Yanlış teşhise 2 milyonluk tazminat

Siirt’te erken doğumla dünyaya gelen ve tedavisi için Batman’a sevk edilen bebek, doktorun yanlış teşhisi nedeniyle yüzde 90 görme engelli kaldı. Aile, yasal faizi ile birlikte 2 milyon lira tazminat kazandı

Yanlış teşhise 2 milyonluk tazminat

İ.A. ve R.A.’nın çocukları M.E.A. 2013 yılında Siirt’te prematüre olarak dünyaya geldi. Siirt’te yapılan ilk müdahalesinin ardından M.E.A. tedavisine devam edilmesi için Batman’da özel bir hastaneye sevk edildi.

 Yenidoğan bebeğin prematüre retinopatisinin (ROP) muayenesi yapılmaydığı ve yanlış teşhis konulduğu iddia edildi. Bir süre sonra çocuklarını hastaneden çıkaran İ.A. ve R.A., M.E.A.’nın görmediğini fark etti. Çocuğun daha sonradan yapılan muayenesinde gözlerinde görme kaybının olduğu ortaya çıktı. İ.A. ve R.A., doktor ve hastaneden şikayetçi oldu. Avukat, özel hastane ve doktor hakkında Batman 3. Asliye Hukuk Mahkemesine tazminat davası açtı. 2016 yılında açılan dava sonuçlandı.

Mahkeme, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen belgeleri de göz önüne alarak M.E.A.’nın yanlış teşhis sonucu gözlerinde yüzde 90 oranında görme kaybının olduğuna hükmederek hastaneyi 1 milyon 835 bin lira maddi ve manevi tazminata mahkum etti. Tazminatın yasal faizi ile birlikte 2 milyon lirayı geçeceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 23:30

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER