Vicdanların kaldıramayacağı, sınavsız yükselmeler sona ermeli

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ahmet ÜNLÜ bugünkü yazısında; Sayıştay'ın yayınlandığı 2020 yılına ait kamu kurumlarının denetim raporlarındaki olumsuzluklar ve bu olumsuzluklardan nasıl bir ders alınması gerektiğini yazdı.

Vicdanların kaldıramayacağı, sınavsız yükselmeler sona ermeli

Sayıştay raporlarına yansıyan sınavsız atamalar ve kişiye özgü ilanlar nasıl çözülecek?

Sayıştay 2020 yılına ait kamu kurumlarının denetim raporlarını internet sayfasında kamuoyuna duyurmuştur. Bir grup azgın muhalif bu olumsuzluklardan siyaseti sorumlu tutmaya çalışarak kendince eleştiri yapıyor. Bilinmelidir ki raporlardaki eleştirilerin ve gelecek cezanın muhatabı atanmış bürokratlardır ve bu nedenle de ilgili bürokratlar hesap verecek ve sıkıntıya gireceklerdir. Bu yazımızda raporlardaki olumsuzluklar ve bu olumsuzluklardan nasıl bir ders alınması gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Atamalara ilişkin raporlara yansıyan olumsuzluklar

Eşitlik, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde atama yapılması gereken şube müdürlüğü kadrolarına, bu ilkeler gözetilmeksizin ve mevzuatında belirlenen şartlar dikkate alınmaksızın atamalar gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Buna göre mevzuat hükümlerine göre asıl olan memurun eşitlik ve liyakat esasları doğrultusunda objektif kriterler dahilinde görevinde yükselebilmesi süreci işletilmesi gerekirken buna uyulmadığı görülmektedir. Üniversitelerdeki müdürlük kadrolarının büyük çoğunluğuna, şube müdürlüğünden daha üst/eşit görev olarak kabul edilen fakülte, enstitü ve yüksekokul sekreterliği görevlerinde bulunanların atandığı tespit edilmiştir. Bu şekilde şube müdürlüğüne atananların tamamı önce yukarıda değinilen ve üst/eşit görev niteliğinde bulunan kadrolara atanmış ve akabinde de kısa süre sonra şube müdürlüğü kadrolarına atamaları gerçekleştirilmiştir.

Böylelikle, kısa süreli atamalarla üst görevlere getirilen kişiler, Yönetmelik'in söz konusu istisna hükmünden yararlanılarak şube müdürlüğü kadrolarına getirilmiş, mevzuatla getirilen eşitlik ve liyakat esası göz ardı edilmiştir.

Bu tür atamalara kamu kurum ve kuruluşlarında sıklıkla karşılaşılmaktadır. Adeta sınavla yükselme istisna sınavsız yükselme asıl haline gelmiştir. Sınavla yapılan yükselmelerde yaşanan sıkıntılarda işin başka bir boyutunu oluşturmaktadır.

Daha önceki yazılarımızda görevde yükselme yönetmeliklerindeki istisnaların önünün kapatılması gerektiğini belirtmiştik. Eğer görevde yükselmelerdeki istisnaların mevzuatla önü kesilmezse bu tür raporlarla sıklıkla karşılaşacağız.

Sayıştay'ın, hazırladığı raporlarda ve kararlarda hülle atama olarak adlandırılan görevde yükselme kapsamındaki kadrolara sınavsız atamaları mercek altına aldığı anlaşılıyor. Bu atamalardaki süreç şu şekilde işlemektedir. Önce görevde yükselme sınavı kapsamı dışındaki kadrolara atama yapılmakta kısa süre sonra da görevde yükselme kapsamındaki kadrolara sınavsız bir şekilde atama yapılarak süreç tamamlanmaktadır.

Mevzuatta sınavsız atamalar için açık kapı olduğu müddetçe bu kapı sürekli olarak zorlanacaktır. Bu nedenle kimseyi ayıplamak doğru değildir. Önemli olan kapıları sonuna kadar kilitlemek ve şeffaflığı ön plana çıkarmaktır.

