Sağlık çalışanlarının mali haklarına ilişkin teklif Komisyonda görüşülüyor

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülmeye başlandı.

Sağlık çalışanlarının mali haklarına ilişkin teklif Komisyonda görüşülüyor

Komisyon, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ başkanlığında toplandı.

Görüştükleri teklifin sağlık çalışanları açısından önemine işaret eden Akdağ, kanun teklifiyle kamu sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetinin güçlendirileceğine olan inancını dile getirdi.

Teklif sahibi AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, teklifle aile hekimlerinin önünü açmak, uzman olabilme fırsatını verebilmek adına 2020 yılına kadar tanınan eğitim hakkının 2029 yılına kadar uzatıldığını kaydetti.

Teklifle tabip, diş tabibi ve pratisyen hekimlerin emekli maaşlarında iyileştirmeler yapıldığını anlatan Tamer, ek ödeme tavanlarının Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği tavan ve Sağlık Bakanlığının çıkaracağı yönetmelik çerçevesinde belirlenmesine uygun hale getirildiğini söyledi.

Sabit ek ödemelerin, merkezi yönetim bütçesine dahil edileceğinin altını çizen Tamer sigortasız Sağlık Bakanlığı birimlerinde ve kurumlarında hizmet alan ancak devlete borçlananların borçları 5 bin TL'nin altındaysa, bunu almamak kaydıyla terkin edilmesinin sağlanacağını anlattı.

Tamer, "Sağlık çalışanlarımıza ne verirsek az. Onların hiçbir zaman emeklerini bir kenara atamayız." dedi.

- "Hastanelerimizin hepsi ek ödeme dağıtır hale gelecektir"

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, sahadan alınan talepler dikkate alındığında Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitiminin devam etmesinin, aile hekimliği hizmetlerinin kalitesinin artması açısından önemli olduğunu belirterek, bununla ilgili pratisyen aile hekimlerinin 2020 yılına kadar verilen eğitim hakkının, 2029 yılına kadar uzatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Kanun teklifiyle uzman tabiplere yapılan ilave ödemelerde kullanılan 17 bin gösterge rakamının 26 bine, tabiplerde ise 13 bin gösterge rakamının 20 bine yükseltildiğini bildiren Eldemir, mevcut emekli uzman tabip ve tabipler ile görev yapan tüm uzman tabip ve tabiplerin emekliliğe hak kazandıklarında söz konusu iyileştirmelerden yararlanabileceğini belirtti.

Düzenlemeyle, sağlık tesislerinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere inceleme heyetlerinin oluşturulmasına yönelik yasal alt yapının kurulacağını aktaran Eldemir, söz konusu ihtiyacın, Danıştayın girişimsel işlem puanlarını inceleyen inceleme heyetlerinin kanunla teşkili gerektiği kararından kaynaklandığını söyledi.

Teklifle yapılan en önemli düzenlemelerden birinin de sağlık çalışanlarının ek ödeme tavanlarının artırılması olduğuna dikkati çeken Eldemir, uzman hekim ve hekimlerde 150 puan, diğer sağlık çalışanlarında 75 puan artırıldığını dile getirdi.

Eldemir, hekim dışı sağlık personelinin bugüne kadar döner sermayeden ödenen sabit ek ödemelerinin merkezi yönetim bütçesinden ödenmesi yönünde düzenleme yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bir diğer düzenleme de ek ödeme tutarı belirlenirken sağlık kurum ve kuruluşlarının tek tek tahakkukları ya da gelirleri yerine, Sağlık Bakanlığı döner sermaye gelirleri ile Sosyal Güvenlik Kurumundan elde edilen tüm kaynaklar ve diğer nakit kaynaklarının toplamının esas alınması sağlanmaktadır. Ayrıca tüm sağlık tesislerini kapsayacak şekilde ek ödeme dağıtılmasına imkan sağlanmaktadır. Yapılan bu düzenleme ile hastanelerimizin hepsi ek ödeme dağıtır hale gelecektir."

- "Hak kayıpları ortadan kaldırılıyor"

Yapılan düzenlemeyle döner sermaye sabit ödemesinden, Sağlık Bakanlığı kadrolarında olup diğer kamu kurumlarına uzmanlık eğitimi için görevlendirilen hekimlerin de yararlanmasına imkan tanındığını bildiren Eldemir, üniversitelere görevlendirilen hekimlerin hak kayıplarının ortadan kaldırılacağını dile getirdi.

Aile hekimliği asistanlarının 3 yıllık uzmanlık süresinin 18 ayını hastanedeki rotasyonlarda geçirdiğini, geri kalan 18 ayını ise saha uygulamaları kapsamında eğitim tipi aile sağlığı merkezlerinde geçirmesinin hedeflendiğini anlatan Eldemir, "Ülke genelinde 46 ilde 85 eğitim kurumunda yaklaşık 230 aile hekimliği eğiticisinin riyasetinde 2 bin 300 asistan eğitim görmektedir." bilgisini paylaştı.

