SES Kocaeli; Sağlık Müdürlüğü’nden EVLERE ŞENLİK AÇIKLAMA

Ses Kocaeli de yer alan haber;

SES Kocaeli; Sağlık Müdürlüğü’nden EVLERE ŞENLİK AÇIKLAMA

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili 8 Kasım’da ‘Derince Hastanesi’nde NELER OLUYOR?’ ve 9 Kasım tarihinde de ‘Derince Hastanesi’nde cevap bekleyen SORULAR’ başlığında iki haber yazarak yetkililerden cevap beklemiştik.

Cevap 3 gün sonra Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nden TEKZİP adı altında geldi. Kocaeli gibi bir ilin sağlığını yönetenler bir basın kuruluşuna gönderilen yazının TEKZİP mi yoksa açıklama mı olduğunu bilmeyecek kadar cahiller.

TEKZİP mahkeme kararı ile yapılan bir uygulamadır.

Ama bunu dahi bilmeyecek kadar olaylardan uzak bir kurum Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü.

Şimdi gelelim gönderdikleri EVLERE ŞENLİK açıklamaya.

Aslında gönderdikleri açıklama ile yazdıklarımızı TEYİT ediyorlar ama sorduğumuz sorulara cevap vermiyorlar.

Neymiş SORUŞTURMA değil İNCELEME varmış.

Kelime oyunları yaparak kaçak güreşiyorlar.

İşte Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün gönderdiği adına TEKZİP dedikleri AÇIKLAMANIN tam metni.

Bu arada açıklamaları okuduktan sonra sizlere yazdığımız iki yazıyı da eklemek istiyoruz. Bakın bakalım yazdıklarımızın hangisine cevap vermişler.

Yorum ve takdir sizin..!

SES KOCAELİ GAZETESİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE

İnternet gazetenizde 8.11. 2021 ve  09.11.2021 tarihlerinde yer alan ‘‘Derince Hastanesi’nde NELER OLUYOR?’’ ve ‘‘Derince Hastanesinde cevap bekleyen sorular’’ başlıklı haberlere istinaden gerçekleri kamuoyuna duyurmak amacıyla bu yazılı açıklamaya gerek duyulmuştur.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu ilde 3. Basamak sağlık hizmeti veren kamu kurumlarından birisidir. Yine bu sağlık kurumu bünyesinde bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği de diğer klinikler gibi hem ilimizdeki hem de çevre illerdeki kalp ve damar hastalıklarına yönelik 2008 yılından beri onbinlerce hastaya hizmet vermeye devam etmektedir.

Hastanemiz bünyesinde 2013 yılından beri Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği bünyesinde hem akut derin ven trombozu hem de periferik arter hastalığı kliniği ile başvuran hastalara perkutan girişim yolu ile trombektomi, tromboliz ve stent işlemleri başarı ile uygulanmaya devam edilmektedir.

İlgili haberlerde geçtiği şekli ile herhangi bir organizasyonun içinde olmadığımız gibi, çevre şehirlerden ve şehrimizdeki diğer sağlık kuruluşlarından ilgili hastalar; Acil ya da nadiren de elektif olarak kliniğimize sevk edilmektedirler.  Kliniğimiz 7/24 acil hizmet esası ile çalışmakta olduğu, “3. Basamak KVC Yoğunbakım Ünitesi hizmeti sağlamakta olan Kamu Hastanesi” olması sebebi ile gelişebilecek komplikasyonlardan hastalarımızı korumak adına, kliniğimiz etraf illerden de hasta sevki talebini karşılamaya çalışmaktadır.

Hastanemizde diğer kliniklerde olduğu gibi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nde kullanılan tıbbi sarf malzemeleri, hastanemiz İdari ve Mali İşler Müdürlüğü tarafından yapılan talepler değerlendirilerek, bağlı bulunduğumuz, Bakanlığımız tarafından belirlenmiş olan Satınalma Usul ve Esaslarına uygun olarak ihale edilmektedir. Alınan malzemeler en uygun fiyat ve şartname uygunluğu göz önünde bulundurularak yapılır. Malzeme temin edildikten sonra objektif kişilerle kurulmuş olan (Hekim, Biyomedikal Mühendisi, Müdür Yardımcısı, vb.) muayene kabul komisyonunda tekrardan değerlendirilerek hastaya kullanılmaktadır. Kullanılan tüm tıbbi sarf malzemeleri, hastane otomasyon sistemine ve hasta dosyasına kaydedilerek arşivlenir. Kayıt altına alınan tüm hizmetler dönem sonunda SGK’ya fatura edilir. SGK da kendi kurmuş olduğu komisyonlarda bu faturaları inceleyerek kurumumuza ödeme yapar. Şu ana kadar yapılan tüm işlemlerde, öncelikli olan birincil hedef hastalığın tedavisi olup, bunun kurumun zarara uğramasına sebep olmadan sağlanarak bu zamana kadar mesleki etik kurallarını göz önünde bulundurarak, zaman mefhumu gözetmeden ve tüm hastalarımıza ayrım yapmaksızın sağlık hizmeti sunmaya devam ediyoruz. İşbu alımlarda Kliniğimizin dahli olmayıp, konu tamamen hastane satınalma birimi uhdesindedir.

