Sağlık çalışanlarını ilgilendiren kanun teklifi bu hafta yasalaşıyor

TBMM Genel Kurulu, sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifini yasalaştırmak için çalışacak.

Sağlık çalışanlarını ilgilendiren kanun teklifi bu hafta yasalaşıyor

Haftalık çalışmasına 14 Haziran Salı günü başlayacak Genel Kurulda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile İstanbul Finans Merkezi Kanunu Teklifi görüşülecek.

AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifi ile Sağlık Bakanlığı personelinin merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme alması sağlanacak.

Personele dağıtılabilecek ek ödeme tutarı belirlenirken, sağlık kurum ve kuruluşlarının tek tek tahakkukları ya da gelirleri yerine Sağlık Bakanlığının toplam gelirleri ve nakit imkanları esas alınarak personele ek ödeme yapılabilecek.

Doktor öğretim üyesi ve başasistanlar, tıpta uzmanlık eğitimi verebilmeleri için uzmanı oldukları alanda fiilen en az 1 yıl çalışacak.

1 Ocak 2029'a kadar sözleşmeli aile hekimi olarak çalışanlar, tıpta uzmanlık sınavı sonuçlarına göre merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapabilecek.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Diş hekimi
Diş hekimi - 2 hafta Önce

2500-5000 zammını veriyormuş gibi alay etmenizi unutmayacağım. Tavanı isterseniz uzaya çıkarın. Taban maaşa zam olmadıkça hakkım helal değil.

memur
memur @Diş hekimi - 2 hafta Önce

sizle var ya, performans sitemi kaldırılsın, taban maaşınız 30 bin olsun, bir tane yaralı parmağa üflemezsiniz.

Sağlıkçı
Sağlıkçı @Diş hekimi - 2 hafta Önce

pandemi süresince herhangi bir elle tutulur hak alamayan sağlık hizmetleri sınıfındaki memurların, bundan sonra fazla bir kazanım elde edebilceğini düşünmek hayalperestlikten öteye gitmez.

memur
memur @Diş hekimi - 2 hafta Önce

tavanı arttırmalarına sevinen sadece sağlıkla alakası olmayan, hiç hasta bakmayan ama tavandan veya ona bağlı orandan ek ödeme alan yandaş tayfa olacak. üniversite hastaneleri hasta bakmadığı halde kimlere döner ödemesi yapıyorsa işte onlar vb

Sözleşmeli profesyonel yöneticilerin mali olarak batırmadıği hastane var mı?
Sözleşmeli profesyonel yöneticilerin mali olarak batırmadıği hastane var mı? @Diş hekimi - 2 hafta Önce

Tavanı ne kadar çıkarırsan çıkar, parası olmayan hastane ne verecek?

Önce liyakati esas alan devlet adamı olan yöneticileri geri getirin. Sonra her şey düzelir.

Emekli Hekim Yaşar Koralp
Emekli Hekim Yaşar Koralp - 2 hafta Önce

27 Yıl Pratisyen Hekim olarak çalışıp 430.000 hasta bakıp acil serviste tuttuğum nöbetlerle birlikte 40 yıl mesai yaptım.Geriye dönük yıpranma çıkmadığı için sadece 1 ay erken emekli olabildim.Sendikalar 4 yıl önce başvurduğu halde Bağımsız(?) Üst Yargı DANIŞTAY 4 yıldır geriye dönük yıpranma konusunu açıklamadı! Bu arada hastalıklarından dolayı vefat eden hekimlerin hakkı kimsenin umurunda değil. Milletvekilleri sadece bir dönem seçildiğinde, bir daha seçilmese de en iyi emeklilik şartlarına sahip oluyor da 10 katı mesai yapan hekimlere geriye dönük yıpranma hakkı çok görülüyor. Üstelik önce alkışlayıp sonra git deniyor. Televizyon kanallarında Sağlık Bakanı ile Cumhurbaşkanı hekimlerin ek ödeme artışı konusunda şov yapıyorlar.Sonra yasayı genişleteceğiz diyerek geri çekiyorlar.Şimdi de 8 ay bu zammı vermeyip hakkımızı yedikleri yetmiyormuş gibi bir de söz verdikleri ek zam miktarının yarısını vereceklerini söylüyorlar. Sayın Milletvekilleri ! Hekimlerle dalga geçmeyi bırakın artık. Türkiyede kalitesiyle gurur duyduğunuz Sağlık Sistemi Çöküyor. Görmüyor musunuz?Biz sağlık çalışanları olarak Milletin Kendisiyiz. Siz Vekilimizsiniz. Biz işimizi en iyi şekilde yaptık oy aldınız, alkışlattınız. Siz de işinizi yapın bir zahmet!!!!

