Sağlık çalışanları idari izin ücreti kesintisine tepki gösterdi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, Ramazan Bayramı'nda kullandıkları idari izin sebebiyle ücret kesintisi yapılmasına tepki gösterdi.

Sağlık çalışanları idari izin ücreti kesintisine tepki gösterdi

Sağlık emekçileri Ramazan Bayramı'nın öncesindeki iki günün bayramla birleştirilerek cumhurbaşkanı tarafından idari izinli sayılan günler için 10 ve 11 Mayıs'ta tam gün, 12 Mayıs'ta yarım günü hastanelerde çalışarak geçirdi ve izin kullanamadı.

Artan Kovid-19 vakalarının ve diğer hastaların tedavisini yapan sağlık çalışanlarının tüm kamu emekçileri gibi haftalık çalışma süresi 40 saat. Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile tüm kamuda o hafta verilen 2 buçuk gün idari izinle 20 saate düştü.

Konuyla ilgili görüştüğümüz hastane çalışanı ve SES İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Ulaşoğlu, “Tüm kamu ve nöbet tutmayanlar 20 saat çalışırken sağlık emekçileri de bu günlerdeki fazla çalışma sonrasında izin kullanmayı, ek nöbet ücreti almayı beklerken alkışlanıp haklarının bir kere daha verilmediğini, hatta üstüne paralarının kesildiğini gördüler” dedi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ulaşoğlu, “Gün geçmiyor ki haksızlık yaşamayalım. Pandemiyi resmen fırsata çeviren hükumet ve dolayısıyla idareler resmen kazanılmış tüm haklara saldırıyorlar. Tamamen hukuksuz, geçici görevlendirmeler, görev tanımına uymayan işlerin zorlanması, ücret vermemek için personele zorla izin kullandırma, daha da ileri giderek nöbete gelenleri 'Bugün bu klinikte iki kişi çok' diyerek baskıyla evine göndermeler... Şimdi de tüm kamunun kullandığı idari izin için 'sana kullandırmıyorum' diyor. 'Sen çalış, sana idari izin yok hatta o gün çalışmayana da senden para kesiyorum çünkü haftalık mesai 40 saatti. Cumhurbaskanliğı öyle dese de sen kullanamazsın' diyor. Kabul edilmesi, anlaşılması çok zor. Ücretsiz izni işçilerden duymuştuk ama bu sefer zorla izin kullandırıp üstüne para kesiyor. Ücretli idari izin. Kamuda esnek kuralsız, angarya çalışmanın ayak sesleri" diyerek para kesintisine tepki gösterdi

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2021, 02:14

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyma
Seyma - 2 hafta Önce

Heryil rastlanılan sadece sağlık bakanlığında nöbet sistemiyle çalıştığımız için oluşan bu aptallık artık son bulsun.

Adalet
Adalet - 2 hafta Önce

Zaten çok yorulduk, ne para istiyorum ne fazla çalışma, bir gün daha dinlenebilir miyim tek düşündüğüm. Para almak isteyen arkadaşlarım keşke idari tatil günlerinde mesaiye gitselerdi. İdarecilere seçim hakkı verilmemiş olurdu. Yaşamın akışı içerisinde orada olması gerekenler o gün idari izinli, ayda sadece 7-8 gün 24 nöbet ile çalışanlar değil denilip mağdur olunmazdı. Ne zor degilmi bu problemi çözmek. Devletimiz var olsun, buda çözülür 2 satır Reisi Cumhur imzalı yazı ile.

Hemşire
Hemşire - 2 hafta Önce

Nöbet sistemiyle çalışan personel her sene aynı şekilde mağdur edilmektedir. Sendikalar oturmak yerine biraz saha sorunlarını çözün.
Sağlık Bakanlığında çalıştığımız her geçen yıl daha fazla pişman olmaktan bıktık...

akin
akin - 2 hafta Önce

nobet usulu calisanlar icin idari izin olmuyormus o calismalar 24 saat nobet tuttuk ee peki 24 saatin gunduzune ne yazilicak normal mesai gibi degerlendirilcekmis herkezde bunu uyguladilar.yani nobet usulu calisiyorsaniz ve o gunlerde de nobetci iseniz idari izin bizi etkilemiyor . bu kadar calisma hayatimda su son zamanlarda yapilan haksiz ve sahadan uzak mantiksiz uygulama kadar uygulamayi gormedim.idari izinde istemiyoruz yapmayin o zaman . sabitkller birlestirilmedi gosterge yalan oldu ek odeme pandemi hepsi bos ustune 3 kurus nobet hakkimiz var onuda vermemek icin bin dereden su getiriyorlar . hakkini aramaya kalkincada binbir turlu sorun cikariyorlar.

ALİ VİCDAN
ALİ VİCDAN - 2 hafta Önce

İDAREYE DİLEKÇE YAZIP CUMHURBAŞKANLIĞI İDARİ İŞLER BAŞKANLIĞINA ŞİKAYET EDELİM DEYİNCE TİMURUN FİLLERİNDEKİ GİBİ KİMSE İMZA ATMAZ BİZİM MESLEKTE.....AZ BİLE DİYORUM

Pınar
Pınar - 2 hafta Önce

Atatürk eğitim ve arastırma hastanesini yöneten yöneticiler değişmediği sürece istifa eden tayin isteyen çok olucaktır torpillikerin cirit attığı hastane

CUMHUR ŞAHİN
CUMHUR ŞAHİN - 2 hafta Önce

Allah aşkına hiç bir vekil,sağlık derneği,sendika bu konuyu Sayın cumhurbaşkanına iletip çözemedi...
basın yayın ve sosyal medydan hiç haberleriolmadımı acaba?Mafya konusu varken kim takar senin idari izin cezasını?

SIRADAKİ HABER