Bakan Yardımcısı Eldemir, teklifin, daha iyi ve kaliteli sağlık hizmet sunumunun sağlanmasına ve uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesine yönelik hazırlandığını sözlerine ekledi.

Komisyonda teklif üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
İSA AYVAZ
İSA AYVAZ - 3 hafta Önce

Bu düzenleme tamamen doktorlara yöneliktir, taslakta 4. Madde açıktır, doktorların sabit ek ödemeleri,ek ödemeden mahsup edilmesin denilmektedir, bu su anlam a geliyor diğer tüm personelen mahsup edileceği anlamı taşıyor, ayrica maaş katsayısını yükselse ne olacakki olmayan parayı zaten dagitamazlar, birde e taslakta Emeklilige yansıması hususnda herhangi bir ibare yok

Sağlık
Sağlık @İSA AYVAZ - 3 hafta Önce

Yine meslektaşlarımızı tebrik ederim 3600 pesinde koşup hicbir şeye sahip olamadıkları gibi tek kalem ödeme ile de yine hüsrana ugrayacaklar oysaki taban maaş artırımı yapmamak için hükumetin yaptığı her oyun bizi çok güzel tuzağa çekiyor yine alde var sifirr

Gökhan
Gökhan @İSA AYVAZ - 3 hafta Önce

Mahsuplaşma olmayacak deniyor. Bu durumda en az sabit döneriniz kadar gelir artışınız olacak. Hayırlı olsun, darısı diğer memurların başına.

dr
dr @İSA AYVAZ - 3 hafta Önce

sağlık çalışanın da mahsulaşıyor yanlışınız var komisyonda konuşulan herkesin mahsuplaştırıldığı hekimin de döner sermayeden mahsuplaştıracağı yönünde

çünkü akp milletvekillerine göre 2022 içinde böyle ödenek yokmuş

Ali
Ali - 3 hafta Önce

Utanmadan milletin karşına çıkıp şunu verdik bunu verdik diyorlar. Allah korkunuz olsun biraz. Verdik yaptık yasa çıkardık diyerek ancak bazılarını kandırırsiniz. Sağlıkçılar olarak aklınızla dalga gectirmeyin gözünü biraz açın artık!!! Bu kadar kör olmayin

dr
dr - 3 hafta Önce

hani en az alan doktor maaşı 15bin oluyordu en az uzman maaşı 18bin oluyordu yatacak yeriniz yok

uzman tabipe 0 tl zam 2/7 ek göstergesi olan uzman hekim 12bin tl 1/4 olan ise 13bin tl maaş alacak saçma

Uzman
Uzman - 3 hafta Önce

NEDEN SE SİZLERE HİÇ GÜVENMİYORUM.
ACABA SEBEBİ YAPAMADIKLARINIZ OLABİLİRMİ?
20 YILDIR SÜREKLİ KAYBEDİYORUZ. SİZİN POLİTİKALARINIZIN ÜRÜNÜ BİR İYİLİK HİÇ HATIRLAMIYORUM.
LÜTFEN BİZİ YANILTMAYIN.
VARIN GİDİN İŞİNİZE.

sağlıkçı
sağlıkçı - 3 hafta Önce

biz sağlıkçılardan ve sendikalrdan hiçbir hal olmazzzz. boşuna yormayın kendinizi üzmeyin coğrafya kaderdir.google ye gir araştır sağlıkta yetkili sendika kim , memurda yetkili sendika kim ve kazanımlarına bak sağlıkta yetkili sendika kimmiş ney yapış araştir. yani demem o ki boşuna canınızı sıkamyın bizmillet olrak sıkıntılı bır toplumuz. kemal sunal filmlerinde 40 sene önce sanatıyla toplumu filmlere yansıtymıstir zerre değişme yoktur tolumda. hep merak etmişimdir çevremdeki bütün memurlar maaşlardan dolayı yakınırlar ağlarlar ama ne hikmetse geneli de malumsene üyedir .

Sami
Sami - 3 hafta Önce

Aile hekimlerine söz geciremiyordunuz. Nöbet tutturamadıniz. Deli gibi maaş veriyorsunuz. Tüm masrafları devlet ödüyor

Sağlık memuru
Sağlık memuru - 3 hafta Önce

Hiç toplantı yapmayın boş işler bunlar.zam yoksa hepsi boş

Murat
Murat - 3 hafta Önce

Bir kavanoz bal doktorlarımıza veriyorlar...içinden bir parmak balda digerleri varya bizler ...bize veriyorlar.....


SIRADAKİ HABER