Ünite için Yaklaşık 3.5 milyon TL düzeyinde bir harcama yapıldı hekim yok

Ünite için Yaklaşık 3.5 milyon TL düzeyinde bir harcama yapıldı hekim yok

Ağustos ayında hizmete hazır hale getirilen ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi'nde hekim yokluğundan dolay hizmette aksamalr görülüyor.

AKP Malatya Milletvekili Hakan Kâhtalı, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp alanında uzman olan hekimlere ihtiyaç duyulan Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi’nin aktif olarak çalışabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile temas halinde olduklarını belirterek, sorunun çözümü için çalıştıklarını söyledi.

Sorunun Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp alanında uzman olan hekim sayısının Türkiye’de sadece 28 olması olduğunu belirten AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, buna karşılık Türkiye’de 20 ilde 24 Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi bulunduğunu kaydetti.

Uzman hekimlerden birinin Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi’ne atanması için Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özellikli Planlama Gerektiren Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı yetkilileri ile görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Hakan Kâhtalı, uzman hekimin tayin edilmesiyle birlikte, Malatya’daki merkezin sadece Malatya için değil bölge illeri için de hizmet verecek kapasite ve teknik donanıma sahip olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 3.5 milyon TL düzeyinde bir harcama yapılarak Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kurulan, Hiperbarik Oksijen Merkezi, başta şeker hastalarının ayaklarındaki yaralar kronik yaralar, kemik iltihapları doku travmaları, kemik enfeksiyonu, vurgun, sportif yaralanmalar, cerrahi sonrası yaralar, yanıklar, damar tıkanıklığında kaynaklı yaralar, ani görme ve işitme kayıpları, karbonmonoksit zehirlenmesi, beyin apsesi, kafa kemikleri travmaları gibi çok geniş alandaki hastalıkların tedavisinde etkin işleve sahip olduğu belirtiliyor.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçı
saglıkçı - 10 ay Önce

ö iş cerrahlar yapar ama cerrah yok napıcaz şimdi hem o hastanede istifa eden göğüs ve cocuk cerrahi uzmanlarına istifa nedenini sorsanıza istediğin kadar yatırım yap kullancak insan olmazsa değeri SIFIR TL dir.

SIRADAKİ HABER