Skandal İddia: Tarihi Geçmiş Aşı ve İlaçlar Kullanıldı!

Skandal İddia: Tarihi Geçmiş Aşı ve İlaçlar Kullanıldı!

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel "Bu fotoğraflar gerçek mi?" başlıklı yazısında, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'nde kullanma tarihleri geçtiği halde üzerine yeni tarihli etiket yapıştırılarak kullanılan ilaçlar olduğunu ileri sürdü.

İşte Ağırel’in yazısının ilgili bölümü:

Elime geçen bazı aşı fotoğraflarını günlerdir Sağlık Bakanlığı'na sormama rağmen yanıt alamadım.

Tek taraflı yazmak, istediğim bir şey değil ancak sorulması gerekenleri kamuoyuna açık bir şekilde sormaktan başka da bir seçeneğim kalmadı.

Ama daha önce yazdığım bir yazıyı hatırlatmam gerek…

Hatırlarsanız Sayıştay raporlarında tarihi geçmiş, çöpe atılması gereken milyonlarca aşının olduğu tespit edilmişti.

Sayıştay, Aşı Takip Sistemi (ATS) üzerinden bir inceleme yapıyor. Ve görüyor ki teslimat takviminin gerçek ihtiyaçlara uygun belirlenmemesi nedeniyle toplam 1.6 milyon doz KKK aşısının merkez depoda ortalama 290 gün beklediğini tespit ediyor.

Miadının dolmasına ortalama 45 gün varken, 1.2 milyon doz Hepatit B aşısının ise merkez depoda ortalama 729 gün bekledikten sonra ve miadının dolmasına ortalama 80 gün varken bekletildiği anlaşılıyor.

80 bin 600 doz Kızamık aşısının da merkez depoda ortalama 501 gün bekledikten sonra ve miadının dolmasına ortalama 74 gün varken tutulduğu, 18 bin 600 doz PPD aşısının da depoda ortalama 304 gün bekledikten sonra ve miadının dolmasına ortalama 96 gün varken İl Sağlık Müdürlüklerine gönderildiği tespit ediliyor.

Dahası…

ATS üzerinden yapılan incelemede 2018 yılında 808 bin 380 doz PPD, 383 bin 60 doz Kızamık, 293 bin 793 doz KKK, 42 bin 682 doz Mevsimsel Grip ve 32 bin 500 doz Hepatit B olmak üzere toplam 1.6 milyon doz aşının İl Sağlık Müdürlüklerinin deposunda iken miatlarının dolduğu tespit edilmiş.

Kullanılmadan çöp olan bu aşıların toplam değeri ise 11.3 milyon TL.

O dönemde Sayıştay raporlarında yazan satırları okuyunca donup kaldım.

Çünkü yapılan incelemelerde, çocuklarımıza tarihi geçmiş binlerce doz aşıyı yapmışlardı. Endişelenmeyin bu aşılar arasında koronavirüs aşıları yok. Zaten çocuklara da koronavirüs aşısı yapılmadı. Fakat Aşı Takip Sistemi'ne bu aşıların yapıldığını girmeyerek "uygulanmadı" gözükmesini sağlamışlar.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Bu hususta Sağlık Bakanlığı, Sayıştay'ın raporunu yalanladı ve ''tarihi geçmiş aşılar çocuklara uygulanmadı'' açıklamasını yaptı.

Elime ulaşan yeni fotoğraflarda ise Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'nde kullanma tarihleri geçtiği halde üzerine yeni tarihli etiket yapıştırılarak kullanılan ilaçlar olduğuna ulaştım.

Son kullanma tarihi 2013, 2018 olan ilaçların üzerine etiket yapıştırıp son kullanma tarihinin 2020 yapıldığı açıkça görülüyor.

Bitmedi.

Buradaki asıl olay Kahramanmaraş'ta hastane çalışanlarına bu ilaçları vurmaları için dayatmaları.

Açık açık yönetim "bunu vuracaksınız" diyorlar.

