Süpervizörler Ek Ödemeyi Covid Üzerinden Mi Alıyor

Süpervizörler Ek Ödemeyi Covid Üzerinden Mi Alıyor

Son zamanların sağlık çalışanları tarafından en sık duyulan kelimelerinden biri arasında şüphesiz “süpervizör” yer almaktadır.  Süpervizör, kelime anlamı ile Fransızcadan dilimize girmiş olmakla birlikte gözetmen, yönetici, danışman anlamlarına gelmektedir. Süpervizörlük bir çeşit görev olmakla birlikte genellikle iş dünyasında alt çalışanları denetleyen, onlara yol gösteren kişilere verilen unvan olarak ifade edilebilir. Süpervizölük sistemi Sağlık Bakanlığında olmayan bir tanım ve görev.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Peki Sağlık Bakanlığının yönetmeliklerindene var diye sorulacak olursa , Resmi Gazete'de yayımlanan Hemşirelik Yönetmeliğinde Gözetmen Hemşire var. Yönetmelikte

 "Gözetmen hemşire: Başhemşirenin görevleri normal mesai dışında ve resmi tatil günlerinde gözetmen hemşire tarafından yürütülür. Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir." tanımı yer almaktadır.

Peki Bakanlığa bağlı kuruluşlar neden Gözetmen Hemşire demezde “süpervizör”der. Olmayan bir tanım ile görevlendirme yapar.Bir hastanede kaç süpervizör hemşire olur, sayısına nasıl karar verilir?

Süpervizör Nasıl Olunur?

Aslında yönetmelik kimlerin Gözetmen Hemşire olabileceğinide tanımlamış .Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Peki sahada uygulaması nasıl? Ayrıca gözetmen hemşireler gündüz çalışmazlar.

Süpervizör Ek Ödemesini Covid-19'da Nasıl Alır?

Bakanlığın bu konudaki yönetmeliği çok açık.  " Covid-19 için ayrılmış poliklinik, servis, yoğun bakım, görüntüleme, acil servis, PCR testi yapılan mikrobiyoloji laboratuvarında çalışan ve görevlendirme yapılanlara çalıştıkları süre için tavan oranı %100, buralarda çalışmayanlara ek tabloda belirtilen %15-100 arasından değişen ek ödeme yapılacaktır. Buralarda görev yapanların görev yaptıkları süreler için tavan ek ödeme esas katsayısı 2 olarak alınacaktır" Covid-19 pandemisinde sadece aktif olarak çalışanlar ek ödemede kat 2 sayısından faydalanabilecektir. Aksi uygulamaların yasal sonuçları olacaktır.

Bunun dışında Süpervizör-Gözetmen Hemşire- olrak görev yapan personele covid alanında çalışan personel olarak ek ödeme yapılamaz.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 22:25

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
3600 EK GÖSTERGE?
3600 EK GÖSTERGE? - 6 ay Önce

SAĞLIKSEN NERDE VE NE İLE MEŞGUL?

emre polat
emre polat - 6 ay Önce

laboratuvar teknisyeni branşında çalışan birisi Süpervizör -Gözetmen Hemşire olarak görev yapabilirmi??

HEMŞİREYİM BEN
HEMŞİREYİM BEN - 6 ay Önce

AH AH KEŞKE SAHADA YÖNETMELİK VE KANUNLARA GÖRE İŞLEM TESİS EDİLSE AMA MAALESEF HİÇ BİRİ DİKKATE ALINMIYOR

Bartın a bak
Bartın a bak - 6 ay Önce

Bartın devlet hastanesi tarafında nöbet tutan supervisorler özellikli birim ücreti almakta hatta birim sorumlusu olan F.g.isimli çalışan kendine öyle bir kılıf uydurmuski adam ful mesai yapıyor ve hafta içi yapıyor bunu.Lutfen bunuda inceleyin Sayın başhekim Abdullah danışman

SIRADAKİ HABER