Düşünsenize bir tarafta müdürlük sınavını kazanmak için gece gündüz demeden emek harcayan ve sınav üstüne sınava girenler diğer tarafta ise tanıdık bildik marifetiyle emek harcamadan ve zahmete katlanmadan dolaylı yollarla sınavsız müdür olanlar. Artık vicdanların kaldıramayacağı bir hale dönüşen sınavsız yükselmelerin sona erme zamanı gelmelidir.

Bu tür yanlışları ortadan kaldırmanın yolunun kamu kurumlarındaki şeffaf uygulamaları arttırmaktan ve mevzuat boşluğunu doldurmaktan geçtiğini ifade etmek isteriz. Yapacağı bir yanlışın yarın gazetelere manşet olacağını bilen bir idareci, yanlışa tevessül etmez diye düşünüyoruz. Elbette yüzünün astarı düşmüşler çıkacaktır ama bunların azınlıkta olduğunu düşünüyoruz.

Üniversitelerde kişiye göre sınav ilanları

Sayıştay tarafından hazırlanan 2020 yılı denetim raporlarında üniversiteler tarafından akademik rekabeti engelleyecek şekilde kişiye özel ilanların giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Benzer durumlar 2019 yılı raporlarında da yer almaktaydı. Bu kapsamda, ilk defa Sayıştay tarafından bir üniversitenin kişiye özel ilanları denetim raporunda yer almıştı. İlgili üniversitenin 2019 yılı ilanlarını inceleyen Sayıştay, 195 kadroda belirli bir adayı tarif eden özel şartlara yer verildiğini, kadroların tamamına yalnızca bir kişinin başvurabildiğini ifade etmişti.

2020 yılı denetim raporlarında da bu konuda bulgulara yer verilmiştir. Buna göre Sayıştay tarafından hazırlanan denetim raporlarında, kişiye özel ilanların eleştirildiği görülüyor. Bu kapsamda bir üniversitede 2020 yılı içinde ilan verilen toplam 65 öğretim üyesi kadrosunun yalnızca dördü için sadece iki kişinin, geriye kalan 61'i için ise sadece birer kişi başvuru yapabildiği eleştirilerek öğretim üyesi ilanlarında yer verilen koşulların eşitlik ve liyakat ilkeleri doğrultusunda belirli bir kişiye tekabül etmeyecek şekilde tespit edilmesi gerektiği belirtilmişti. Etik dışı yollarla üniversiteye hoca olan bir kişinin öğrencilere nasıl bir örneklik teşkil edeceğini merak ediyoruz. YÖK tarafından gerekli tedbirler alınmadığı için bu eleştiriler ne ilk olacak ne de son.

Dekan atamalarına yönelik usulsüz işlemler

Sayıştay raporlarında üniversite bünyesindeki dekanlıklara yapılan atamalardaki usulsüzlükler de eleştiri konusu yapılmıştır. Birçok üniversitede benzer durumların yaşanması üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Raporlarda üniversite bünyesinde bulunan bazı fakültelerin dekanlarının atamalarının asaleten yapılmayarak, kanunda belirlenen usule uyulmaksızın vekaleten atandıkları ve bu sebeple üniversite yönetim kurulunun eksik sayı ile toplandığı tespit edilmiştir.

Bu yöntem nedeniyle birçok üniversitede söz konusu vekaleten görevlendirmeler, üniversitelerin talebi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından asaleten bir görevlendirme gibi yapılmıştır. Örneğin bir üniversitedeki 12 dekanın 10'u bu şekilde atanarak mevzuatın izin vermediği bir atama usulü fiili bir durum haline getirilmiştir. Ayrıca bazı üniversitelerdeki rektörlerin de dekanlıkları vekaleten yürütmesi nedeniyle yukarıda bahsedilen hatalı uygulama ile üniversite yönetim kurulunda rektörlerin birden çok 3 oy hakkı bulunmaktadır.