Ayrıca; ilgili yazılarda “SGK soruşturması” başlığı altında yazılmış olan konunun “inceleme” olduğunun ve bu incelemenin perkutan girişimlerin yapılmakta olduğu hastaneleri kapsadığının bilinmesi gerekmektedir. İlgili inceleme heyeti bu konuda bilgilerimize başvurmuştur. Yapılan incelemeler neticesinde Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’ne ve Hastane Yönetimi’ne karşı açılmış olan bir “soruşturma” yoktur. 12.11.2021

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

---------------------------------------


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Derince Hastanesi’nde NELER OLUYOR?

Şehrimizin en önemli ve en başarılı hastanesi olarak bilinen Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde SGK’nın yaptığı tespitleri sonrası Kalp Damar Cerrahisi Servisinde soruşturma başlatıldığı iddia ediliyor

Sedat Peker'in iddiaları doğrultusunda SGK’nın başlattığı soruşturmanın Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar servisi Doktoru Hakan Parlar’ın da içinde bulunduğu organizasyonun Pendik,  Gebze ve bir kaç daha semtte tedavi görmeye başlayan hastaların ameliyatlarının Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bu doktor tarafından gerçekleştirildiğini tespit etmesi üzerine müfettişlerin gönderildiği ve olayın doğrulandığı öne sürülüyor. 

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın’ın Klinik şefi olduğu Kalp Damar Servisi bu skandal olay sonrası nasıl bir durum takınacağı da merakla bekleniyor.

Kendi kliniğinde yapılan kodları değiştirilerek uygun olmayan malzeme satan İnvamed adlı firmanın ürünlerinin kullanıyor olması ve firmanın hastaneye diğer şehirlerden hasta taşıması konusunda bilgisinin olmaması imkansız gibi gözüküyor.

SUT kodlarında yapılan değişikliklerle Hindistan'dan getirilen Katater adlı malzemelerin, Amerika'dan ithal edilen Medtronik adlı firmanın ürünleri gibi fatura edilmesi, hastalara sadece bu malzemelerin Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kullanılmasının altındaki sebepleri araştıran SGK Genel Müdürlüğü'nün soruşturmayı biran önce tamamlanması bekleniyor.

Medtronik firmasının şikayeti üzerine ortaya çıkan bu skandal uygulama Şehrimizde çok ses getireceğe benziyor. Devlete bağlı çalışan doktorların lüks yaşantılarını da incelemeye alan SGK artık bu tür olaylara göz yumulmayacağını ve sonuna kadar olayların üstüne gideceğini bu yapmış olduğu soruşturma ile göstermiş oluyor.

Kalp Damar malzemesi satan İnvamed firmasının Kocaeli Bölgesinde bayiliğini yapan firma yetkililerinin de olayın içinde olduğunu tespit eden SGK, yetkilerinin soruşturmanın sonunda ne cezalar vereceği merakla bekleniyor.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki bu durumun SES Kocaeli olarak sıkı takipçisi olacağız.

----------------------------------------------------

Derince Hastanesi’nde

cevap bekleyen sorular

Sedat Peker in Twitter’dan yaptığı açıklamalar sonrası SGK tarafından yapılan incelemelerle ortaya çıkan Kalp Damar ameliyatlarında kullanılan Kataterler’in başka firmaların UBB(Ulusal Bilgi Bankası) ile faturalandırılması işlemi peşinden bir sürü sorular getirmeye başladı.

Kocaeli ve bölgesinde bu firmanın temsilciliğini KİM yapıyor?

Hastanelerden (Bütün medikal şirketleri can çekişirken, 20 ay vade ile tahsilat yaparken) NE KADAR SÜREDE tahsilat yapıyorlar?

Faturaları gerekli incelemelerden geçiyor mu?

Malzemeler hangi ihale usulüne göre Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından alınıyor?

Kalp Damar servisinde ameliyat edilen hastaların tamamına yakınına bu işlem uygulanıyor mu?

Bu soruların cevabını arıyoruz.

Sitemize yapılan yorum ve ihbarların ardı arkası kesilmiyor.

Hastane yönetiminden CEVAP bekliyoruz.

Kaynak:https://www.seskocaeli.com/haber/8228743/saglik-mudurlugunden-evlere-senlik-aciklama

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER