Sağlık Çalışanı Ne Kadar Zam Alacak

Sağlık Çalışanı Ne Kadar Zam Alacak

Aralık 2021 dönemine ait enflasyon verisi 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak. TÜİK tarafından yapılacak enflasyon açıklamasında herhangi bir düşüş rakamı duyurulmazsa şuan için %7.47 enflasyon farkı memurlar için oluşmuş durumda. Şuan için geçerli %7.47, örneğin aralık ayı enflasyon farkı ile beraber 2 puan daha arttı e 59.47 oldu. (%7,47+%2=%9.47) Bu durumda memurun alacağı 6 aylık enflasyon farkı %9,47 olacak. Bu oran memurlara 15 Ocak 2022'de alacakları maaşlarında yansıtılacak.

Yukarıda özetle anlattığım enflasyon farkı zam oranını (açıklanmadığı için aralık ayı enflasyonu hariç), memur toplu sözleşme masasında 2022 Ocak'tan itibaren altı aylık dönem için anlaşılan %5'lik zamla birleştirerek bir örnekle anlatayım;

Örneğin; 2021 Aralık ayında Maaşınız: 2.875 TL olsun. Sabit ek ödemeniz de 1.525 TL olsun. Toplamı: 4.400TL yapıyor.

2022 Ocak Ayında; 4.400TL'ye %5 Memur Zammı +

%7,47 enflasyon farkı zammı (açıklanmadığı için aralık ayı enflasyon farkı dahil değil) +


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Sabit ek ödemelere ise %20 zam yapılacak.

Bu durumda 4.400 TL için;

%5 zam = 220 TL'ye,+

%7,47 zam = 328,68 TL'ye,+

Sabite %20 zam = 305 TL'ye +

tekabül eder.

Yani 4.400 TL maaş alan bir sağlık çalışanı;

853,68 TL zam alacaktır.

Diğer taraftan 2022 ocak ayında gelir vergisinin 1. dilimi olan %15'den kesinti yapılacağı için Aralık 2021 maaş dönemine kıyasla gelir vergisinden kaynaklı ( Aralık dönemine kıyasla daha az gelir vergisi ödeyeceğiniz için ) bir maaş artışı ile de karşılaşacaksınız.

Ayrıca sendika üyesi olan memurlara Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim aylarında 400 TL Toplu Sözleşme İkramiyesi adı altında ödeme yapılmaktadır. Ocak 2022 maaşınızda artı olarak bu 400 TL'yi de alacaksınız. Yalnız, sendika üyesi memurun maaşından her ay binde 5 oranında sendika aidatı kesintisi yapılmaktadır. Bu da ortalama her ay 25 TL civarı kesintiye tekabül eder.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Durum Bundan İbaret
Durum Bundan İbaret - 1 ay Önce

Editör en düşük maaştan hesaplamış daha ötesi yok ve aralık ayı, vergi dilimi vs derken en düşük maaş 5500+ oluyor demek ki neymiş maaşlar asgari ücretle eşit değilmiş. Demekki neymiş sabitlerde sıcak paraymış ve ek gelirleride devlet vermiş kısaca ağlayanlara kapak olsun. Asgari ücretliyle kıyaslayanlara yazıklar olsun. Bunun çok fazlasını alanda var yaş var lisans var kıdem var yıl var dönerler var derken maaşlar artıyor nankörlere duyurulur.

Yaw He He
Yaw He He - 1 ay Önce

Ne verseler yetmiyor doyurmuyor. Birde kendini acındırıyor. Kamuda çalışıpta açım-fakirim-maaşım yetmiyor diyen yalan söylüyor. Ya kumar oynuyor ya içki içiyor ya lüks yaşıyor yada ev araba kredisi çekmiştir. Burda yorum yazanların birçoğu durumu iyi olanlar kamuda olmasa yarı maaşa çalışacak tipler devlete geçince "açım ölüyorum yetmiyor bittik" diyorlar gerçi onlarında zihniyeti belli kadrolu fondaşlar.

Mağdur Edebiyatı
Mağdur Edebiyatı - 1 ay Önce

Emekliye asgari ücretliye verilen zammı küçümseyen, diğer meslek gruplarına hasetlik eden, devlet kurumlarına iftira atan, emekli olmuş ama sağlık sitesinde fink atan, sabah akşam fitne yapan, maaşını az bulanların burda pineklediği tipler tam anlamıyla GERÇEK TROLLER. Tek amaçları itibarsızlaştırmak, verilen hizmete hazımsızlık, fitne çıkarmak ve bazılarıda Türkiye kazanmasın sadece ben kazanıyım maaşım artsın derdindeler.

SAĞLIKÇILAR
SAĞLIKÇILAR - 1 ay Önce

YILLARDIR SAĞLIKÇIYA ALKIŞ BAŞKA BİR ŞEY YOK..............ALKIŞLA KARIN DOYURMUYOR MALESEF BİR SENDİKA BAŞKANLARINI BİDE 3- 5 MAAAŞ ALANLARI ALKIŞYAINDA GÖRSEK. NERDE. HAKKIMIZI SAĞLIK SENDEN ASLA VE ASLA HELAL ETMİYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ.VE HALA ORDA İSTİFE ETMEYEN ÜYELERDENDE ETMİYORUZ .ÇÜNKÜ HAKSIZLIK KARŞIŞINDA SUSAN DİL ŞEYTANDIR. ASLA SESİZ KALMAMALARI GEREKİYOR. KENDİLERİ BİLİR.

SIRADAKİ HABER