Tıp öğrencisinin konuşmasını kesen dekan yuhalandı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Deniz Demiryürek, mezuniyet töreninde konuşma yapan bir öğrencinin sözünü kesti. Salondan yükselen yoğun tepkiler sonrasında dekan, öğrenci Kaya Avşar'ın konuşmasına izin vermek zorunda kaldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde tepki çeken bir olay yaşandı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Kaya Avşar, mezuniyet konuşmasını yaparken Fakülte dekanı Deniz Demiryürek tarafından engellenmeye çalışıldı. Salonda bulunan katılımcıların tepkisi üzerine öğrenci Avşar konuşmasına devam etti. O anlar cep telefonu ile anbean kaydedildi.

Tıp Fakültesi öğrencisi Kaya Avşar'ın engellenmeye çalışıldığı konuşma şöyle:

"Mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmalıyız. Bilim, baskıların, siyasi kaygıların olmadığı demokrasinin ön planda olduğu özgür platformlarda ilerler. Aidiyet duygusu yüksek akademisyenlerimizin kendi kaderlerini kendileri belirlediğinde daha ileri gidebileceğimizi düşünüyorum. Üniversitemiz kadrolarının dahil olmak üzere öncelikle siyasilerin beklentilerini karşılamaktan çok üniversitemizdeki bilim insanlarının isteklerinin değerlendirilmek olmalıdır"

Bu sözler üzerine salonda salonda büyük bir alkış koptu.Fakülte dekanı Demiryürek ise, Avşar'ın konuşmasını engellemeye çalıştı. İkili arasında kısa bir tartışma yaşandı. Dekanın bu hareketinden sonra salonda tepkiler yükseldi. Tepkiler üzerine Dekan Avşar'dan uzaklaşarak konuşmasını yapmasına izin verdi.

Konuşmasına devam eden Avşar, "Türkiye'deki bütün akademisyenlerin desteklenmesi, ilmin aydınlattığı üniversitelerde demokrasinin hakim olması gerektiğine inanıyorum. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" diyerek sözlerini sonlandırdı.(Bursada Bugün)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2022, 08:57

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 1 ay Önce

korku imparatorluğuna hoş geldiniz.

uzman doktor
uzman doktor - 1 ay Önce

Liyakatsız, torpiili ve gerici düşüncedeki bu hoca denilen yobazlar ülkeyi çağdışına attı.

sağlıkçı
sağlıkçı - 1 ay Önce

Yuh yuh, yuh yuh soyanlara,
Soyup kaçıp doyanlara
Yuh nefsine uyanlara, yuh

adalet
adalet - 1 ay Önce

Öğrencinin yaptığı da b..kk yemek olmuş şimdi..Biz de kınıyoruz..

Realite
Realite - 1 ay Önce

Dekan yardımcıları ve Dekan , rektörden iyi fırça yiyordur hala bence. Dekan yardımcılarını değiştirsinler. Öğrencinin ne konuşacağı , metni önceden defatlerce provasısı yapılır.Konuşacak öğrenci istihbaratı alınır, sorun yaratabilecek ise uyarılara rağmen serbest konuşma hakkı verilmez vs Bu şekilde siyasi şov eylemi olan gençler önceden uyarılır vs vs Tam bir organizasyon fiyaskosu. Tıp öğrencisi ise incelenmeli bu özgüveni nerden alıyor , siyasi şovunun amacı ne .

Fk
Fk - 1 ay Önce

Evet proflar bu memleketin agir bir problemi olmus durumdalar acilen yetkileri gözden gecirilmelidir

SIRADAKİ HABER