Sonuç olarak Sayıştay raporlarında üniversitelerdeki adrese teslim sınav ilanları, hülle yoluyla sınavsız görevde yükselmeler ve dekanlıklara yapılan vekaleten atamalar eleştiri konusu yapılmıştır. Daha önceki yazılarımızda da belirtildiği üzere Sayıştay'ın bu konulardaki yaklaşımı giderek sertleşmektedir. Bu nedenle sürecin böyle geldiğini ama bu şekilde devam etmesinin hem ahlaki olmadığını hem de kamu vicdanını rahatsız ettiğini ifade etmemiz gerekmektedir. Sorunun çözümü için Yükseköğretim Kurulu'nun olaylara seyirci kalmak yerine mevzuattaki boşlukları ortadan kaldırmaya yönelik adımları atması gerekmektedir. Özellikle adrese teslim ilanların ortadan kaldırılması için merkezi ilanın kaçınılmaz hale geldiğini belirtmemiz gerekiyor. Son olarak vaziyet vahim ama ümitsiz değil.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 02:22

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR.
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. - 3 hafta Önce

BİZ DERSİMİZİ EZBERLEDİK KAÇ YILDIR HEP KENDİ SİLAHIMIZLA VURULDUK OY VERDİK SU İSTİMAL EDİLİP DIŞLANDIK.TÜM EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZAMETLER OLARAK İLK SEÇİMDE OY VERMEYECEĞİZ.VERDİĞİMİZ OYLARDANDA DAVACI OLACAĞIZ ÇÜNKÜ BİZ OY VERDİK BİRİLERİ BELEŞ SINAVSIZ YÜKSELDİ GELDİ BİZİ EZDİ ZULM ETTİ.APTALLIKTA SINIR TANIMAYIP OY VERDİK AMA ARTIK YOK ZIRNIK OY MOY YOK.ALLAH İCRA ETSİN ALLAH HAKKIMIZI SORSUN.YHS OLARAK İNDALLAHTA DAVACIYIZ.

2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM.
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. - 3 hafta Önce

SAYIN YAZARIM VARSAYALIMKİ SINAVSIZ ATAMALAR SONLANDIRILDI SONLANDIRILMAZDA.SONLANDIRILDIĞINI KABUL EDELİM.YA ALINAN AHLAR,YA YAPILAN ZULMLER.8 YIL İNTİZAR AHUZAR EDİP BED DUA EDENLERİN AHI YAPANLARIN YANINAMI KALACAK.2351 VHKİNİN 8 YILLIK MADDİ MANEVİ HAKKI NE OLACAK.YA ALLAH NE OLACAK.O 2351 VHKİNİN 8 YILDAKİ UYKUSUZ GECELERİ AHLAR UĞRADIKLARI ZULM YANLARINAMI KALACAK HAYIR ALLAH HAKSIZLARI HER İKİ CİHANDADA KAHRU PERİŞAN ETSİN İNŞALLAH.HELE YANDAŞLARI BELEŞ MÜDÜR ATATIP BİZLERE ZULM ETTİREN SENDİKACILARI İMAN DİLENSİNLER İNŞALLAH.

2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM.
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. - 3 hafta Önce

YENİ ATANAN SAYIN ÇALIŞMA BAKANIMIZ TAŞERON İŞÇİYLE VERİLEN ZAMLA ALAKALI BEYANATINDA DİYORKİ BU İŞÇİLERİMİZE VERİLEN ZAM DEVLETİMİZİN GÜÇÜDÜR.ÇOK ŞÜKÜR ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL ZİYAN VERMESİN HEP GÜÇLÜ PAİDAR KILSIN İNŞALLAH.BİZ SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞIMIZ VHKİ KADROMUZU ALAMADIK MADDİ MANEVİ KAYIPTAYIZ.AYRICA HİÇ BİR EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS NA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILIYOR.BİZLERDE DIŞLAMADAN DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ HİSSETMEK İSTİYORUZ.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN .SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ SAYGILAR.

SAYGIDEĞER YAZARIMIZ BU ELZEM VE ÖNEMLİ BİR HAKKANİYETSİZLİĞİ KALEME ALDIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
SAYGIDEĞER YAZARIMIZ BU ELZEM VE ÖNEMLİ BİR HAKKANİYETSİZLİĞİ KALEME ALDIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ. - 3 hafta Önce

O SINAVSIZ ATAMALAR,ADAM KAYIRMALAR BARİZ OLANLARI BİLİNİYORDA YA BİLİNMEYENLER..ŞARTLARI TUTAN YERLERE VE AĞIRLIĞI DAHA FAZLA OLANLAR SINAVSIZ ATANIYOR.ONLARADA BAŞKA ALANLARDA YER AÇILIYOR. MESELA HEM ÇALIŞMA HAYATINA KATKI SUNMUYORLAR HEMDE EK ÜCRET ALINAN KOMİSYONLARA ÜYE YAPILIYORLAR.ZULM AŞRI ALAYA DAYANDI ALLAH ŞAHİDİMİZDİR.BUNLARIN HEPSİ ALLAHA HAVALE EDİLDİ.

