Taksirle Ölüme Neden Olmadan 3 doktora Ceza

Ordu'da 4 yıl önce rahatsızlanınca kaldırıldığı devlet hastanesinde hayatını kaybeden Doğan Gündoğdu'nun ölümüyle ilgili ihmal iddiaları üzerine haklarında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan dava açılan acil servis görevlisi Uzman Dr. M.M.Y., pratisyen hekimler K.T. ve S.Ö.'nün, yargılanması tamamlandı. Ünye 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce, M.M.Y. 2 yıl 6 ay, K.T. ile S.Ö. de 1 yıl 8 ay hapis cezasına çaptırıldı.

Taksirle Ölüme Neden Olmadan 3 doktora Ceza

Ünye'de  2017 yılının eylül ayında anjioödem hastalığı nedeniyle fenalaşan yerel bir gazetenin sahibi Doğan Gündoğdu, ailesi tarafından Ünye Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürüldü. Acil serviste yanlış tedavi uygulandığı öne sürülen Doğan Gündoğdu, hayatını kaybetti. Doğan Gündoğdu'nun oğlu Ulvi Gündoğdu da aynı yıl, babasının ölümünde ihmal olduğunu öne sürerek acil serviste görevli 3 doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

Soruşturma başlatan savcılık, acil serviste görevli Uzman Dr. M.M.Y., pratisyen hekimler K.T. ve S.Ö. hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçlamasıyla dava açtı.  Yaklaşık 4 yıldır Ünye 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın 14’üncü celsesinde doktorlar hakkında karar verildi. Yapılan yargılamada M.M.Y. 2 yıl 6 ay, K.T. ile S.Ö. de 1 yıl 8 ay hapis cezasına çaptırıldı. Görevlerini sürdüren doktorların, sabıkasız olması ve yeniden suç işlemeyeceği kanaatiyle hükmün açıklanması geri bırakıldı.

‘BİRAZ GEÇ OLDU AMA ADALET YERİNİ BULDU’


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Verilen kararın ardından açıklama yapan Doğan Gündoğdu’nun oğlu Ulvi Gündoğdu, adaletin tecelli etmesinin bir nebze de olsun tesellileri olacağını söyledi. Kararın emsal niteliğinde olacağına inandığını belirten Gündoğdu, “Hukuk mücadelesini başlattığım günden bu yana, bir gün olsun bile mücadelemden vazgeçmedim ve sonunda karar çıktı. Verilen hiçbir ceza merhum babamı geri getirmeyecek ama adaletin tecelli ettiğini görmek bir nebze de olsa tesellimiz olacak. Ayrıca verilen bu kararın benzeri davalar açısından da emsal niteliğinde olacağına inanıyorum. Sonuç olarak biraz geç oldu ama adalet yerini buldu” diye konuştu.

‘DOĞRU BİR KARAR VERİLDİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİZ’

Yargı süreci boyunca Ulvi Gündoğdu’nun vekili olarak yer alan Av. Gökhan Atay da “Uzun diyebileceğimiz bir yargılama süreci sonunda ilk derece mahkemesince doğru bir karar verildiğini düşünmekteyiz. Adaletin tecelli ettiğini görmek sadece o davaların ilgililerini ilgilendirmez. Toplumun yargıya olan güvenini sağlamlaştırmak adına da önemli bir rol oynar. Bu anlamda Türk yargısına tüm vatandaşlar olarak güvenmeli ve adaletin tecellisi için tüm yargı birimleri olarak çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.(NTV)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2022, 04:12

Ceren YILDIZ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr.Hakan Parlak
Dr.Hakan Parlak - 2 ay Önce

Taksirle adam öldürmek? Acil serviste görev yapacaksınız günde 1500 hasta (800 ü yeşil alan :acil olmayan ama çok uğraştıran, 500 sarı alan :poliklinik hastası gesinsen acil serviste hasta kurtarmak için uğraş Taksirle Adam öldürme cezası verilsin. karadenizde dere yatağında ölenler için belediye başkanına, tüm belediye elemanlarına, tapu elemanlarına, tedaşa, su ve elektrik çalışanşanlarına, oraya okul yapanlara vs vs Taksirle adam öldürme ve tazminat cezası geldiyse tamam. Yada evinde hergün haberlerde çıkan 60 kez gasp tan yakalanan 60 kez taksirle adam öldürmeye teşebbüsten 100 yıl ceza alıdılarsa tabiki olağan. yuh diyorum sadece. hiç kimse devlet hastanelerinde artık niye acil ameliyat dışı yapılmıyor sormayın. paşa paşa herkes müteahitlerin hastanesine 20-30 bini verecek mecburen.

Dr.murat
Dr.murat - 2 ay Önce

Saglik ekip işidir ordaki tüm sağlık çalışanlarına ceza verilsin. Maddi gelir farkı kalmadı ceza da aynı olsun.

MERT
MERT @Dr.murat - 2 ay Önce

BU DR. MİLLETİ ÇOK UYANIK İŞİNE GELİNCE YETKİ BENDE İŞİNE GELMEYİNCE EKİPÇE YAZIK YA AYLARDIR DÜŞTÜĞÜNÜZ DURUMA BAK

İzmir
İzmir @Dr.murat - 2 ay Önce

Beyin bedeva ,ağzı olan konuşuyor .aklınca espiri yapiyor .
Ben yoğun bakımda çalışıyorum.keske hekimin yapmasi gereken işi hemşireye yapmasaydi. o zaman

SIRADAKİ HABER