Suudi Arabistan'dan Umre kararı! Yurt dışı kota sayısı açıklandı

Pandemi döneminde yurt dışından hacı adayı kabul etmeyen Suudi Arabistan, yurt dışı umre ziyaretleri için duyuru yaptı. Riyad yönetimi yurt dışı umre ziyaretleri için aylık kota sayısını açıkladı.

Suudi Arabistan'dan Umre kararı! Yurt dışı kota sayısı açıklandı

Koronavirüs salgını nedeniyle iki yıldır yurt dışında hacı adayı kabul etmeyen Suudi Arabistan, umre için yeni kararlarını duyurdu.

UMRE İÇİN AYLIK KOTA AÇIKLANDI


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Riyad yönetimi  yurt dışından umre ziyaretleri için aylık 2 milyon umrecinin kabul edileceğini duyurdu. Pazartesiden gününden itibaren, başvuruların başlayacağı da belirtildi. 

Hac döneminin 23 Temmuz Cuma günü sona ermesiyle 25 Temmuz itibariyle yurt içinde umre sezonu başlamıştı. Arabistan yönetimi ülke içinde günlük 20 bin kişinin kabul edileceğini duyurmuştu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Abdulfettah Bin Süleyman, Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'ın yabancı ülkelerden umreciler ve ibadet amaçlı ziyaretçileri karşılamaya hazır olduğunu belirtti.

Başvuruların "Eatmarna" (İtemerna) uygulaması üzerinden yapılacağını ifade eden Bin Süleyman, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine riayet edilerek günlük 60 bin, aylık ise yaklaşık 2 milyon umrecinin kabul edileceğini kaydetti.

Bin Süleyman, bakanlığın, umrecilerin hangi ülkelerden kabul edileceği ve sayılarının belirlenmesi konusunda yetkili makamlarla koordinasyon içinde çalıştığını bildirdi.

Suudi Arabistan'da onaylı Kovid-19 aşılarını yaptırmış olmanın, umre yapmak, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de ibadet etmek için ön koşul olduğuna işaret eden Bin Süleyman, yurt dışından gelen umrecilerin aşı olduklarına dair belgelerinin yanlarında bulunması gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE'YE UÇUŞ KISITLAMASI SÜRÜYOR

Kendi vatandaşları, diplomatlar ve sağlık görevlileri dışında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 24 ülkeden yapılan seferleri askıya alan Suudi Arabistan'ın, vaka sayılarına göre ülkelerin uçuş kısıtlaması durumunu yeniden değerlendireceği ifade edilmişti.

Öte yandan Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Kovid-19 salgını nedeniyle umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020'de ülkede yaşayanlar için yeniden başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da yurt dışından umre ve ibadet amacıyla gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede, ilk yabancı umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020'de Kabe'de tavaf yapmıştı.

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER