YENİ-Maaşlara enflasyon farkı zammı yapılacak mı?

YENİ-Maaşlara enflasyon farkı zammı yapılacak mı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020 yılı Nisan ayı enflasyon oranı %0,85 olarak gerçekleşti.

2020 yılının ilk altı aylık enflasyonunun %4’den fazla çıkması durumunda, fazla çıkan kısım kamu görevlileri ve emeklilerinin maaşlarına ilave artış olarak yansıyacak.


 TÜİK’in verilerine göre, TÜFE’deki artış; Nisan ayında bir önceki aya göre %0,85 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,16 oranında, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,94 oranında ve oniki aylık ortalamalara göre de %12,66 oranında oldu.

Yıllık en düşük artış %1,55 ile haberleşme grubunda gerçekleşti

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %4,90 ile giyim ve ayakkabı, %4,91 ile eğlence ve kültür ve %5,54 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %31,32 ile alkollü içecekler ve tütün, %20,34 ile çeşitli mal ve hizmetler ve %14,52 ile konut oldu.

Aylık en yüksek azalış %1,83 ile ulaştırma grubunda oldu

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Nisan ayında azalış gösteren diğer gruplar ise %1,23 ile haberleşme, %0,67 ile eğlence ve kültür ve %0,32 ile konut oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Nisan ayında artışın yüksek olduğu gruplar sırasıyla, %4,66 ile çeşitli mal ve hizmetler, %4,08 ile giyim ve ayakkabı ve %2,53 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Nisan 2020'de, endekste kapsanan 418 maddeden, 87 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 61 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 270 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Maaşlara enflasyon farkı zammı yapılacak mı?

2020 yılı ilk altı ayında gerçekleşen enflasyon oranının, memur ve diğer kamu görevlileri ile emeklilerine yılın ilk altı ay için yapılan %4’lük maaş zammı oranından fazla çıkması halinde, fazla çıkan kısım 1 Temmuz itibariyle kamu görevlilerinin maaşlarına enflasyon farkı zammı olarak yansıyacak.

Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları dikkate alınmadan sadece Nisan ayı enflasyon rakamlarına bakıldığında, maaşlara Temmuz ayında enflasyon farkı zammı yapılmayacak.

Ancak, 2020 yılının ilk dört ayında enflasyon oranı %3,16 olarak gerçekleştiğinden, maaşlara enflasyon farkı olup olmayacağı Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon rakamlarına göre netlik kazanacak.

memurunyeri.com

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
attci
attci - 7 ay Önce

Sağlık sen ne diyosun bu konuda? önceden (2 yada 3 ay önce) 350 ile girdiğim alusverişte şimdi 450 500 ödüyorum. Sizde duruma kayıtsız kalıyorsunuz ne deyim yetkili sendikayım deyip gururlanacağınıza yarama merhem olun ve sendikanızı lütfen sonsuza dek kapatın..

calısan
calısan @attci - 7 ay Önce

helal ne güzel tespit etmisin sendika saten bir .......yaramıyor

Helal haram
Helal haram - 7 ay Önce

Enflasyon farkı ne ise o ay verilir hak budur. 6 ay ne hakları var bekletmeye. Peki o 6 ay boyunca zararı kim karşılayacak ? Lakin enflasyon verileri de güvenilir değil. Markette ürünler en az yüzde 30 artıyor sene sonu bakıyorsun enflasyon yüzde 8

Lab tek Uğur
Lab tek Uğur - 7 ay Önce

Mutlaka TÜİK başkanı bir ayarlama yapacaktır....

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 7 ay Önce

mayista 0.36 haziranda 0.48 esittir temmuz ayinda 0 enflosyon farki

Tb
Tb - 7 ay Önce

Eridi. Yetersiz olup verilen zamlar çoktsn eridi. Lise mezunu müdürlük çalışanı en az 6000 tl almsalı. Yetkile sendika uyu uyu. İyi gecrler.

Ne zammı arkadaş?
Ne zammı arkadaş? - 7 ay Önce

Herkes aldığı paraya şükretsin.

Üye
Üye - 7 ay Önce

Buda sağlık senin başarısıdır muhtemelen.zengin olduk artık

SIRADAKİ HABER