Servistekiler, "Bunlar vatandaşa vurulmaz tutanak tutacağız" diyorlar, "o zaman sizin hakkınızda işlem yaparız" diyorlar.

Baskı yapıyorlar, vurun diye.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'nın buna müdahale etmesi için ulaşmaya çalıştım ama karşılık alamadım. Doktorlara bunun mantıklı bir sebebinin olup olmadığını sordum. Geçerli bir sebebi yok.

İnsan sağlığına çok ciddi bir tehlike söz konusuyken üst üste yapılan bu "hataların" tesadüf olmadığını düşünüyorum.

Asıl sorulması gereken sorular ise şunlar…

Bu ilaçlar ihale ile mi alındı?

Alındıysa ne kadara kimden temin edildi?

İhale ile alındı ise firma eski tarihli ürünü nasıl veriyor?

Söz konusu ilaçlar da kasa veya damar içine uygulanan enjeksiyonlu çözelti. Etkin maddesi de feniramin maleat. Yani alerji ilacı. Son kullanma tarihi geçtikten sonra hastalara uygulandığı, nasıl bir etki yapacağını düşünmeden baskıyla kullandırılması akıl alır gibi değil.

Daha önceki yazımda şöyle demiştim:

Koronavirüs sürecini geçirirken nasıl bir sağlık sistemiyle karşı karşıya olduğumuzu da böylelikle görmüş oluyoruz.

Milyonlarca sağlık emekçisi canla başla mücadele etse de maalesef, her şeye müdahil olamıyorlar...

Kaynak:https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bu-fotograflar-gercek-mi-463495h.htm

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 2 hafta Önce

Bişey olmaz elhamdülilllah, kakalayın gitsin

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

satın alma biriminin elekten geçmesi gerekiyor sanırım.

muayene
muayene @sağlıkçı - 2 hafta Önce

Muayene Komisyonu ne iş yapıyor. Satın alma ihaleyi yapar. Sözleşmeyi İmzalar Eczaneye teslim eder. Asıl İş Muayene Komisyonunda aldıkları ürünü mayene etmeden kullanıma sokmuşlar

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Bu kadar kurum sömürülürse tabi hizmet kalitesi de düşecek.kimin umrunda ki insanların sağlığı yeterki oylar gelsin

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Ekonomiyi mahfettiniz,gıda sektörü GDO LU yiyecekle dolu,psikolojimiZi bozdunuz bi sağlık kalmıştı onuda bu şekilde bozun,sizi kimse affetmeyecek,hakkımız zehir zıkkım olsun,yeter artık bırakıp gidin yönetemiyorsunuz batırdınız herşeyi

Boşver
Boşver - 2 hafta Önce

Liyakatsiz yöneticiler denetim yapmayan ilgili kurumlar maaşını almaktan başka birşey yapmayan personeller vs bu devlete en çok kamu çalışanları zarar veriyor % 70 i böyle malesef

Fatih
Fatih @Boşver - 1 hafta Önce

O zaman sende istifa et kardeş belliki sende zarar veriyorsun öyle düşündüğüne göre

hipokrat
hipokrat - 2 hafta Önce

güvenlik, çay bahçesi işleticisi, şoför müdür yapılırsa olacağı bu tip şeylerdir. Gayet normal. Olsun bin odalı saraylarımız var bizim.

denetimde bize kaldı çok yazık....
denetimde bize kaldı çok yazık.... - 1 hafta Önce

o aşıları önce bi kendi olsun her kim yapıyorsa bundan sonra aşı olmadan aşıların son kullanma tarihine de bakalım bari ...

eczacı
eczacı - 1 hafta Önce

daha önce bir kaç firma TİTCK ya elimde eski miad baskılı ampüller kaldı bunların üstünü yapıştırıp kullanmak istiyorum diye onay almıştı. büyük ihtimal böyle bişey. aslını astarını anlamadan yorum yapılacak bi iş değil ki kimse boyle bi saçmalığa yanaşmaz. bu devirde


SIRADAKİ HABER