Sağlık Çalışanlarından 2022 Mesajı / Video

Salgınla mücadelede zorlu bir yılı daha geride bırakan sağlık çalışanları, 2022 yılında aşılamayla birlikte salgının etkisini kaybetmesi ve koronavirüs kaynaklı ölümlerin son bulmasını temenni etti.

Türkiye genelinde on binlerce sağlık çalışanı, 2 yıla yaklaşan salgınla mücadele döneminde en ön saflarda mücadele verdi. Bu süreçte Kovid-19'a yakalanan, yaşamını kaybeden ya da çok sevdikleri meslektaşlarını, yakınlarını bu hastalığa kurban veren nice doktor, hemşire ve sağlık personeli oldu.

Hastalara şifa verebilmek için ailelerinden ayrı düşen, sevdiklerine sarılamayan, maske ve tulumların içerisinde günlerce mesai yapmak zorunda kalan sağlık çalışanları, aşıların geliştirilmesi sayesinde 2021'i daha kontrollü ama yine de mücadelenin sürdüğü zorlu bir yıl olarak uğurladı.

2022'DEN BEKLENTİLERİNİ ANLATTILAR

Dünya 2022 yılına "merhaba" demeye hazırlanırken, bu sürecin kahramanlarından Ankara Şehir Hastanesi Kovid-19 birimleri ve yoğun bakım servislerinde görev yapan sağlık çalışanları da duygu ve beklentilerini anlattı.

AŞILAMA SAYESİNDE KORONA GEÇİREN SAĞLIKÇI SAYISI AZALDI

Genel Hastane Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ayşegül Erciyas, salgının ikinci yılında Kovid-19'la mücadelede ciddi bir tecrübe kazanıldığının altını çizdi.

Bu süreçte hastalara kaliteli hizmet sunumuna yönelik eğitim faaliyetlerinin devam ettiğini, ayrıca sağlık çalışanlarının sıkıntılarının giderilmesi, yıllık izin alamayanların ailelerini görebilmesi için her türlü kolaylığın sağlandığını aktaran Erciyas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık çalışanlarımız yeri geldi çocukları hastayken burada hizmet vermeye devam etti, yeri geldi kendi çalıştığı yoğun bakımda anne babasına da bakım verdi. Üzücü olaylarla da sonunda bizi mutlu eden olaylarla da karşılaştık. Geçirdiğimiz son iki yıl sağlık çalışanlarını yoran, yıpratan bir süreç oldu ama profesyonelliği hiçbir zaman elden bırakmadılar, hizmet için her zaman buradalardı. Salgının ilk yılında aynı anda birçok sağlık çalışanımız Kovid-19 geçiriyordu. Fakat ikinci yılda aşıların devreye girmesiyle Kovid-19 olanların sayısı çok azaldı. Hastalığı geçirenler de evde istirahatle bu süreci atlattı."

Erciyas, aşılamanın vaka sayılarına olumlu etki ettiğini vurgulayarak, 2022'de Kovid-19'un etkisini kaybetmesini umduklarını söyledi.

HASTALARIMIZI ŞEFKATLE, MERHAMETLE KUCAKLADIK"

Yoğun bakım servisinin sorumlu hemşiresi Fatmagül Aşır ise Genel Hastane olarak bugüne kadar birçok Kovid-19 hastasının tedavisini üstlendiklerine dikkati çekti.

Aşır, "Salgınla mücadele sürecinde bütün meslektaşlarım, hemşire, doktor arkadaşlarım bir aile gibi çalıştık. Hastalarımızı şefkatle, merhametle kucakladık, bakım verdik. Yeri geldi anne baba olduk yeri geldi kardeş olduk. Bu süreçte ailelerimizden çok ayrı kaldık ama bu durumu hiçbir zaman hiçbir hastamıza yansıtmadık. Tam tersine canla başla savaştık, çalıştık, onların her an yanında olduk." diye konuştu.

