Sağlıkta Şiddet Çığrından Çıktı

Hekimsen, Karabük Safranbolu Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuran bir hastanın, görevli hekimi, acil servis çalışanlarını ve diğer hastaları dakikalarca darp ettiğini duyurdu. 'Kendisini sakinleştirmek isteyen hekimimize yumruk atan, hekimini korumaya çalışan hemşiremizi yumruklayan, hastane güvenlik görevlisine saldıran ve herkesi darp eden hasta, kolundaki pansumanı ve damar yolunu da çıkarıp atınca ortalık kan gölüne dönmüştür.'

Sağlıkta Şiddet Çığrından Çıktı

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekimsen) yaşanan şiddet olayını sosyal medya hesaplarından duyurdu, olayın yaşandığı servisten fotoğraflar paylaştı,  şu açıklamayı yaptı.

Hekimsen'in açıklaması:

'Safranbolu Devlet Hastanesi Acil Servisinde nöbetçi hekimimize, tüm acil servis çalışanlarına ve hastalara şiddet uygulandı!

Dehşete düşüren şiddet olayı, edinilen bilgiye göre dün gece saat 02.00 sularında Safranbolu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yaşanmıştır. 

Acil servise kolunu camla kesmiş halde getirilen hastaya nöbetçi hekimimiz tarafından müdahale edilmiş ve tedavisi başlatılan hastanın kolunda arter kesisi olması şüphesiyle, bir üst merkeze sevkine karar verilmiştir.

Sevk işlemleri yapılırken, dışarıdan başka bir hasta yakınının “15 dakikadır aynı hastaya bakıyorsunuz, bize ne zaman bakacaksınız?” diye bağırarak içeriye girmesiyle içerideki zaten sinirli ve ajite olan hasta kontrolden çıkıp hasta yakınını yumruklamış ve kimsenin zapt edemediği hasta koridora çıkıp acil serviste bulunan diğer hasta ve hasta yakınlarına da saldırmaya ve herkesi yumruklamaya başlamıştır. Acil servisteki tüm hasta ve hasta yakınları kaçarak hastaneyi terk etmişlerdir.

Kendisini sakinleştirmek isteyen hekimimize yumruk atan, hekimini korumaya çalışan hemşiremizi yumruklayan, hastane güvenlik görevlisine saldıran ve herkesi darp eden hasta, kolundaki pansumanı ve damar yolunu da çıkarıp atınca ortalık kan gölüne dönmüştür.

4-5 kişinin tutup yere yatırmasıyla ancak zapt edilebilen hasta, daha sonra polisin gelmesi ve kendisinin de sakinleştirilmesiyle bir üst merkeze 112 ile sevk edilmiştir. Bu süreçte onlarca dakika boyunca hastanedeki hekimleri, personeli ya da hastaları koruyacak hiçbir şey yapılmamış, çalışanlarımız saldırgan ile baş başa bırakılmıştır.

Dün gece yaşanan bu olayla ilgili, üstü kapatılmaya çalışılır gibi, hiçbir gözaltı veya tutuklama kararı alınmamıştır.

Hekime şiddet olayının dozu gün be gün artarken, bu şiddet olaylarının artık bulaşıcı bir hastalık haline geldiğine üzülerek şahit oluyoruz. Buradan sorumlulara sesleniyoruz!

Hekimler ve diğer sağlık çalışanları olarak, iş yerlerimizde can güvenliğimiz yoktur. Her mesaimize ya da her nöbetimize giderken “Acaba bugün bir şiddet olayı yaşar mıyım? Acaba bugün canıma bir zarar gelir mi?” endişesiyle evden çıkıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle stresimiz katlanarak artıyor, yoğun stres sağlığımızı bozuyor. Her gün onlarca hekime ve diğer sağlık çalışanlarına şiddet olayı yaşanırken hala güvenlik tedbirlerinin alınmamış olması kimin sorumluluğundadır? Buna kim dur diyecek? Herkes canını bize emanet ederken, biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak canımızı kime emanet edeceğiz?

Kurum avukatlarımız sürecin takibindedir. HEKİMSEN, hastanelerdeki şiddet olaylarını meydana gelmeden önlemek için gerekeni yapacaktır, kamuoyuna bildiririz.'(Onedio)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022, 12:32

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bırakın müdahale etmeyin
Bırakın müdahale etmeyin - 2 hafta Önce

Hasta diğer hastaları darp etmiş beklemeye tahammülü olmayanı başka tahammülsüz dövmüş iyi de olmuş keşke sağlık çalışanı arkadaşlar müdahale etmeseydi onlar zarar görmeseydi girmeyin araya arkadaşlar adam kendine zarar vermiş size neler yapar değmez valla hipokrat işlemiyor artık canınızı düşünün ailenizi hasta çıldırdıysa polis gelene kadar bırakın başını siz güvenlik ya da polis değilsiniz her şey bir anlık oluyor Allah korusun bir pisliğin bir dk düşüncesizliği sizi hayatınızdan edebilir dikkat edin.

Sebep
Sebep - 2 hafta Önce

Bu olayların sebebi her gün TV de sağlıkçılara zam yapacağız söylemi ve en küçük bir hasta şikayetinde personelin hasta yakınları yanında rezil edilmesidir

Güvenlik yok kardeşim
Güvenlik yok kardeşim @Sebep - 2 hafta Önce

Ceza yok

sağlık çalışanı
sağlık çalışanı - 3 hafta Önce

Kolluk kuvvetlerinin yetki ve müdahale yetkilerinin ivedi şekilde ABD'de olduğu gibi arttırılmalı,yasa ve kanun koruyucuları ile müdefaa edilmeleri,

Hastanelerde mutlaka polis ve her türlü duruma uygun önlemler alınması,

Şiddet,kaba söz ve her türlü çalışma koşulunu bozanların da en ağır şekilde cezalandırılması gerekmekte.Başka uygulamalr bu duruma bir son vermeyeceği aşikar!...

sema
sema @sağlık çalışanı - 2 hafta Önce

bu ülkede hiç bir şey değişmez.

3232
3232 - 2 hafta Önce

hastane güvenliği ne işe yarar Acildeki polis jandarma ne işe yarar bunu niye sorgulamıyorsunuz.Bir olay olduğu zaman acilde ne güvenlik ne polis ne jandarma var hepsi bir köşede siniyor.

SIRADAKİ HABER