Sağlıkçılar hastaları iyileştiriyorsa, onların da hak ettiği maaşlar iyileştirilip verilmeli!.

Sağlıkçılar hastaları iyileştiriyorsa, onların da hak ettiği maaşlar iyileştirilip verilmeli!.

Her şey bir rüyaymış!

Biliyorsunuz, pandemi döneminde tüm sağlıkçılar döner sermaye ek ödemelerini 3 ay boyunca tavandan almışlardı...

Normalleşme sürecine girdiğimiz 1 Haziran tarihinden itibaren de eski sisteme dönüldü.

Ve sağlık emekçilerinin pandemiden sonra ilk döner sermaye ek ödemeleri geçen cuma günü maaş hesaplarına yatırıldı.

Onların ifadeleriyle sonuç kocaman bir hayal kırıklığı!

Bunca emek, bunca özveri!

Tüm illerdeki kamu hastanelerinde görev yapan hekim dışı sağlık çalışanlarının bazılarına komik, hatta onların deyimi ile "Dalga geçer gibi" ücretler yatırılmış hesaplarına!..

Mesela 0.46 kuruş...

Mesela 48 TL...

Mesela 35 TL...

Mesela 3 TL 44 kuruş!..

***

Bu arada pandemi döneminde riskli birimlerde yani yoğun bakım, acil ve kovid polikliniklerinde çalışan sağlıkçıların ise ek döner ödemelerinde herhangi bir farklılık söz konusu değilmiş...

Telefonla arayan, elektronik posta adresime mail atıp konuyu gündeme taşımamı isteyen sağlık emekçileri "Her şey bir rüya imiş!" diye başladılar sıkıntılarını anlatmaya ve şunları söylediler:

"Önceden, yani pandemi öncesi aldığımız döneri de alamıyoruz artık!.. Çünkü muayene, ameliyat, tetkik sayıları azaldı... Hal böyle olunca hastane gelirleri de azaldı. Hastane kazanacak ki bize döner dağıtacak... Pandemi döneminde 3 ay boyunca kovid'li hasta bakana da bakmayana da tavandan ödeme yapıldı... Pandemi sürecinde hem sistemden, hem de yönetimlerden kaynaklanan adaletsizlikler, haksızlıklar yapıldı, yapılmaya da devam ediliyor!..

Örneğin, riskli birimlerde çalışanlar pandemi öncesi ve pandemi döneminde hep aynı parayı aldı. Yani kovid'li hasta bakarken de aynı para, bakmazken de aynı para ödendi. Kısacası aynı işi, aynı ücreti aldık. Değişen ne oldu? Hiç!.. Kovid'li hasta bakmayanlar da pandemi döneminde tavandan döner aldı... Alsınlar! Şu an o arkadaşlarımızın hesaplarına 0 TL yatan da var, dalga geçer gibi 4- 5 lira, 40, 50 kuruş yatan da... Hâlbuki bu arkadaşlarımız da pandemi öncesi 150 ile 300 TL arasında döner paraları alıyorlardı... Şimdi ise kocaman bir hayal kırıklığı!.."

***

Şimdi bu kadar emek, bu kadar özverinin karşılığı böyle olmamalı elbette!

Sağlık emekçilerine verilen vaatler, sözler bir an önce yerine getirilmeli ve beklentileri karşılanmalı diye düşünüyorum...

Çünkü hem pandemi döneminde, hem de sonrasında verdikleri mücadele, yaptıkları fedakârlıklar ortada!

Kovid bulaşmış birçok insan yakınlarının yanına bile yaklaşmazken, sağlıkçılar kovid'li hastalar şifa bulsun diye gece gündüz hep yanındaydılar!..

İyileştirdikleri hastaları sevinç içinde alkışlarla uğurlarken, yaşamlarını kaybedenler için de gözyaşlarına boğuldular...

Bu yaşananları milletçe gördük, tanık olduk...

Ezcümle:

Sağlıkçılar hastaları iyileştiriyorsa, onların da hak ettiği maaşlar iyileştirilip verilmeli!.

Lale Akaoy-Yenidönem

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 11:42

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yazmadan duramadım:)
Yazmadan duramadım:) - 2 hafta Önce

Birileri yine çok sinirlenecek,fakat para istiyorsanız Kocaeli Körfez devlet hastanesine gelin,evde sağlık birimine gidersiniz,Evde oturup nöbet parası alırsınız,nöbet saatleride artırıldı nasılsa,Kocaeli de tek geçiyorum:)

sağlık memuru
sağlık memuru - 2 hafta Önce

bakanlığımız bir an önce bu işe el atmalıdır.
döner sıfır.nöbet sıfır.maaşlar vergi dilimiyle eridi.

Maay
Maay @sağlık memuru - 1 hafta Önce

Bakanlık el atınca sana mı atacak, sen öteki sağlık çalışanısın.Sen sus, senin konuşmaya hakkın yok, senin sağlıkla işin yok, sen o sun sen bu sun...

Ersin
Ersin - 2 hafta Önce

Siz yine üç ay aldınız. Aile hekimi ve hemşirelerine 1 kuruş vermediler.

Sultan
Sultan - 1 hafta Önce

Öğretmenler çalışmadan ek ders aldılar biz çalışarak bile aşamıyoruz. Maşalarımız bile herkesin altında kaldı. Biz maaşlarıma iyileştirilme yapılmadı döner sıfır. Söylenenlere göre Aralık ayına kadar yokmuş..ee biz ne yapalım şimdi sağlıkçıların bir bir covit’e yakalanıyor bünye kaldırmıyor artık.

Aaaa bizim döner rekora yakınmış 45 tl
Aaaa bizim döner rekora yakınmış 45 tl - 1 hafta Önce

Temiz bir porsiyon iskender

sağlıkmemuru@sağlık
sağlıkmemuru@sağlık - 1 hafta Önce

yazıyoruz ama zannetmiyorum ki sayın yetkililerin umursadığını nasıl olsa sağlıkçılar çalışıyor çalışmayada mecbur kimin umrunda bizim ne aldığımız sendikalar ancak aidat almayı bilir siyasiler oy peşinde kime ne senin çoluk çocuğundan kime ne sağlıkçılar covid olmuş hakkımız varsada helal etmiyorum.

Sabri Tuğuç
Sabri Tuğuç - 1 hafta Önce

Bizler iki alkışla moral verilirken akşamdan,sabahtan binanın dış kapısındaki yazılarla uyandık ne diyecek söz ne de laf kaldı birde devletteki adaletsiz ek ödemelerimizin kovid19 da çalışan ve calismayana aynı kefen bicilmesi bu seferde tüm sağlıkçılar bunu alkışlar.

SIRADAKİ HABER