Sağlıkçılar Ne zaman Hak Arayacak O zaman

Sağlıkçılar Ne zaman Hak Arayacak O zaman

Evet 2020 yılı sağlık çalışanları için zor bir yıl oldu.  Ne emekli olabildiler, ne istifa edebildiler nede izinlerini kullanabildiler. İzin emeklilik ve istifa işlemleri kısa süre açıldı. Sistemin aksamaması içinde kulalnabilende oldu kullanmayanda oldu. Çogu sağlık çalışanın 2019 yılından 20202 yılında kullanılmadığında yanacak olan izni var. Brimlerin işleyişi dogrultusunda peyder pey kullanılacak olan izinler.

Sağlık çalışanları yıllardır hafta tatili, bayram tatilin zaten  bilmedi. Ayda yaklaşık 10 gün nöbette oldugu için evinde olamadı. Ama 2020 yılında Covid-19 pandemisi ile birlikte kurumlar esnek mesai uygulamsı yaparken, yada hiç çalışmaz iken sağlık çalışanlarının yükü kat be kat arttı. 

Sağlık çalışanları maske+mesafe+ hijyen kuralını uygulamayan, dogum günü partilerinden, avm gezmelerinden, gün oturmalarından, akraba ziyaretlerinden vazgeçmeyenler yüzünden pandemi ile savaş hattında her geçen gün daha ağır şartlarda mücadele etmekte.

Bu mücadelesini yaparken malesef sağlıkcıya yapılan şiddet haberlerinide görmekteyiz.

Sağlık çalışanları Covid- 19 pandemisi ile mücadele ederken yıllardır dile getirdiği özlük halkarında  bekledikleri iyileştirme taleplerini dillendirdiklerinde, bu mücadele sırasında bunun sırası mı şeklinde eleştirilere maruz kalmakta.

Bizce pandeminin ön cephe savaşları sağlık çalışanlarının taleplerinin dile getirilmesinin ve iyileştirme yapılmasının tamda zamanı. Çünü bir savaş ancak moral ve inançla kazanılır.

Keşke yaşamasa idik ama pandemi ile mücadelemzi sürerken, yüregimizi dağlayanbir acı haberde İzmir'den geldi. Ve Sağlık çalışanları burada aktif olarak görev aldı. Ve tek bir sağlık çalışanı ben gitmem demedi. Çağırılmadan ihtiyaç vardır diye görev alanına koştu.

Eski bir sözleşmeli yönetici olan ve görevden ayrıldıktan sonra, yeni dönemin sözleşmeli yönticilerinin mobbingi nedeni ile emekli olan sağlık personeli dahi bana ihtiyaç varsa bende  gideyim Kime söylemek gerekir dediği bir ruha sahip sağlık çalışanları.

Sağlık çalışanları İzmir Depremine müdahale anında ve sonrasında hak arama mücadelesi yapmadı. Aksine çagırılmadan, davet beklemeden görev alanına koştu. Tıpkı yıllardır yaptıgı gibi.

Sağlık çalışanı normal hayatın içinde mücadele edilmesi gereken ve ne zaman sonlanacagını bilmediği covid-19 pandemisinde haklarını istiyor. Çünkü daha ne kadar sürer kimse bilmiyor. Var mı şu zaman bitecek o zamana kadar bekleyin diyen. Sağlık çalışanı çokda bir şey istemiyor aslında.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

İstekleri yıllardır kendilerine söz verilen 3600 ek göstergenin meslek gurubu ayrımı yapılmadan tüm çalışanlara verilmesi.

Yıpranma payının geçmiş yıllarda verilen hizmetleri kapsaması

Sözleşmeli yönetici atamalarından vazgeçilerek liyakat bazlı sınav ile yapılan atama sistemine geçilmesi (Sendika yönetim kurulu üyelerinin ve temsilcilerinin sözleşmeli yönetici kadrolarında olmaması,Devlet memuru dahi olmayanların sağlıkta yönetici omamalarını,Sağlık Personeli olmayanların sağlıkta yönetici olmamalarını, Mahkeme süreçleri devam edenlerin sağlıkta yönetici olmamalarını, Yönetmelikte yer aldıgı halde uygulanmayan karne parametrelerinin uygulanmasını)

Sağlık çalışanları kariyer planlaması ve bu kariyer planlaması dogrultusunda, sorumlu hemşire, eğitim hemşiresi, kalite yönetim direktörü,şube müdürü, hastane müdürü, müdür yardımcısı, uzman,başkan yardımcılığı, başkanlık, daire başkanlığı kadrolarına atanabilmek istiyor.

