Tasarı yasalaştı! Yasa neler getiriyor ? Bakan Koca Açıkladı

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel kurulunda kabul edildi.

Tasarı yasalaştı! Yasa neler getiriyor ? Bakan Koca Açıkladı

Daha fazla haber ve paylaşım için personel sağlık instagram sayfasını buraya tıklayarak  ziyaret edininiz.

Bakan Koca Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Devlet, hekiminin aylık geliri için politikasını kökten değiştirdi. Devlet, hekimine yönelik emeklilik politikasını değiştirdi Devlet, hekimini şiddetten korumak için politikasını değiştirdi. Devlet, hekimine haksız tazminat ödetmemek için politikasını değiştirdi"ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kanunun neler getirdiğini açıkladı:

Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni kanunla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesi amacının ağırlık teşkil ettiği 12 maddelik kanun teklifi, dün ve bugünkü TBMM Genel Kurulunda, sunulduğu şekliyle kabul edildi. Gözümüz aydın!

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun:

ÖZETLE MADDE 1. Sahada aile hekimliği görevi yapan hekimlerin, sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık eğitimi (SAHU) alma hakları 2029 yılına kadar uzatıldı.

ÖZETLE MADDE 2. Tabiplerin ve uzman tabiplerin emeklilik maaşları pirim kesintisinden bağımsız olarak ve 2008 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmaksızın artırıldı.

ÖZETLE MADDE 3. Sağlık tesislerinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere, inceleme heyetlerinin oluşturulmasına yasal altyapı oluşturuldu. Sağlık çalışanlarının döner sermaye EK ÖDEME TAVANLARI ARTIRILDI. Kanunun 3. maddesi şunları içeriyor:

MADDE 3-1: Döner sermaye ek ödeme tavanları; eğitim görevlisi ile profesör ve doçentlerde yüzde 800'den yüzde 950'ye, uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman diş tabiplerinde yüzde 700'den 850'ye yükseltildi.

MADDE 3-2: Döner sermaye ek ödeme tavanları pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılarda yüzde 500'den 650'ye; hastane müdürü ve eczacılarda yüzde 250 oranı yüzde 305'e yükseltildi.

MADDE 3-3: Döner sermaye ek ödeme tavanları diğer personelde yüzde 150'den 225'e; özellikle tıbbi işlemlerde, işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde yüzde 800 ve 700 oranları sırayla 950 ve 850'ye yükseltildi.

MADDE 3-4: Sağlık çalışanlarına bugüne kadar ödenmekte olan sabit ek ödemenin, merkezi yönetim bütçesinden maaşla birlikte ödenmesi sağlandı.

MADDE 3-5: Döner sermaye ek ödemesinin hastane tahakkuklarına bağlı olması ortadan kaldırılarak il veya ülke bazında aynı standartla ek ödeme verilmesi sağlandı. Bu düzenlemeyle hastanelerimizin hepsi ek ödeme verebilir hale gelecek.

ASİSTANLAR DA YARARLANACAK

ÖZETLE MADDE 4. Sabit ek ödeme konusunda yapılan değişiklikten, Bakanlık kadrolarında olup üniversitede uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlığı eğitimi gören asistanlar da yararlanacak.

ÖZETLE MADDE 5. Sağlık Bakanlığı hastanelerinden sağlık hizmeti almış olup pirim borcu gibi nedenlerle hastane gideri karşılanmayanların 5 bin liranın altında olan borçları terkin edildi.

ÖZETLE MADDE 6. Sağlık Bakanlığından yapılan sabit ek ödemenin merkezi yönetim bütçesinden karşılanması ve ek ödeme tavanlarının artırılması gibi hususlar, benzer şekilde üniversite hastanelerinde de gerçekleştirildi.

MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇESİNDEN SAĞLANACAK

ÖZETLE MADDE 7. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde olduğu gibi, Adli Tıp Kurumunda görev yapan personelin sabit ek ödemelerinin de merkezi yönetim bütçesinden karşılanması sağlandı.

ÖZETLE MADDE 8. Doktor öğretim görevlileri ve başasistanların tıpta uzmanlık eğitiminde görev alabilmeleri için gerekli olan bir yıllık kadrolu olma şartı yerine fiili hizmet süresi geçerli oldu.

ÖZETLE MADDE 9. Memur olarak göreve başlayanların talepleri halinde sözleşmeli kadroya geçmeleri onaya bağlandı.

ÖZETLE MADDE 10. Pozisyon yetersizliği sebebiyle 4924 sayılı Kanun'a tabi sözleşmeli personel için sözleşmeli pozisyon sayısı artırıldı. (2 bin olan pozisyon 27 bine çıkarıldı).

