Yöneticinin İnsafına Bırakılan Ek Ödeme Uygulaması Ayrımcılık Yaratmaktadır

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, ''COVID 19 pandemisi sırasında anne bebek sağlığını korumak için büyük özveri ile çalışan ebeler, ayrıca salgınla mücadelede kendilerine verilen görevleri de yerine getirmektedirler.'' dedi.

Yöneticinin İnsafına Bırakılan Ek Ödeme Uygulaması Ayrımcılık Yaratmaktadır

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, açıklamasının devamında ''2020 yılını ‘Hemşire ve Ebe Yılı’ ilan eden Dünya Sağlık Örgütü, hemşirelerin ve ebelerin dünyayı sağlıklı tutmada oynadıkları kritik role dikkat çekmektedir.

Anne-bebek ölümlerinin azaltılmasında ve sezaryen doğumların önlenmesinde en büyük sorumluluk ebelerdedir. Dünyanın birçok ülkesinde saygın bir meslek olarak kabul gören ebelik, ülkemizde halen daha yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında yer almakta ve hak ettiği saygınlığı görememektedir. Yasal düzenlemeden kaynaklanan boşluklar nedeni ile ebelik mesleği görev, yetki ve sorumluluklarının belirsizliği halen daha devam etmektedir. Günümüz koşullarına uygun meslek yasası çıkarılamamış, ebeler sağlık hizmetleri içinde hak ettiği değeri görememiştir. Ebelik mesleği görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi kadar, ebe sayısının artırılması da önemli konulardan bir tanesidir. Yeterli sayıda kadrolu, güvenceli ebe alımı sağlanmalıdır. Vekil ebeler ve kamu dışından istihdam edilen sözleşmeli “aile sağlığı çalışanlarına” 4/A memur kadrosu bir an önce verilmelidir. İçinde bulundukları ağır ve kötü çalışma koşullarını düzeltmesini talep eden ebelerin özlük hakları konusundaki beklentileri de halen karşılanmamıştır. Sağlık sistemindeki kritik rolleri göz önüne alınmalı, ebeler hak ettiği insan onuruna yaraşır bir ücret ve emeklilik koşullarına kavuşturulmalıdır. Döner sermaye ve performansa dayalı sistemin tamamen kaldırılıp, sağlık çalışanlarının sabit maaşlarda ivedi olarak iyileştirme yapılması gerekmektedir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle COVID-19 pandemisi kapsamında hizmet sunulan yerlerde çalışan personel için ek ödeme yapılması uygulaması ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Döner sermaye ve performans uygulamasının yol açtığı sorunlar, pandemi sürecinde ek ödeme uygulaması ile katlanarak büyümüştür. Yöneticinin insafına bırakılan ek ödeme uygulamasında yaşanan farklılıklar, sağlık çalışanları arasında çalışma barışını bozmaktadır. Adil olmayan bu uygulama yerine, standart bir prosedürün oluşturulması gerekmektedir. Tüm kamu çalışanları için ek göstergelerin kademeli olarak yükseltilmeli; yıpranma payı hakkının her bir yıl için 90 gün olacak, tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak ve geçmişe etkili olacak şekilde genişletilmelidir. Ebelere işyeri hemşireliği, aile danışmanı olma hakkı tanınması, doğumhanelere riskli birim artırımlı nöbet ücreti ödenmesi de ebelerin beklentilerinin başında gelmektedir. İçinde bulunduğumuz bu zor günlerin geride kalması, sağlık emekçilerinin insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşması mücadele azmi ve inancıyla; tüm meslektaşlarımın 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutluyor, sarı sendikaların yaşattığı hak kayıplarını önlemek ve haklarımızı geliştirmek için Genel Sağlık-İş’te birlikte mücadeleye davet ediyoruz.'' dedi.

 

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık Memuru
Sağlık Memuru - 12 ay Önce

Filyasyon ekibindeyim. Hastadan hastaya koşuyorum. İl Sağlıkta oturan sağlık personeliyle aynı ek ödemeyi alıyorum. Üstelik biz haftasonu ve resmi tatil günleri dahi çalıştık. Burada büyük bir haksızlık var.

Sendika
Sendika - 12 ay Önce

Zerre kadar faydası olmayan sendikalardan ayrılın bunlara paranızı kaptırmayın

Meryem
Meryem - 12 ay Önce

Evet insiyatif istediklerine kullanıyorlar,en güzel örneği Kocaeli Körfez devlet hastanesinde yetkililer incelesin

SIRADAKİ HABER