Yeni Performans Sistemi Sakat !

Yeni Performans Sistemi Sakat !

Hükümetin Yeni Ekonomi Programı 2020-2022 orta vadeli eylem planı 4 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınladı.

Söz konusu eylem planında sağlık çalışanlarının performans ödemelerini ( döner sermayenin sabit üstü olan kısmı) vatandaşın memnuniyetine göre verileceği belirtildi.
İlgili metin planda şu şekilde yer aldın : Vatandaş memnuniyeti sonuçları kurumların ve sağlık çalışanlarının performans değerlendirmesine dahil edilecektir.
Ancak söz konusu uygulama sahada birçok sakat işlere neden olacaktır. 

Ülkemiz sağlık konusunda birçok ülkeden iyi durumda. Hastalar istedikleri yerde istedikleri şekilde muayene olup, istediği yerden ilacını alabiliyor. Uçak , helikopter ve her türlü ambulans 7 gün 24 saat vatandaşın emrinde. Hastane odaları otel konforunda.. Tabiri caizse hastalar neredeyse hizmete doymuş durumda
Hal böyle iken istediği ilacı yazdıramayan, isteği serum takılmayan, istediği tahlil yapılmayan hastalar nasıl memnun edilecek. 1 hasta ile beraber gelen 4 refekaçıya ne denilip dışarı çıkartılacak. Bu hastanın verdiği notla sağlık çalışanlarının performansını nasıl belirlenecek. Bu durum sağlık çalışanlarını hastalara ezdirmek olacaktır. Bu durum kötüye kullanılacaktır. 

Benim Vergilerimle Maaş Alıyorsunuz

Daha önce sağlık çalışanlarına benim vergimle maaş alıyorsunuz diyen kesimler bundan sonra benim memnuniyetimle maaş alıyorsunuz diyerek hakaret edecek . Yeni performans uygulaması sağlıkta şiddeti körükleyecektir. 

Günde 100-120 hastayı muayene eden bir hekim bu hastaların kaçını memnun edebilecek. Kaç hasta bu doktora yüksek performans notu verecek. 
1 Nöbetinde 20 bin adım atan hemşire ekstra olarak birde hasta memnun etme işlemi ile uğraşacak. 
Bu uygulama düşüncesinden derhal vazgeçilmesi gerekmektedir. Bu uygulama kuzuyu kurtlara teslim etmekten başka bir şey olamaz.


 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire
hemşire - 11 ay Önce

bu mesleği seçtiğim güne... ulan benle beraber işe başlayan 15 yıllık polis arkadasım 6500 tl den aşağı maas almazken astsubay arkadasım 8000 tl asağı maaş almazken benim hersey dahil elime gecen 4600 tl varmı böyle birsey zamanında dönüp bakmadığımız meslekler bizlerin maasını 2 ye katladı.yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maas alıyor bu ülkede.zabıtası 5500 tl öğretmeni 6000 tl vaizi 8000 tl imamı 4500 tl alıyor.madem bu meslek bu kadar değersiz madem ihtiyac yok kapatın bu bölümleri herseyi doktorlar yapsın.

yy
yy @hemşire - 11 ay Önce

o kadar meraklıysan git astsubaylığa geçiş yap 8000 lira kazan hiç geçmek isteyeceğini sanmıyorum

ephe
ephe @hemşire - 11 ay Önce

o dediğiniz mesleklerin sendikaları iyi çalışıyor. bizim yetkili sendikaya bakarsan anlarsın niye bu durumda olduğumuzu

DRF
DRF @hemşire - 11 ay Önce

TABİ TABİ DOKTORLARDA ÇOK MERAKLIYDI

Hemsire
Hemsire - 11 ay Önce

Diğer kurumlarda neden böyle birşey yok memnuniyet sadece hastanelerde var bir vatandaas olarak örneğin adliyede mahkemen var hakim 3 ay sonra ,5 ay sonra kafasına göre gün verirken vatandaşın işi gücü yok mu memnunmu diye sorulmazken sağlıkta tam zıttı var,öğretmenler için performans sistemi gelecekti veliler öğretmenlere puan yani memnuniyet derecesi uygulanacakti bir itiraz ettiler kaldırıldı neden ,maliyeye git tarıma git kısaca bütün kurumlarda vatandaş memnunmu değil mi yasası yok iken it azarlar gibi azarliyorlarken bunlara birşey yapılmazken biz sağlık çalışanlarına zulüm ediliyor perpormansiniz batsın doneriniz batsın zaten son 7 senedir döner alamıyoruz bu gidişle maaşlarda kesinti yapmaya başlayacaklar sağlık sen bunlar hep senin ve üyelerinin sessiz kalmasından dolayı oluyor bir gün sadece bir gün iş bırakılsa greve gidilse .artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi

Sağ mem
Sağ mem - 11 ay Önce

Bu ülkede sağlık çalışanı olma kapıda bekçi ol daha iyi

dr.aslan
dr.aslan - 11 ay Önce

bu kabul edilemez. işim gücüm başımdan aşkın. birde bunla uğraşamam

Su
Su @dr.aslan - 11 ay Önce

Hakkımızı helal etmiyoruz. Bize nları üvey evlat muamelesi yapanları Allaha havale ediyoruz bir nöbet sonrası pert oluyoruz genç yaşta sağlığımız bozuldu, hakkımızı alamıyoruz ve kimse memnun olmuyor. İnsanların şımarıklığı ve saygısızlığı had safhada. Sağlık bakanlığı başarılı bir bakanlık değil hep sınıfta kalıyor. Bu bakanlık çalışanını ayak altı eden bir Bakanlıktır

Sağ mem
Sağ mem - 11 ay Önce

Hasta hakları dediler ağzımıza sic....lar şimdi de bu oh ne güzel . öğretmen ler için performans sistemi gelecekti hepsi itiraz etti şimdi gündemde bile yok memursen değil öğretmen sen olmuş sağlık sende bunun altında eziliyor hiçbir kazanım yok iken elimizde ne varsa alıyorlar yazıklar olsun bu meslekten bu bakanlıktan iğreniyorum imkanım olsa başka kuruma geçer 8,5 mesaimi bilirim.

tuba
tuba - 11 ay Önce

şaka mı bu

Hemsire
Hemsire - 11 ay Önce

Vicdan demiyecen insanlık demiyecen bir gün iş birakacan bak neler oluyor yapsınlar doktorlar baksinlar hastalarına sağlık personelsiz üstesinden gelebiliyorlar mi

Aklım Nerdeki?
Aklım Nerdeki? - 11 ay Önce

Sakat olduğu şimdimi aklnıza geldi.Elbette bizim maaşlarımızdan kesilip birilerine gidiyor. 663 sözleşmeliler aynısı değilmi?


SIRADAKİ HABER