"BAKIM VERİRKEN BAYILAN ARKADAŞLARIMIZ OLDU"

Yoğun bakımda anlatabilecek bir iyi anısının bulunmadığını dile getiren hemşire Aşır, şunları kaydetti:

"Salgın sürecinde yoğun bakım servisleri zor ve yoğun bir tempodaydı. İçimizde bakım verirken bayılan hemşire, sağlık çalışanı arkadaşlarımız oldu. Bir kısmımız hastaya müdahale ederken diğer arkadaşlarımız da tulum giyerek fenalaşan meslektaşlarını dışarı çıkartıyordu. Özellikle Kovid-19'un ilk süreçlerinde bir hastanın başında 3 saat emek veriyorduk, başında bekliyorduk. Bu süreci çok zorlu şartlar altında geçirdik. Bu nedenle 2022'de herkese daha uzun, sağlıklı ömürler diliyorum. Hayatta başka hiçbir şeyin önemli olmadığını biz sağlık çalışanları olarak gördük.

"ARKADAŞLARIMIZI KAYBETTİĞİMİZDE ÇOK ACI GÜNLER YAŞADIK"

Zor bir süreç geçirdiklerini vurgulayan hemşire Servet Bebek de "Özellikle hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızı kaybettiğimizde çok acı günler yaşadık, en büyük üzüntümüz bu oldu. Bayramlarda ailelerimizin yanına gittiğimizde anne babamıza sarılamamak, eskiden olduğu gibi yakın duramamak ister istemez üzdü. Umarım 2022'de aşılama ile salgın daha da kontrol altına alınır, Kovid-19 ölümlere sebep olmayan basit bir hastalığa dönüşür." ifadelerini kullandı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Yoğun bakım hemşiresi Berna Baydar ise "Sağlık çalışanları olarak salgınla mücadelede birçok fedakarlık yaptık. Hastalarımızı korumak, tedavi etmek için çok çabaladık." şeklinde konuştu. Baydar, 2022'nin Kovid-19'un geride bırakıldığı bir yıl olmasını diledi.

Salgınla mücadelede sahada aktif olarak görev aldığını, bu süreçte zaman zaman çok zorlandıklarını anlatan hemşire Hatice Çil, "Her zaman hemşireliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunun bilinciyle hareket ettik. Hastalarımıza her zaman bütüncül ve profesyonel bir şekilde yaklaşmaya çalıştık." değerlendirmesinde bulundu.

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Songül Yıldırım
Songül Yıldırım - 4 hafta Önce

Cansınız can, Allah hepinizi sevdiklerinize bağışlasın ????????????

2022/BERBAT ASİSTANLAR
2022/BERBAT ASİSTANLAR - 4 hafta Önce

2022 YILINDA ACİLEN ASİSTANLARA NÖBET ERTESI IZIN VERİLMESİİI TEMENNİ EDİYORUZ. 2022 DE İNSANLIK DIŞI 36 SAAT ÇALIŞTIRMAYA SON VERİLMESİNİ 2022 YILI TÜM ASİSTANLARA SAĞLIKÇILARA MUTLULUK GETİRMESİNİ DİLERİZ.

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 4 hafta Önce

saglik personeline verilecek zam unuttular ogretmenlere ek zam hemen kanun teklifi hemen kabul ettiler

Sağlık çalışanları
Sağlık çalışanları - 4 hafta Önce

Bu kadar emek karşılığında aldığı maaş ise kamuda en düşük maastir. taşeron işçi bile bizlerin maaşlarını gectikten sonra diyecek bir şey yoktur.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 4 hafta Önce

Ya arkadaş gecinemiyoruz zam yapin desene..hakkımızı verin desene

Artık dünya yansa umrumda değil
Artık dünya yansa umrumda değil - 4 hafta Önce

Tıpkı sağlıkçıları hiç saydığınız gibi herkese olan para bir bize olmadığı gibi bir de vermediğiniz paraları sanki vermişsiniz gibi ilan edip herkesi üzerimize saldığınız gibi özellikle cuma vaktini bekledim ki geçsin dualarım diye bize yaptığınız bütün adaletsizlik bu dünyada değil kabirde yılanınız ve ateşiniz olsun hakkım kesinlikle haramdır bilgi var emek var çalışma var bunun karşılığı bu maaş değil boş boş oturan daha az eğitim almış insanlar bizim 2 katımız para alıyorsa bu adalet değil bu dünyada gücünüz var ama Allah ın adaletine güvenim sonsuz bu zulümleriniz de bizim dünyadaki imtihanımız olsun zulümleriniz de sizin ahiretteki azabınız olsun

attci
attci - 4 hafta Önce

doktor doktor dışı derken şimdide hemşire ve sağlık calısanlarımı oldu. ağızdan cıkana dikkat edecek belli makamda olanlar..

SIRADAKİ HABER