TTB: yüzde 70 olan personel giderleri oranı, yüzde 33’e kadar geriledi

TTB: yüzde 70 olan personel giderleri oranı,  yüzde 33’e kadar geriledi

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; Sağlık Bakanlığı bütçesi içinde 2003 yılında yüzde 70 olan personel giderleri oranının, 2022 yılında yüzde 33’e kadar gerilediği belirtildi.

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesinin genel bütçenin yüzde 6,6’sına denk geldiğini, oysa bu oranın pandemi koşulları nedeniyle en az yüzde 10’un üzerine olması gerektiğini belirtti.

TTB’den yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı bütçesi ile şehir/şirket hastanelerinin patronlarına değil, üniversite ve eğitim-araştırma hastaneleri ile aile sağlığı merkezlerine ve koruyucu hekimliğe yeterli bütçe ayırılmalıdır” denildi.

TTB’nin açıklaması şöyle:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Salgınlar ancak birinc basamakta bitirilir

“Sağlık Bakanlığı bütçesi, 2022 için genel bütçenin sadece yüzde 6,6’sı (116 milyar TL civarında) olarak belirlenmiştir. Oysa bütçe, pandemi koşullarına uygun bir biçimde, genel bütçenin en az yüzde 10’unun üzerinde olmalıdır. Sağlık Bakanlığı bütçesinde tedavi edici hizmetlere ayrılan ödenek 74,5 milyar TL (yüzde 64) iken koruyucu hizmetlere ayrılan ödenek sadece 38,7 milyar TL (yüzde 33) ile sınırlandırılmıştır. Unutulmamalıdır ki salgınlar, ancak birinci basamakta bitirilir.

“Kaynakların üniversite hastaneleri yerine bir avuç patrona aktarılması…”

Sağlık Bakanlığı bütçesinde aslan payı, ‘hizmet alımı’ ve ‘yatırım kullanım bedeli’ adları altında yine şehir/şirket hastanelerine ayrılmıştır. Kaynakların üniversite hastaneleri yerine bir avuç patrona aktarılması, sağlık sistemindeki çöküşün bir diğer göstergesidir. Sağlık Bakanlığı bütçesinde binlerce zor vakayı kabul eden, ameliyatlarını ekonomik bir şekilde gerçekleştiren köklü eğitim-araştırma hastanelerine yeterli kaynak ayrılmaması da kaynakların eşitsiz kullanımını işaret etmektedir.

“Personel giderleri 2022 yılında yüzde 33’e kadar geriledi”

Sağlık Bakanlığı bütçesinde, aile sağlığı merkezleri binalarının ve tıbbi cihazların iyileştirilmesine yönelik yeterli düzenleme yoktur. Bu bakımdan Sağlık Bakanlığı’nın, aile sağlığı merkezi çalışanlarının taleplerine kulaklarını kapadığı aşikardır. Emekçilerden alınan vergilerle oluşturulan Sağlık Bakanlığı bütçesinin büyük bölümü, bir avuç sermayedara aktarılmaktadır. Sağlık emekçilerinin aldıkları pay, kaynağın üçte birini dahi geçmemektedir. Sağlık Bakanlığı Bütçesi içinde, Sağlıkta Dönüşüm Programı öncesi, 2003 yılında yüzde 70 olan personel giderleri oranı, 2022 yılında yüzde 33’e kadar gerilemiştir.

Patronlarına değil, üniversite ve eğitim-araştırma hastaneleri ile aile sağlığı merkezlerine yeterli bütçe ayrılmalı

Yapılması gerekenler bellidir. Sağlık Bakanlığı bütçesinde Sağlıkta Dönüşüm Programı ve salgın sonucu iş yükü artan sağlık çalışanları için 3600 ve 7200 ek göstergelere yer ayrılmalı; yoksulluk sınırının üstüne çıkan, emekli aylığını artıran yeterli tek ücret verilmelidir. Sağlık Bakanlığı bütçesi ile şehir/şirket hastanelerinin patronlarına değil, üniversite ve eğitim-araştırma hastaneleri ile aile sağlığı merkezlerine ve koruyucu hekimliğe yeterli bütçe ayırılmalıdır.”

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER