Sağlıkçılar Başını Şikayetten Alamıyor

Sağlıkçılar Başını Şikayetten Alamıyor

Sağlıkta Şiddet sadece fiziki şekilde gerçekleşmiyor. Devletin yasal şikayet merciler üzerinden de sağlıkta şiddet ve mobbing yapılıyor. Hergün yoğun iş yükü ve stres altında görev yapan sağlık çalışanları CİMER ve SABİM den gelen aslı astarı olmayan şikayetlerle rencide ediliyor. 

Rakamlar açıklanmadığı için net sayı veremiyoruz ancak 400 yataklı bir devlet hastanesine günde 15-20 , 500 bin nufuslu bir ilin müdürlüğüne günde  9-10 tane SABİM ve CİMER şiyakeyeti geliyor.

Vatandaşın hak araması ve hakkına kavuşması önemli ancak bu faydalı iki kurum maalesef hasta ve yakınları tarafından kötü niyetli olarak kullanılıyor.

Klavye başından sadece birkaç bilgi ile isteyenin istediğini şikayet ettiği bu sistem biran önce değişmeli. İnternetten sadece ön başvuru yapılmalı, şahsen ilgili kuruma başvurmayanların şikayeti dikkate alınmalıdır.

İşte size gülermisin ağlarmısın şikayeti

... iyi günler sayın yetkili annem ... ili ... ilçesinde yaşamakta ve uzun yıllardır nefes darlığı çekmektedir. Evimize nerdeyse hergün ambulans gelmektedir. ... tarihinde gelen ambulanstaki başörtülü görevli anneme  kaba davranmış ve onu komşuların önünde küçük düşürmüştür vs.... ilgili görevli hakkında gereğinin yapılmasını istiyorum...

yukaraki şikayete bakınca evet şikayeti yapan kişi ilk başta haklı gibi görünsede şikayeti 3 yıldır Türkiye'ye gelmeyen şahsın Almanya'daki oğlu 3 bin km uzaklıktan klavye başından  yapıyor... 

Şikayeti araştıran görevliye hasta teyze '' oğlum 3 yıldır Almanya'da izne gelmiyor, olayı abartıp insafa gelsin, izne gelsin diye dert yandım, görevli kızdan memnundum... 

Bu ve buna benzer örnekler çoğaltılabilir.

CİMER ve BİMER şikayetleri için hastane ve müdürlüklerde birçok memur görevlendirilmiş ve gereksiz iş yükleri artmıştır. Vatandaşın yargıdan, emniyetten, eğitimden vs bütün hizmetlerin yanında en çok memnun olduğu kurum sağlık. Memnuniyetin arttığını bizzat göevdeki Sağlık Bakanları defalarca açıkladılar.

Yetkililerin aslı astarı olmayan sebeplerden değişik zaman dilimlerinde , nöbet çıkışlarında personelli ifade için, bilgi için çağırmaları hem onur kırıcı hemde vakit kaybıdır.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 10:38

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Allaha havale
Allaha havale - 10 ay Önce

Teyze yatsın kalksın sukretsin bu devlete hiç katkısı olmadan bizim paramızla limuzin gibi her gün ambulans ve sağlık çalışanları gidiyormuş kapısına. Cahil cuhelaya imkanı bol verirsen napacağını şaşırır. Nefes darlığı var ama o yaşında işini iyi yapan tertemiz birine iftira atmaktan çekinmiyor. Ahlaklı toplumlar iyi hizmeti hakeder, yoz toplumlarda sadece kölelik düzeni vardır birileri için.

sadece düşünce
sadece düşünce @Allaha havale - 10 ay Önce

Bana kızabilirsiniz, vicdansızlık diyebilirsiniz ama halkın zor geçinen kısmından vergi alıp topluma katkısı olmayan insanların bitmek bilmeyen pahalı sağlık giderleri karşılanmamalıdır. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sağlık sigortası olmalı bence. Onlar zalim diyebilirsiniz. Emin olun gelişmiş batılı lkelerin kurulları ince eleyip sık sokuyor ve daha adil kanunlar çıkarıyor. Bu adamlar sonuçta her gün yeni bir teknoloji buluyor emin olun bizden ileriler kanun, adalet, vicdan kısmında da. Sonuçta çocuklarını zor geçindiren ama buna rağmen bir yığın vergi veren zamlarla boğuşan emekçi kesimin vergilerini har vurup harman savurmak da adil değildir.

