Türkiye’de Tıp Fakülteleri, Tıp Eğitimi ve Hekim Göçü

Türkiye’de Tıp Fakülteleri, Tıp Eğitimi ve Hekim Göçü

Türkiye’de 2019 yılında 117 devlet ve vakıf üniversitesine öğrenci kaydı yapılmıştır. Bu tıp fakültelerinden 38’inin mezuniyet öncesi eğitim programı akreditedir. Eğitim programlarının akredite olabilmesi için 14 tıp fakültesinin de başvurusu bulunmaktadır. Tıp eğitiminin değerlendirilmesi alanında, bağımsız kimliği ve yetkinliğiyle yurt içi ve dışında kabul gören, TEPDAD tarafından akredite dilmiş mezuniyet öncesi eğitim programlarının oranı sadece %32.5’i akreditedir. Başka bir ifadeyle, 69 tıp fakültelsinin mezuniyet öncesi eğitim programlarının asgari standartları taşıyıp taşımadıkları bilinmemektedir. Önemli olan tıp fakültelerinin sayısını artırmak değil, var olan fakültelerdeki mezuniyet öncesi eğitim programlarını asgari standartları taşır hale getirmek ve bunu belgeleyebilmektir.

 YÖK, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde 5’i yurt dışında olmak üzere, 122 tıp fakültesi için 15bin 500 öğrenci kadrosu ilân etmiş ve sınavı kazanan öğrenciler Eylül 2019 tarihinde birinci sınıf öğrencisi olarak tıp eğitimine ilk adımını atmıştır. YÖK’ün verilerine göre, her bir tıp fakültesi için ortalama 123 öğrenci kontenjanı açılmıştır.

Bununla birlikte, 2019 yılında 1047 hekim, başka bir ifadeyle, yaklaşık 9 tıp fakültesinin birinci sınıf öğrencisi sayısı kadar hekim, başka bir ülkede çalışabilmek için Türkiye’den göçetmiştir.

ttb

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersoy yulmaz
Ersoy yulmaz - 10 ay Önce

Tıp Fakültelerimiz YÖK tarafından belirlenen "Eğitim ve Öğretime Başlanması ve Sürdürülebilmesi İçin Asgari Koşullar"a uyuyor mu? Konulu çalışmada uymayan fakülteler yazmakta:

https://www.researchgate.net/publication/338224679_Tip_Fakultelerimiz_YOK_tarafindan_belirlenen_Egitim_ve_Ogretime_Baslanmasi_ve_Surdurulebilmesi_Icin_Asgari_Kosullara_uyuyor_mu

SIRADAKİ HABER