Terme Devlet'te 'doktor' krizi

Terme Devlet'te 'doktor' krizi

Samsun Terme İlçesi Devlet Hastanesi'nde yaşanan doktor krizi, hasta ve hasta yakınlarının tepkisine neden oluyor.

hedefhalk.com'da yer alan habere göre,Terme Devlet Hastanesi'nde özellikle Kardiyoloji, Kadın Doğum ve Çocuk Ergen Psikiyatri Bölümleri'nde hastalar doktor bulunmazken, emar ve onkoloji bölümleri de olmadığı için hastalar Çarşamba Devlet, Samsun Araştırma Hastanesi ve OMÜ'ye sevk ediliyor.Son zamanlarda çok sayıda bölümde doktorlar ya görevlendirme ya da eş durumu gibi nedenlerden dolayı tayin istiyor ve Terme'den ayrılıyor. Üstelik hastanede bulunan doktorların Terme'de yaşamaması ve işe geç gelmesi hastaların uzun süre hastanede beklemesine ve tartışmaların yaşanmasına neden oluyor.

Hasta ve hasta yakınları, "Doktorlarımız Terme'de yaşamıyor. Geç geliyorlar ve saatlerce beklemek zorunda kalıyoruz. Bazı bölümlerde de doktorlarımız evlenip, eş durumundan dolayı Terme'den ayrıldı. Yerine de kimse gelmedi. Samsun'dan uzmanlar görevlendiriliyor. Onlar da bir süre sonra ayrılıyor" dediler.

Hasta ve hasta yakınları  "Özel hastanelerde bir muayene ücreti 500 TL'yi buluyor. Aracımızla gidip geliyoruz. Buna hangi bütçe dayanır? Uzman doktorlar doğum riskine girmiyor. Ebe bekliyoruz. Mesai dışında anestezi ve çocuk doktoru yok. Terme gibi 75 bin insanın yaşadığı şehirde kadrolu doktor bulamıyoruz Tekerlekli sandalye yok. Uzun süre sıra bekleyip, ancak tedavi olabiliyoruz. Sağlık her zaman ulaşılabilir olmalı. Onkoloji hastası biri Terme'de tedavi olamıyor. Ya Samsun Araştırma'ya ya da OMÜ'ye yolluyorlar. MR çektirmek için yıllardır Çarşamba'ya gidiyoruz. Bir de doktorları ve sekreterlerini şikayet ettiğimizde vatandaşa karşı tavır alıyorlar. Hastanede sürekli tartışmalar yaşanıyor" şeklinde konuştular.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 11:57

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Levent şirvan
Levent şirvan - 6 ay Önce

75 bin nüfuslu yerde mr ve onkoloji uzmanı olmaması çok doğal. Çok daha büyük il ve ilçeler de bile yok. Türkiye zaten cihaz satıcılarınun cenneti istanbuldaki mr sayısı ingiltere toplamından fazla. Eksik bilgiyle yorum yapan ve bunu marifetmiş gibi yazanlaradır sözüm

bir garip yolcu
bir garip yolcu - 6 ay Önce

75 bin nüfuslu olan, ünye ve çarşamba gibi iki ilçeye çok yakın olan bu bölgede mr cihazı mı olmalı imiş. Terme de özveeriyle çalışan çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı var. lütfen bir iki kişinin beyanıyla herkesi karalamayın.

SELİMCAN
SELİMCAN - 6 ay Önce

BİNAYI YAPTUK,İÇİNİ DE DOLDURURUZ BEEEEEE. SAYGILARIMLA.

Dİşçi
Dİşçi - 6 ay Önce

Bizahmet merkeze gıtsınler herseyı devletten beklemek olmaz yanlış

DR.MURAT
DR.MURAT - 6 ay Önce

Terme 140-150 bin nüfuslu iki büyük ilçe olan Çarşamba ve Ünyenin tam arasında,birine 15 diğerine 20 dk mesafede bir ilçedir..MR hem çarşamba da hem ünyede var.Onkoloji uzmanı sayısı Türkiyede kaç tane ki 75 bin nüfuslu ilçede yok diye haber yapılıyor,çocuk psikiyatrisi olmadığından falan bahsedilmiş insaf diyorum,bir il hastanesi kadar modern ve güzel bir hastanesi var bence gereğinden yani ihtiyaçtan fazla bir bina,,doktorlar bütün hastanelerdeki doktorlar işe kaçta geliyorsa onlarda o saatte geliyor..Doktorların termede oturmaması konusuna gelince mesai saatleri dışında kimin nerede oturduğu kendisini ilgilendirir,ayrıca Termeliler bu konuda biraz özeleştiri yapmalılar.......Bi de bu sitede hiç sağlıkçı bir editör yok mu Allah için,şu haberi yaparken okusa...biraz izan diyorummm..insaff

Taşkın Karbl
Taşkın Karbl - 6 ay Önce

Hekimlerin Terme'de yaşamamasının nedeni ne olabilir. Bu sorun çözüldüğünde Terme halkı dr sıkıntısı yaşamayacaktır.

İmla'ya dikkat
İmla'ya dikkat - 6 ay Önce

Sağlıkçı sitesi MR'ı ne zamandır "emar" diye yazmakta?

Yorumsuz
Yorumsuz - 6 ay Önce

neden kalkıp hastaneye gidiyorlar ki, onlar evden hiç çıkmasın, doktorlar ayaklarına gider.....


SIRADAKİ HABER