Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan "PCR Testi Zorunluluğu" genelgesi

Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan "PCR Testi Zorunluluğu" genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelge gönderdi.

"GÜÇLÜ UNSUR AŞI"


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Genelgede, korona virüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgınla mücadelede en güçlü unsurun gönüllülük esasına göre yürütülen aşılama faaliyeti olduğu belirtildi.

Genelgede ülkemizde aşılama çalışmalarında büyük mesafe alındığı, birinci doz aşılamada % 73, ikinci doz aşılamada ise % 55,5 düzeyine ulaşıldığına, aşılama süreçlerini tamamlamış kişilerde salgın kaynaklı vaka, hasta ve vefat sayılarının oldukça düşük seviyelerde olduğuna vurgu yapıldı.

Genelgede ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 19 Ağustos 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde salgının ülkemizdeki seyri, aşılama faaliyetlerinde kat edilen mesafe, yerli aşı geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve aşılama faaliyetlerine ilişkin toplumun bazı kesimlerinde gözlenen tereddüt konuları Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak ele alındığı ve aşağıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesine karar verildiği ifade edildi.

Alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı:

"Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek."

6 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirileceği vurgulanan açıklamada "Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek” denildi.

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacağı belirtilen açıklamada, "Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek" ifadeleri kullanıldı.

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görüldüğü belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek. Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.”

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
pcr ücreti ek ödeme yapılsın
pcr ücreti ek ödeme yapılsın - 1 ay Önce

aşı karşıtları için pcr ücretli yapılırsa daha çok azalır ve gereksiz iş gücünün önüne geçilir.
elde edilen gelirde ek ödemeye eklensin.

Aşıolmayanınpcrtestiücretliolmalı
Aşıolmayanınpcrtestiücretliolmalı - 1 ay Önce

Aşı olmayanların PCR testi ücretli olmalı. Bu insanların (insan demeye dilim varmıyor) test paraları neden benim vergilerimle ödensin !!!!

Aşııı
Aşııı - 1 ay Önce

Kesinlikle aşı olmayanların pcr testi ücretli olmalı. Aşıya güvenmeyen insanların hastalanınca dr a gitmesi nasıl bir mantık biri bana anlatsın gerçekten. Aşıya güvenmiyorsun da ilacı kendin mi yapıyorsun, içinde ne olduğunu ne biliyorsun?

Veli
Veli @Aşııı - 1 ay Önce

Aşı olmuş ama korona olmuş. Bu kişi dr a gidebilir değil mi. İzninizle tabi..

Felâket
Felâket - 1 ay Önce

Adam vurdumduymaz,bencil aşı olmuyor ama PCR testinin yükü sağlıkçıda. PCR testi yaptıran yapana ücret ödemeli. Devletin verdiği açlık sınırında ki maaş bu işin karşılığı değil
Not: PCR testi almakla görevli değilim, parayı kendim için değil emek verenler için söylüyorum

tarihtekerrürdenibaret
tarihtekerrürdenibaret - 1 ay Önce

bu aşı için halka düşman olan mantık varya bir zamanlar devlet destekliyor diye fetullahın arkasından gidenlere benziyor. sonra da nöbet tutmuşlardı meydanda. yarın birgün olumsuz bir durumda dsö bizi kandırdı denilirse yine ilk aşıya atlayanlar destek olacak. atlama hastalığı var bu insanlarda. her hıyarı olana elinde tuzla koşan bir milletiz.

H.Ö
H.Ö - 1 ay Önce

Genelgenin tamamı böyleyse eğer, aşılama grubunda olmayan çocukların seyahatlerinde yada toplu yerlere girişlerinde yine pcr testimi gerekli. Bu çocuklar okula nasıl devam edecek. Bu konu açık değil

SIRADAKİ HABER