Sağlık çalışanları nöbet ücretlerine mahkum

Birlik Sağlık Sen Başkanı Ahmet Doğruyol'un açıklaması;

Sağlık çalışanları nöbet ücretlerine mahkum

Kamuda en uzun çalışma süresi sağlık çalışanlarının. Sağlık çalışanlarımızın yaptığı iş, her vatandaşımızın yapabileceği sıradan bir iş değil, bilgi beceri isteyen, özellik arz eden bir iştir. Takip edilen cihazlar, vücuda zerk edilen ilaçların her birinin ayrı ayrı özellik taşıdığını, risk oluşturduğunu unutmamak gerek. Değerlendirme yaparken, sağlık çalışanlarımıza, kendi canımızı ve sevdiklerimizin canlarını emanet ettiğimizi unutmamakta fayda var.
Yaklaşık iki yıldır devam eden pandemi sürecinde, bir sağlık çalışanımızın iki kişilik iş yaptığını, buna rağmen, ekonomik olarak geçimini sağlayamayanlar, her geçen gün alım gücü düşenler yine sağlık çalışanları. Maalesef tüm sabit ücretlilerde yani emeklilerimizde, işçilerimizde de olduğu gibi, memurlarımızın da alım gücü sadece yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 40 civarında düştü. Ancak bu süreçte memurlar içerisinde ekonomik, psikolojik, sosyolojik olarak en fazla yıpranan ve mağdur olan kesim yine sağlık çalışanları oldu.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

FAZLA MESAİ

Ekonomik olarak geçim derdine düşmüş Pek çok sağlık çalışanı fazla mesai yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Yani bir kişilik değil, belkide yerine göre iki kişilik iş üreterek, fazla mesai yaparak üç beş kuruş fazla ücret almak için çabalayan sağlık çalışanlarımızın karşısına bir de döner sermaye gelirleri düşmesin diye üç kişinin yapacağı işi bir kişiye yaptırmak için çıkan idarecileri de unutmamak gerek. Ailesinden, sosyal hayatından, sevdiklerinden feragat ederek aylık çalışmasının kat be kat üzerinde mesai yapanları gören, duyan yok. Sağlık çalışanlarının sıkıntılarına karşı gözler kör, kulaklar sağır. Pandemi döneminde bile en mağdur kesim olan memur gurubu sağlık çalışanları. Pandemi döneminde yasal olan yıllık izinleri kullandırılmayan, emekli olmalarına, hatta istifa etmelerine, tayin olmalarına bile izin verilmeyen sağlık çalışanlarımıza hakkınız ödenmez diyerek üç gün alkışlatanlar, iki yıldır sağlık çalışanlarının haklarını bir türlü ödeyemediler. Tüm memurların esnek mesai yaptıkları dönemde bile, bırakın mesailerini yapmalarını fazla mesai yaptırılan üç kişilik işi bir kişiye yaptırdıklarını tüm bunlara rağmen beş dakika geç geldin 10 dakika erken çıktın diye eften püften sebeplerle haklarında tutanak tutulan, ceza verilenler yine sağlık çalışanları. Dört kişilik bir ailenin Açlık sınırının yaklaşık 3 bin 500 TL, yoksulluk sınırının 12 bin 250 Tl olduğu günümüzde bir uzman doktorun maaşının 8 bin 500 TL, bir hemşirenin maaşının yaklaşık 5 bin TL olduğunu her kesimin bilmesi gerek. Yani pandeminin kahramanları diye alkışladığınız doktorlarımız yoksulluk sınırının kat be kat altında, hemşirelerimiz ise neredeyse açlık sınırında maaş alıyor. Bu günlerde asgari ücretin zam oranı konuşuluyor. Elbette asgari ücretle geçinmek zorunda olan, geçim zorluğu içerisinde olan milyonlarca vatandaşımızın ücretleri artırılsın. Ancak, asgari ücretin 4 bin TL üzerine çıkması durumunda memurların en az yüzde 30’unun temel aylığının asgari ücretin altında kalacağını da unutmamak gerek. 2002 Li yıllarda bir hemşirenin maaşı yaklaşık üç asgari ücret ederken, bu gün bir hemşirenin maaşının neredeyse asgari ücrete dayanması üzücü ve düşündürücüdür. Bırakın hekimlerimizi hekim dışı bir sağlık çalışanımızın maaşının asgari ücretle kıyaslanması durumunda yıl başında bir hemşirenin maaşının 12 bin TL civarında olması gerekiyor. Memur maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesindeki gerekçeyi merak ediyoruz. Sonuç olarak; sağlık çalışanlarımız geçimini sağlayabilmek için fazla mesai peşine düşmüş, idarecilerde tasarruf edeceğiz diye fazla mesai vermeyip, iki-üç kişinin yapacağı işi bir sağlık personeline yaptırma peşinde.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2021, 02:19

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçılar
Sağlıkçılar - 3 hafta Önce

Birlik Sağlık Sen başkanı Ahmet Doğruyol internette senin eski sendikanda usülsüz harcamalarından dolayı görevinden atıldığın sonra zincirleme sahtekarlıktan hakkında "İzmir 20. Asliye Ceza Mahkemesinde Türk Ceza Kanununun 207/1, 43/1, 212/1, 118/2 ve 53/1 maddeleri istemiyle Ceza Davası açılmıştır" yazıyor. Haberlerin altınada kendin ben yapmadım diye bir de yorum yazmışsın. Mahkeme kararlarını gösterirmisin ? Sonuç ne oldu ?