SELİN
SELİN - 10 ay Önce

sağlıkçıya şiddeti liiyakatsız yöneticiler uyguluyor.

troya
troya @SELİN - 10 ay Önce

bu ülkede hiçbir devlet dairesinde bize yapılan muamele yapılmıyor. millet banka da, tapu da, vergi dairesinde vs sıra bekler gıkı çıkmaz, sağlıkçıya gelince aslan kesiliyorlar. vasıfsızlaştırılmak böyle bir şey büyüklerimiz sağolsun

Acil
Acil - 10 ay Önce

Kırsalda çalışıyorum, bir kazaya gitmiştik, tırın altına girmiş bir transitin içindeki 11 kişiden hemen hemen hepsinin açık kırıkları vardı. aracın önünde üç kişi sıkışmış, ikisi araçla bütünleşmişti. Tek ekip olarak müdahale ettiğimiz ve mükemmele yakın triyaj örneği sergilediğimiz vakada teşekkür beklerken gelen şikayetle ifadeye çağırıldığımızı üzülerek öğrendik. Bizi şikayet eden hastanede çalışan sözde meslektaşımız olay yerinden geçerken kazayı görüyor, araçla yapışmış pestili çıkmış iki cenazeye müdahale etmediğimizden canının sıkıldığını ve uyuyamadığını söyleyerek klavye başından direk şikayet etmiş.
Bize iftira atanları Allaha havale ediyorum diyerek ifade vermiştim...
Velhasıl kendi içimizden bunları gördükçe vatandaşa bişey diyemiyorum, vatandaş verilen ineği iliğine kadar sağar çünkü.
Verilenin her an kullanılacak değil, gerçekten gerektiğinde kullanılacak bir hak olduğunu kavradığımızda birşeyler olur bizden... Yoksa israftan batacağız...

Yorgun
Yorgun - 10 ay Önce

Asılsız ve gerçeği yansıtmayan iftira suçlamalara da bir yaptırım olmadığı sürece bunların ardı arkası kesilmez. Haksız şikayet yapan kişiler hakkında da gerekli yasal işlemler yapılmalı ve gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Ve bunlar farklı platformlarda gündeme getirilmelidir ki, insanlar şikayet etmeden önce bir kere daha düşünmeli. Ama maalesef bunun hiç bir örneğini görmedik bugüne kadar. Yeterki vatandaşın gazı alınsın, sağlık personelinin hiç bir önemi yok devletin gözünde. Üç beş oy uğruna üç beç cahilin oyuncağı haline getirildik. Sendikalar ve başındaki yönetici kılıklı yalakalar ne iş yapar acaba?

ALİCAN
ALİCAN - 10 ay Önce

isterseniz deneyin şu anda oturun bilgisayardan hiç tanımadığınız hiç bir işiniz olmayan sağlık çalışanını hayali bir konu uydurarak şikayet edin hemen işleme gider. yada her hangi bir sağlık çalışanını yapması gereken görevi yaptı diye şikayet edin gene işleme girer

Fatih erkoç az kaldı
Fatih erkoç az kaldı @ALİCAN - 10 ay Önce

Şimdide moda belgesiz evraksız MOBBİNG yapacakları çalışanlara TERÖRİST MİSİN diye şikayet etmek, soruşturma açmak. Bakanlık iyice lay lay lom oldu.

Daha neler neler
Daha neler neler - 10 ay Önce

Acile gittim serum istedim dr serum takmafı diye şikayet ediyorlar utanmadan foktordan savunma istiyorlar neden serum takmadın diye gerek görmedim diyor dr benim muayene ettim ve gerek görmedim ama yıpratıyor insanı nöbet çıkışı evden gelip yazıyor bu savunmayı

.
. @Daha neler neler - 10 ay Önce

Mobing uygulayan Liyakatsız yöneticilere kimse Bişey yapmıyor cimere yazsak yine kuruma geliyor yine kıvırıyorlar

dt
dt - 10 ay Önce

bi günde yerinde bi habercilik yapıp bi yazı yazmışsınız ...tebrikler

sercan yılmaz
sercan yılmaz @dt - 10 ay Önce

aşk olsun. biz her zaman sağlıkçının yanındayız. bizde sağlıkçıyız :)

Memur
Memur - 10 ay Önce

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı gibi 184 hattını kapatmalı. O kadar gereksiz şikayetler var ki zaman kaybı oluyor. Vatandaş açık açık söylüyor, rapor istedim vermedi ben de şikayet ettim diye. Personeli tehdit ettiğini söylüyor 184 de bunu kayda alıp ilgili kuruma gönderiyor. Doktor bana ilaç yazmadı, rapor vermedi diye şikayetler var. 184'e şikayet edildi diye rapor mu yazacak, ilaç mı yazacak? Hakimi sen bu kararı niye verdin diye şikayet edebiliyor musun?
CİMER ise mevzuat değişikliği gerektiren durumları bile ilçe müdürlüğüne gönderiyor. En azından bunları bile süzse iş yükü ve zaman kaybı azalır.


SIRADAKİ HABER