"Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak" 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde koronavirüs vakalarında 40 kat artış yaşandığını, ancak hastane yükünde henüz ciddi bir artış olmadığını açıkladı. Koca, yeniden kapanma ve benzeri durumların olmayacağını söyledi.

"Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak" 

Türkiye'de koronavirüs salgınında yeni vaka artışı devam ediyor. Günlük vaka sayısında 40 kat artış var.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, henüz hastane yüküne yansıyan bir tablo oluşmadığını belirterek, ''Hastane yükü 3 kat kadar arttı. Ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz." dedi.

“YENİDEN KAPANMA OLMAYACAK”

Bakan Koca, yeni yoğun bakım üniteleri açmaya ihtiyaç olmadığını belirtti.

"Panik havası yok. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak" diyen Fahrettin Koca, "Kişisel tedbirlere uyarak artık Kovid'le yaşamayı öğrendik. Kovid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir Influenza gibi düşünün. Zaten son dönemde de belirtileri grip benzeri seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ama ek hastalığı olanlarda hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için dikkatli olmalıyız." ifadelerini kullandı.

50 YAŞ ÜSTÜNE HATIRLATMA DOZU UYARISI

Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı ve maske uyarısı da yaptı. 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilerin hatırlatma dozunu ihmal etmemesi gerektiğini dile getiren Koca, "Özellikle kalabalık ortamlarda maske kullanımına özen gösterilmeli." dedi.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayten
ayten - 3 hafta Önce

ne hikmetse söylediklerinizin hep tersi oluyor.

SIRADAKİ HABER