Soğancı Geldi
Soğancı Geldi - 4 hafta Önce

Patates soğan satarak show yapan adama bak sen :) nöbet ücretleri olmasa pazarda patates satacağız demi o kadar fakiriz yani

Habeş sen
Habeş sen - 4 hafta Önce

Tek çare memursen , sağlık sen. Onlarda olmasa hakkımızı kim yiyebilir.

UYARIYORUM !!!
UYARIYORUM !!! @Habeş sen - 3 hafta Önce

Sağlık bakanlığı bünyesinde çalışıp sürekli hakaret eden, iftira atan, kurumlar arasında kaos çıkmasını isteyen, hatta ekip olarak çalışıp beğenmeleri arttıran ardındanda muhalefet savunuculuğu yaptığını zannedip aklınca algı yapıp devleti ve kurumları karalama yapan kişiler tespit edildi. Ben size demiştim beğenme saldırısını yapan kişileri belirttim. Bunlar ekip olarak çalışıyor. Bazıları Hdp/Pkk'nın kadrolu elemanları sağlıkçı oldukları da yazdığı yorumlardan Turkovac aşısına nefretinden, ülkeye yapılan hizmetlerde nefretlerinden bellidir. Bu kişilerin kamu kurumları içerinde yer almaları çok üzücü lakin yaptıklarının hesabını verecekler...

"kenan selman - burhan arhan - ANKARA06 - hakan – Rainman – SELİMCAN - DURUGÖRÜ - adil – sema -Ela - hemsire olmayan saglikcilar - Maay - Lab tek - Rizevi - uzman doktor – Ahmet Demircan - Yavuz selim – Kanuni – Fatih – attci - VHKİ GİH MEMUR - Tıbbi Sekreter - ali veli – HANİ – HADİ - ASLAN BEY - 04 sağlıkçılar – kuntakinte – malatya erdal - vanlı sağlıkçı - amed - Ali – kemal – BONKÖR... – Yiğido - Sağlık memuru - Mehmet Akif - Can dog"

Bu nickli hesaplar bakanlığın içindeki devlet düşmanları ve sürekli fitne kaos planlıyorlar. Hepsi Siber İhbar Hattına bildirildi. Devam etmeleri halinde iletişim başkanlığı ve Cimere bildirilecektir. Hatta tek tek kurumları tarafından işlem yapılacaktır !!!

Doktor.
Doktor. - 4 hafta Önce

Bakin yeni mezun 2 yıllık hemsire sabitle 5000 tl iyor.yeni mezun pratisyen hekim ise 6,7 yil okuyor 6800tl aliyor.boyle yazin .6,7 yil tip ve 5 yillik uzmanlik toplam 11,12 yil okuyan uzman doktorda 8500 tl aliyor diye yazin.algi ,yalan dolan yazmayin.gercegi yazinki millet gorsun hemsirenin dort kati almasi gereken uzman doktorun halini.

Nem E Lazım
Nem E Lazım @Doktor. - 3 hafta Önce

bilgisizliğiniz küstahlığınızın önüne geçmiş. önlisans hemşire yok artık ayrıca türkiyenin hemen hemen %90 nında hekim dışı sağlık personeli döner sermaye almıyor. pratsiyen maaşlarının düşük olduğu konusunda hem fikiriz ama acil servise 6-7 pratisyen nöbete yazılıyorsa 24 saat kendi aralarında 2 kişi kalacak şekilde shift çeviriyorlarsa o para fazla onlara rahat olun. hak edene hak ettiği maaş verilmeli kesinlikle hem fikiriz. mesela bir cerrah sabah 8 akşam 8 ameliyatta kalıyorsa alacağı rakamla diğer hekimlerin alacağı rakam aynı olmamalıdır kesinlikle. konuştuğunuz tek doğru şey hekimlerin maaşlarının düşük olması bu konuda sizinle aynı düşüncedeyim ama diğer yardımcı sağlık personellerimizin maaşlarını eleştirip hekim maaşları neden düşük diye ağlamanız anlamsız olmuş .

Ah şu asistanar
Ah şu asistanar - 3 hafta Önce

Talepleri insani. Nöbet ertesi izin verilmesini istiyor. 36 saat nöbet insanlık dışı diyor.

Hemsire
Hemsire - 4 hafta Önce

Nobet parasi vermemek icin eksik sayida personel ile calisiyoruz. Normalde 2 kisi tutmasi gereken nobeti tek kisiye tutturup fazla mesai olusmasini engelliyorlar anlayacaginiz.

nöbet
nöbet - 4 hafta Önce

lütfen sağlık çalışanlarının başka işler yapması önündeki yasal engeli kaldırın. özel hastanelerde nöbetin önünü açın

Hemsire
Hemsire - 3 hafta Önce

Sağlıkçılar hatta hekimler nöbet ücretleri ile geçinmeye calisiyor .bu bir utançtir .sürekli nöbet tutarak hayattan soğuyan saglikcilar tükenmişlik sendromu yaşıyor


SIRADAKİ HABER