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR.
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. - 3 hafta Önce

ÖLÜMDE VAR ALLAH HAKLIYI HAKSIZI AYIRACAK AZ KALDI RABBİM İYİSİNİ BİLİR ALEMLERİN RABBİNE HAVALESİNİZ. - 4 hafta Önce 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.8 YILDIR MAĞDUR EDİLDİ,MADDİ MANEVİ KAYIPTA OLAN BU İNSANLARA ZULM EDİLDİ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİYDİLER MEMURMU BİLİNMEYENLERE VHKİ KADROSU VERİLDİ.YİNE İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİNE VE MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.TAŞERONA KADRO VERİLDİ.BİZLERDE YÜKSEK OKUL VE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ EK GÖSTERGESİZ VE YAN ÖDEMESİZ SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ AMA EK GÖSTERGE YOK.BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZAANMAK OLSUN YANDAŞLAR BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN MÜDÜR OLUP BİZLERE MOBİNG VE BASKI UYGULAYIP HAYATI ZEHİR ETSİNLER.SENDİKA ÇIKMIŞ HAK ARIYORMUŞ YAHU BİZİM HAKKIMIZI SİZ GASP ETTİNİZ.İNDALLAHTA DAVACIYIZ MAHKEME-İ KÜBRADA HAKKIMIZI ALACAĞIZ.YAŞASIN CEHENNEM ZALİMLER İÇİN.SINAV KAZANIP 8 YILDIR ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.
ZATEN MEMURSEN BAŞKANLARI HEPTEN YANDAŞLARINI MÜDÜR ATATMAK İÇİN ÇABA SARF EDİYOR.OLAN YHS NA OLUYOR.ONLARDA HAKLI MAHMUT KAÇAR,AHMET GÜNDOĞDU GİBİ SANIRIM ALİ YALÇIN.SEMİH DURMUŞTA MİLLET VEKİLLİĞİNİ GARANTİ ETTİ HERHALDE ÖYLE BİŞE YOKSA ŞİMDİDEN ÇIKIP KAMU OYUNA AÇIKLASINLAR DESİNLER BİZ M.VEKİL ADAYI OLMAYACAĞIZ AÇIK TAAHÜTÜMÜZ İNANILIM.BİZİ YHS 2351 VHKİ Yİ SATTILAR ALLAHIN MERHAMETİNDEN YOKSUN KALSIN FUKARA DÜŞMANLARI.

2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM.
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. - 3 hafta Önce

SAYIN YAZARIM ÖYLE BİR ADALETSİZ SİSTEMKİ.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SIN IF YHS.BİR KESİM SINAVSIZ SINIF ATLATILIYOR.KIZILAYCI,İTFAİYECECİ MÜBAŞİR BUNA BU ÜLKENİN ADALET BAKANI BİLE KATKI SUNUYOR.SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMIYOR 8 YILDIR MAĞDUR.AYNI BAKANLIK SINAVSIZ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN SAĞLIK SEN PATENTLİ BELEŞ MÜDÜRLER ATIYOR.BİZ 2351 VHKİDE SINAV KAZANDIĞIMIZ İÇİN 8 YILDIR ZULME UĞRUYORUZ.ALLAH BÜYÜK ALLAHIN İZNİYLE İLK SEÇİMDE ZULM EDEN KİM VARSA ALLAHIN ADALETİYLE HAKKINI ALACAK.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.SAYGILAR.

gazi yıldız
gazi yıldız - 3 hafta Önce

çakal,çukal yalaka müdür olursa,başhekim olursa o uçak çabuk düşer.

Efe
Efe - 3 hafta Önce

Samsun egitim ve Araştırma hastanesine 4 aydır idari mali işler müdürünü ve destek kalite hizmetleri müdürünü atayamadılar nerede kaldı liyakat


SIRADAKİ HABER