Emekli Hekim
Emekli Hekim - 2 hafta Önce

Kasım-Aralık 2021 de yapılan yasada Pratisyen Hekimlere 2500 TL, Uzman Hekimlere 5000 TL ek ödeme artışı yapılacaktı. İktidar bu sözünü tutmuyorsa TBMM de muhalefet partilerinin bu duruma karşı çıkmasını bekleriz. İktidarın şovlarından bıktık artık.Özel firmalar bile ara zam yapıyor. Neredesin TBMM????

smemuru
smemuru - 2 hafta Önce

bomboş taslak hiç kimseye faydası yok. hayır hastanedeki hizmetli bile bu taslağın boş olduğunu biliyor da koca komisyondan nasıl geçti bu taslak anlamış değilim.
bildiğin kendi ayağına sıkıyorlar. hani bir iş bu kadar mı berbat edilebilir. yüze göze bulaştırılır.

aşağıdan yukarı okuyorum bişi yok yukarıdan aşağı okuyorum bişi yok. komisyondakiler bunu hiç okumamış bence.

Uzman
Uzman - 2 hafta Önce

Bu yasa teklifine şu madde acilen konulmalıdır.
Yaklaşık sayıları 10.000 i bulan yönetici sözleşmeli kadrosu bu insanlardan alınarak periferde zor şartlarda görev yapan hekimlere tahsis edilmelidir.
Bu nöbet tutmayan, hekimliği unutmuş ve sadece itaat eden kişilere bulundukları mevki yeterlidir.
Samimiyseniz alın size adil bir teklif.
HAK HUKUK ADALET….

Hahahahaaaa
Hahahahaaaa - 2 hafta Önce

Ucunu hiç görmediğimiz tavan yükseliyor… artık tavanı almak değil görmek bile hayal. Ayakkabı alacak gücüm kalmadı ağlanacak halimize çıkan yasalarrr

SATI
SATI @Hahahahaaaa - 2 hafta Önce

AYNEN KARDEŞİM AYNEN

dr
dr - 2 hafta Önce

ya mahsuplaşma devam edecek ama sanki kalkmış gibi bir hava yaratıyorlar, şaka gibi

Realite
Realite @dr - 2 hafta Önce

Mahsuplaşma kalkmaması gerekiyor
Uzman hekim olarak mahsuplaşma devam etmeli mutlaka
Yasa sonrası çıkacak yönetmelik herşeyi belli edecek
Tek eksik sut fiyatları artması
Sabit artışı zaten doğru olmayan bir önerge idi
Performans sistemi kalkar ise pasif olur ise tam gün yasası çöker
Şu an ysp lere yapılan % 20 zam bile mhrs leri kapalı gişe yaptı , istifa eden uzman hekim Nirvana oldu
Ne ysp ler ne de pratisyen hekimler istifa edemez devletten
İstifa uzman hekimlerde olur

Hüseyin
Hüseyin - 2 hafta Önce

Arkadaşlar doktorlara doğru düzgün bi iyileştirme yapılmamış, eylem yapmamıza gerek kalmadı. Bizede zam yok ama doktora yapılmamış daha ne isteyelim

ironici
ironici @Hüseyin - 2 hafta Önce

çen ironi yapmayı da tıpta mi öğrendin çeni gidi ironici hahahaha

Semer
Semer @Hüseyin - 2 hafta Önce

Haklısın.. amacımız zateen üzüm yemek değil bagciyi dovmekti onunda başardık.. bu akılsızlık la bize semer vuran çok olur.. aynı şekilde devam edelim


SIRADAKİ HABER