Mevcutta var olan yasa ve yönetmeliklerin uygulanmasını bekliyor ( 25 yıl ve üzeri çalışan personelin nöbetten çıkarılması, sorumluların hemşirelik alanı mezunu ve yüksek lisansı olanlar arasından seçilmesi, nöbetsiz birimlerde çalışacak olan personelin nöbet muafiyeti olan personelden tercih edilmesi gibi)

Sağlık çalıaşnları PDC'si dolu olan il sağlık müdürlüklerine yapılan ve yıllarca devam eden mevzuata aykırı geçici görevlendirmelerin sonlandırılmasını talep ediyor.

Sağlık çalışanları tek kalemde yoksulluk sınırının üzerinde bir maaş istiyor.

Sağlık çalışanları hiç bilmeyen, yöneticilerin mobbinginden uzak kalmak, ve saygı çerçevesinde işini yapmak istiyor.

Bir çok yerde sağlık çalışanları Kasım ayının 1'i olmasına rağmen hala ek ödemelerini alamadı. Sağlık çalışanları ne zaman yatacagı, ne kadar yatacagını bilemediği, ilden ile, hastaneden hastaneye değişen bir ek ödeme istemiyor.

 Sağlık çalışanları hiç bir sınava tabi olmadan atanan ve her ayın 15'inde tüm hak edişini alan Sözleşmeli Yöneticler kadar ayın 15'inde tüm hak edişini almak istiyor.

Sağlık çalışanları yogunbakımda çalışacak personelin dahi belirlendiği bir sitemde, kaç yataga bir sorumlu hemşire atanır, bir hastanede en fazla kaç gözetmen hemşire olur, kaç Taşınır Kayıt Yetkilisi olur, kaç eğitim hemşiresi olur, kaç kalite birimi çalışanı olur, kaç enfeksiyon hemşiresi olur bilmek istiyor.

Sağlık çalışanı yönetmelikte olmayan süpervizör, sağlık bakım hizmetleri sorumlusu v.b adlar altında yapılan görevlendirilmelerin sonlandırılmasını istiyor

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 12:57

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş rıza
vatandaş rıza - 6 ay Önce

Bu ülkenin bir vatandaşı bir bireyi olarak öncelikle ülkemizin başı sağolsun tüm ülkemize başta izmirimize geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Allah bu sağlık çalışanlarından razı olsun doktorundan hemşiresi ne sağlık memurlarından tüm çalışanlar doğumdan ölüme kadar hep varlar ya diyorlar ya gerçekten doğru söylemişler.salginda zaten görüyoruz ölümüne mücadele ediyorlar .depremlerde selde savaşta sınırda hele ki darbe gecesinde öyle bir çalıştılar ki , bütün doğal afetlerde bu arkadaşlar var Allah başımızdan eksik etmesin saygı ve hürmetlerimizle

Bu yıl gerçekten sağlık çalışanlarının yılı ilan edilmelidir.salginda görüyoruz şimdi ise depremde nasıl çalışıyorlar görüyoruz bundan once Elazığ da Giresun'da Malatya da Van'da vb yerlerde yardıma koşuyorlar hastanelerde yüzlerce yaralıların yardımına göreve gidiyorlar kendilerine bu ülkenin bir vatandaşı olarak çok ama çok teşekkür ediyorum sağolsun lar varolsunlar

Bu sağlık çalışanları na yapılan şiddete hakaretleri lanet ediyorum salgın başta olmak üzere şimdi ise depremde nasıl çalıştıklarını görüyoruz nasıl olurda bu kişilere saygısızlık yapılır anlamıyorum kendi canları yok sayıp enkazlarin altına girip yaralılara müdahale ediyorlar gerçekten takdire şayan alkışları sonuna kadar hak ediyorlar.hemsiresi doktoru sağlık memuru afad i itfaiye yi umkecileri Kızılay'ı ,askerlerimizi ,polislerimizi vbvb ellerim patlarcasina buradan alkisliyorummm

