma izninin verilmesi ve tazminat konularında yetkili Mesleki Sorumluluk Kurulu kurulmuştur.

2-Devlet üniversitesi kadrosundaki öğretim elemanları dışındaki sağlık çalışanlarının tıbbi iş ve işlemleri dolayısıyla yapılan şikâyetler, ilgili savcılıklar tarafından soruşturma izni için Kurula gönderilecektir.

3-Özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeli ile serbest meslek icrasında hekimlerin soruşturulması da Kurulun iznine tabidir. Kurul bu şikâyetlere ilişkin ön inceleme yaptırarak soruşturma izni verilip verilmemesine karar verecektir.

4-Kurulun soruşturma iznine ilişkin verdiği karara karşı Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz edilebilecektir.

5-Kamu idarelerince tazminat ödenmesine hükmedilen durumlarda, ilgili sağlık meslek mensubunun görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullanmasının sebebiyet verdiğine dair kesinleşmiş ceza mahkemesi kararı olmadığı müddetçe rücu işlemi uygulanmayacak.

6-Tıbbi işlem ve uygulamalar sebebiyle idarece ödenen tazminatın ilgili sağlık personeline rücu edilmesi; ancak kasten görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullandığı kesinleşmiş ceza mahkemesi kararı ile tespit edilmesi halinde mümkün olabilecektir.

7-Mahkemece hükmedilen tazminatın, ancak bu şartların varlığı halinde rücu edilmesinde, ilgili sağlık personelinin kusur oranı gözetilerek rücu miktarı Kurul tarafından belirlenecektir.

8-Kurul üyeleri, rücu konusunda verdikleri kararları sebebiyle kesinleşmiş yargı kararı olmadıkça malî ve idarî yönden sorumlu tutulamayacaktır.

9-Bu mevzuat çerçevesinde başta hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımız Malpraktis baskısı yaşamadan mesleklerini bilimsel çerçevede özgürce ifa etme imkânına kavuşmuştur.

10- HEKİMLERİMİZ DE HÂKİMLERİMİZ GİBİ KORUNMUŞ, DÜNYADA BENZERİ OLMAYAN BİR GÜVENCEYE KAVUŞMUŞTUR.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2022, 07:32

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

sayısı yüzbinleri bulan memnun sen ve küçük ortağı TÜRKSAĞLIKSEN üyelerinin sebebine bizler de yanıyoruz. Bu memnun kesim gemiyi terk etmedikçe sağılk personeli 5 KURUŞ kazanım elde edemeyecek.

are
are @Sağlıkçı - 2 hafta Önce

o sebepten artık sendikalı değilim. zaten değil mi kimse istifa etmesin diye 400 küsür tl memura para verdiler istifa etmesinler diye. kusura bakmasınlar bu sendikalar beni satsınlar diye o paraya kendimi satmam. farkına varın o 400 küsür tl alacaksınız diye daha büyük paradan oluyoruz bu sendikalr yüzünden. kaç tanesi kıyameti koparttı hani sağlıkçıların özlük hakları düzeltilecekti diye sadece kınıyoruz falan filan, bu mu sendikacılık

samet derel
samet derel - 2 hafta Önce

sadece dünyada benzeri olmadığına inanırım. KASIT nedir yaa, katil mi bu insanlar. kasıt yoksa bilmem ne. kasıt varsa zaten cinayet o.

Hemşire
Hemşire - 2 hafta Önce

29 yıllık hemşire maaş sabit ek ödeme hepsi toplam 8063 lira aldım bugün, onlarca nöbet mesai karşılığı temizlik personeli arkadaş beş tediye (1800) maaş (6500) ile benden fazla aylık eline geçiyor iyi ki hemşire olmamışım , hastayla uğraşması zor diyor gel de çalış şimdi...

Uzman
Uzman - 2 hafta Önce

HEKİMLER NİYE MALİ YÖNDEN DE HAKİMLER GİBİ KORUNMUYOR.
ÖZLÜK HAKLARIMIZDA ZERRE DEĞİŞİKLİK YOKKEN VAR GİBİ GÖSTERMEK NEDİR?
KURUMLARIN İÇİNE SÖZLEŞMELİ VE SÖZLEŞMESİZ AYIRIMI YAPIP BİZİ BİZE KIRDIRMAK NEDİR?
DENİZ KENARINDA SAHİLDE SÖZLEŞMELİ KADRO NEDİR?
ALLAH AŞKINA AKLIMIZLA DALGA GEÇMEYİN.
GİDİN OY İSTEDİĞİNİZ İNSANLARA BUNLARI BİR ŞEY YAPMIŞ GİBİ ANLATIN.
BİZİ RAHAT BIRAKIN

yorum alayım en küçük zama
yorum alayım en küçük zama @Uzman - 2 hafta Önce

temmuzda en küçük zam sağlıkçıya isabet. birde bunu yorumlayın lütfen

Ganim
Ganim - 2 hafta Önce

Mali iyilestirme tabanı belli olmayan yine doktor ve diğer çalışanlarını ayıran. Ayırıcı hakkımızı ödeyemeyen garip 14 madde.

SIRADAKİ HABER