“Siyasi atamalar nedeniyle sağlık hizmeti aksayacak hale geldi”

“Siyasi atamalar nedeniyle sağlık hizmeti aksayacak hale geldi”

Sağlık sisteminin alarm verdiğini belirten Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Türkiye sağlık emekçilerini kaybediyor. Doktorlar , hemşireler, teknisyen teknikerler  yüksek çalışma saatleri, düzensiz nöbetler, düşük maaş ve daha da kötüsü liyakatsiz atamalarla boğuşuyor” diye konuştu.

“Siyasi atamalar nedeniyle sağlık hizmeti aksayacak hale geldi”

Hak ettiğini alamayan çalışanların siyasi atamaları kanıksadığını, dolayısıyla asla elde edemeyeceklerini düşündükleri pozisyonlar için kimsenin artık çalışmak istemediğini dile getiren Özlem Akarken, “Özellikle bizim içinde bulunduğumuz sağlık alanında akademik çalışmalar terfiler için önemlidir. Yakın zamanda Türkiye genelinde bazı hastanelerde yönetim kadrolarının değiştiği görüyoruz. Sendika ayrımı yapmadan sadece hizmet veren müdürlerin haksız yere suçlanarak üstelik hukuksal bir yargılama olmadan görevden uzaklaştırıldığı, hak  edenin yönetim kadrosuna ismi geçtiği halde yönetim kadrolarına yüksek lisans ve doktora yapmış sağlık personellerinden seçilmediğini,  eğitim ve deneyim göz ardı edilip liyakatsiz atamalar yapıldığına şahit oluyoruz.

HASTANENİN YAPISI

Görevlerin tanımı ve hangi özelliklere ihtiyaç duyulduğu yönetmeliklerde belirtilse de bunların uygulanmadığını ya da çoğunlukla bir açık bulunup, o açıktan faydalanıldığını görüyoruz. Bu durum sağlık gibi hayati önem taşıyan alanlarda ciddi hatalara sebebiyet verebiliyor. Sağlık Bilimleri ve diğer üniversitelere afiliye (birleşik) olan hastanelerin yönetim yapısının hekimler dâhil akademik kadrolar tarafından yürütülmesi gerekiyor. Sağlıkta hata, insan hayatıyla ödeniyor” dedi.

“Sağlık çalışanları istifaya zorlanıyor” 

Sağlık sistemindeki en önemli sorunlardan birinin ardı arkası kesilmeden gelen hukuk dışı uygulamalar olduğuna dikkat çeken Akarken, “Asistan doktorların 36 saat süren ve ayda 15 gün devam ettirdikleri insanüstü çaba  daha mesleğe girişte sağlıkçıları istifaya zorluyor. Pandemi nedeniyle giderek zorlaşan nöbet sistemini başarıyla atlatan sağlıkçılar, istekleri dışında geçici görevlendirmeler veya özel durumlarından dolayı talep ettikleri geçici görevlendirmelerin yapılmaması gibi adaletsizlikler yaşıyor.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan
hakan - 1 ay Önce

elhamdilillah güç bizde artık.

Ver Coşkuyu
Ver Coşkuyu - 1 ay Önce

Alayını 663 sözleşmeli personel yap gitsin nasıl olsa bunlara çalışıyoruz

zaten
zaten - 1 ay Önce

Zaten işi bilen atanmıyorki torbili olan atanıyor veteriner daire başkanı olursa sağlıkta sağlık la ilgisi olmayanlar yönetici olursa müdür olursa sağlık biraz zor ilerler

SIRADAKİ HABER