ZAFER
ZAFER - 6 ay Önce

BİZ BU ÜLKE İÇİN CANLARIMIZI ORTAYA KOYDUK bunu herkes anlamalı aynen doğru 3600 İSTİYORUZ sabit dönerler emekliye yansıtılmasını istiyoruz ARTIK YETER Popilist cevaplardan bıktık her kes aynı ücreti ve kadroya alınmalı bıktık paramparça olmuş bu sağlıkla oynamayın kartopu olur başınıza düşeriz

SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER AYLIK KAÇ PARA MAAŞ ALIYOR?
SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER AYLIK KAÇ PARA MAAŞ ALIYOR? @ZAFER - 6 ay Önce

BU MAAŞA KARŞILIK NE İŞ YAPIYORLAR?

vatandaş rıza
vatandaş rıza - 6 ay Önce

Bu ülkenin bir vatandaşı bir bireyi olarak öncelikle ülkemizin başı sağolsun tüm ülkemize başta izmirimize geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Allah bu sağlık çalışanlarından razı olsun doktorundan hemşiresi ne sağlık memurlarından tüm çalışanlar doğumdan ölüme kadar hep varlar ya diyorlar ya gerçekten doğru söylemişler.salginda zaten görüyoruz ölümüne mücadele ediyorlar .depremlerde selde savaşta sınırda hele ki darbe gecesinde öyle bir çalıştılar ki , bütün doğal afetlerde bu arkadaşlar var Allah başımızdan eksik etmesin saygı ve hürmetlerimizle Bu yıl gerçekten sağlık çalışanlarının yılı ilan edilmelidir.salginda görüyoruz şimdi ise depremde nasıl çalışıyorlar görüyoruz bundan once Elazığ da Giresun'da Malatya da Van'da vb yerlerde yardıma koşuyorlar hastanelerde yüzlerce yaralıların yardımına göreve gidiyorlar kendilerine bu ülkenin bir vatandaşı olarak çok ama çok teşekkür ediyorum sağolsun lar varolsunlar Bu sağlık çalışanları na yapılan şiddete hakaretleri lanet ediyorum salgın başta olmak üzere şimdi ise depremde nasıl çalıştıklarını görüyoruz nasıl olurda bu kişilere saygısızlık yapılır anlamıyorum kendi canları yok sayıp enkazlarin altına girip yaralılara müdahale ediyorlar gerçekten takdire şayan alkışları sonuna kadar hak ediyorlar.hemsiresi doktoru sağlık memuru afad i itfaiye yi umkecileri Kızılay'ı ,askerlerimizi ,polislerimizi vbvb ellerim patlarcasina buradan alkisliyorummm

hem
hem - 6 ay Önce

3600 ü hakketti artık sağlık çalışanları

41
41 - 6 ay Önce

Sağlık bakanlığında çalışan hizmetlilere bir mahsus memurluğu tunanlara memurluk kadrosu verilsin şu pandemi döneminde ders çalışamadık ne olur Allah rızası için sağlık bakanım şu kadrolar verin ne olur hepsi nekadar

SINAVLA YÖNETİCİLİK DEVRİ BİTTİ
SINAVLA YÖNETİCİLİK DEVRİ BİTTİ - 6 ay Önce

YÖNETİCİLİK İÇİN ÇOK ÖZEL YETENEKLER LAZIM.

Sivaslı
Sivaslı - 6 ay Önce

Ülkemiz normalleşirken Her türlü açılış ,miting ,toplantı serbest, avm ler ,cafeler açık düğünler yapılsın ama sağlıkçiya izine gelinince izine çıkamaz ,istifa edemez ne zaman imzaladık bu kölelik antlaşmasını bilemiyorum

bir istekleri daha var
bir istekleri daha var - 6 ay Önce

sınavına girerek barajı geçenler ünvanlarını istiyor mülakatsızzzzzzzzzzzz


SIRADAKİ HABER