Sağlık Çalışanlarına verilen 'müjde' havada kaldı

Genel Sağlık-İş İzmir Şube Sekreteri Ali Kemal Akgül, Tıp Bayramı’nda 14-15 Mart’ta hakları için iş bırakan sağlık çalışanlarına, çalışma koşulları ve ücretlerine yönelik   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın '5 müjde' vermesine rağmen somut bir çalışma yapılmadığını ifade etti.

Sağlık Çalışanlarına  verilen 'müjde' havada kaldı

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre;

 Genel Sağlık-İş İzmir Şube Sekreteri Ali Kemal Akgül, “Yıllardır olduğu gibi, sağlık çalışanlarının onurlu bir yaşam sürebilmesi adına dile getirdiği iyileştirme taleplerini, AKP iktidarı boş vaatlerle oyalama derdinde” diyerek tepki gösterdi.

Akgül, “Bir gecede kararname çıkaran, 12 günde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütçesini ve son bir ay içinde birçok yasal düzenlemeyi yapan irade; sağlık çalışanlarının en fazla bir günde hayata geçirilmesi mümkün olan taleplerine dair dişe dokunur en ufak bir adım atmayarak, vaatlerde bulunarak, oyalama stratejisi uyguladı. Sağlıkta çöküşe dur denilmezse yakın bir gelecekte, halkın alacağı bir sağlık hizmeti kalmayacak” dedi.

Erdoğan sağlıkçılara şiddete karşı cezai yaptırımların artırılacağı, ücretlerin iyileştirileceği ve çalışma koşullarının düzeltileceğini açıklamıştı.

Akgül talepleri ise şöyle dile getirdi:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

► Ağır ve kötü çalışma koşullarımızın acilen düzeltilerek, tüm sağlık emekçileri için ruhsal ve bedensel olarak onurlu, huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir biçimde çalışabilecekleri iş ortamları sağlanmalı.

► Sağlık emekçilerine şiddet gösterenlere verilecek olan cezaların caydırıcı olmasının sağlanması için, Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı kanunlaştırılmalı.

► Sabit ödeme / performans ödemesi gibi, sağlık çalışanlarının mağduriyetine sebep olan ve çalışma barışını bozan uygulamalara son verilmeli.

► Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, nam-ı diğer ‘ceza yönetmeliği’ geri çekilmeli. Yeterli sayıda sağlık çalışanı istihdam edilerek, personel açığının acilen kapatılmalı.

► Covid-19 için tüm sağlık çalışanlarına iş kazası meslek hastalığı kapsamında haklar veren özel bir düzenleme yapılmalı.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2022, 07:18

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçı
saglıkçı - 2 ay Önce

yuce rabbimin adaletinden kaçabileceklerimi zannediyorlar.bizi oyalaya bilirler ama yuce yaradanı asla.hakkımızı yiyen vermeyen ne kadar insan varsa Allah cezalarını versin inş.BENİM HAKKIM ZEHİR ZIKKIM OLSUN.................2023...................

attci
attci - 2 ay Önce

adamlar işi iyi yapıyor hepimiz kanıyoruz yoksa şimdiye kadar 100 defa çıkardı nitekimde gecen gece 1 defada bişiler yapıldı çok önemli olmasa da...

Hüseyin
Hüseyin - 2 ay Önce

Doktorlar yüzünden zam verilemiyor. Biz 100de20 zammı nasıl da şakkadanak aldık, işin içine doktorlar girince biz de zam alamadık. Doktorları devre dışı bırakırsak zammı alabiliriz (ironidir)

Aslan
Aslan - 2 ay Önce

Dünya bizi kıskanıyor

Halo dayı
Halo dayı - 2 ay Önce

Ya millet siz hangi kafayı yaşıyorsunuz devletin kasası bom boş devlet hep borç ile dönüyor bakanlar bir bir gidiyor siz aldığınız maaşa vAllahi şükredin billahi şükredin

SIRADAKİ HABER