ÖZETLE MADDE 11. Eğitim aile sağlığı merkezi veya eğitim aile hekimliği birimlerinde eğitici olanların kurumdan ek ödeme almaları önündeki engel kaldırıldı.

ÖZETLE MADDE 12. Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatında çalışanların, döner sermaye bütçesinden verilen sabit ek ödemelerinin merkezi yönetim bütçesinden karşılanması sağlandı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Başta hekimler olmak üzere, sağlık çalışanlarının yıpratıcı bazı sorunlarına çözüm getiren Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifini kabul eden TBMM'ye teşekkür ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 12:36

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçı
saglıkçı - 2 ay Önce

maddiyat olrak saglıkçıların cebine ne girecek sayın bakan bey.ben söyleyeyim..............KOCA Bİ HİÇ....KUL HAKKI YEMEK NE DEMEK BİLİRMİSİNİZ..............SANMAM........

Hak Din Islam...
Hak Din Islam... @saglıkçı - 2 ay Önce

Adamlar iyileştirme diye yine tepede zaten durumu iyi olanların ceplerine biraz daha para koydular acaba nasıl bir islam anlayışı var ben anlamadım ben de müslümanım ama müslümanım diyenlerin yaptıkları adalet bu değil...yazıklar olsun secimde görüşmek üzre...Size daha çok verdikleriniz versin oyları...

İsa ayvaz
İsa ayvaz - 2 ay Önce

Hani Emeklilige yansıması, 1.yildir türkü söylediniz, doktorlara emeklilikteki puanı artırın a, diger saglik çalışanlarını unuttunuz, hepsi doktorlar haricinde hikayeden ibaret

Uz dr
Uz dr @İsa ayvaz - 2 ay Önce

İsa ne artırması ortada yalandan başka bişey yok

SAĞ.MEM.
SAĞ.MEM. @İsa ayvaz - 2 ay Önce

Galiba sabit ek ödeme emekliliğe yansımadı. gözüm yok ama sadece hekime iyileştirme yapıldı......

Vov
Vov @İsa ayvaz - 2 ay Önce

Lafta yetkili sendika nerede sesi çıkmıyor hani Kasım ayında atıp tutuyordunuz eylem yapacaz falan

nope
nope @İsa ayvaz - 2 ay Önce

hakkım öncelikle bunda emeği geçenlere haram olsun. 2008 sonrası işe giren bir doktorun emekli maaşını 2008 öncesi ile eşitle ama diğer memura gelince eşitleme. bizler 2008 sonrası işe girenler 2008 öncesi işe girenlere oranla yarı yarıya emekli maaşı alacağız. ama konu doktor olunca eşitle. sabitleri emekliliğe yansıtma. arkadaşlar geleceğimizi çalıyorlar kimse de ses çıkarmıyor. sendika nerede

yordun be adam..
yordun be adam.. - 2 ay Önce

yordun be adam onca insanı..eceklerinle acaklarınla meli ve malılarınla..sonuç ne onu anlat..dur ben anlatayım senin yerine.. aylarca umut tacirliği yaptın..sonuç senin soyadın gibi koca bir sıfır koca bir hüsran..bir zahmet ikide bir kameraların karşısına geçme, geçipte insanları beklenti içine sokma artık..

hemşire
hemşire - 2 ay Önce

sağlık ordusu fedakar sağlık çalışanları için yani 1,5 milyon sağlıkçı için mali iyileşme nedir?

esesli
esesli - 2 ay Önce

yani....ne değişti bakanım benim lehime ne var okuduğum kadarıyla hiççç ama geçen demiştinizki karşı olanla için çok şaşıracaklar utanacaklar hayal kırıklığana uğracaklar onlara bişey olmadı ama ben hayal kırıklığına uğradım üzüldüm neyse ALLAH DEVLETE MİLLETE ZEVAL VERMESİN

HE
HE - 2 ay Önce

Helaalll bee! yüzyılın kazanımları :))))
(İroni)

Att112
Att112 - 2 ay Önce

Neden yıpranma payı hala yok ortada. .sağlık sektörü psikolojik olarak bizleri bitiriyor.emeklilik hayali dahi kuramiyoruz.sevgili sendika yetkilileri keske bir gündeme getirseler degil mi?

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 ay Önce

şimdi sağlık çalışanlarının tek kalemden maaş alması emeklilikte fayda sağlayacak mı anlamadım
anlayan var ise anlatsın


SIRADAKİ HABER