Sağlık Çalışanı Maaşları Bakın Nasıl Eridi !

Sağlık Çalışanı Maaşları Bakın Nasıl Eridi !

Bundan  15 sene önce hemşire maaşları polis ve asker maaşlarından fazla, 10 sene önce aynı, bugün ise 1 hemşire ile 1 bekçinin maaşı aynı.

Eylül 2019 maaş bordrosuna göre 2.derecenin 1. kademesinde görevli yüksek okul mezunu hemşire 4 bin 420 lira maaş alırken , işe yeni başlayan bir bekçi 4 bin 360 lira net maaş aldı. Elbette burada bekçilerimizi küçük görmek gibi bir durum söz  konusu değil. Burada yıllara oranla sağlık çalışanlarının maaşının ne kadar düştüğünü vurdulamak istedik.

Eskiden öğretmen, polis asker maaşları ile kıyaslanan sağlıkçı maaşları bugün bekçi maaşları ile kıyaslanıyorsa bunun elbeltte düşünülmesi gereken çok yönü var. Günümüzde hemşire ile polis asker maaşı kıyaslanması geride kalmış, doktor ile polis asker maaşı kıyaslanmaya başlamıştır. Zira il sağlık müdürlüğünde , toplum sağlığı merkezlerinde ve 112 lerde görev yapan doktolar ayda 7-8 bin lira maaş almaktadır. 

Sağlık Çalışanlarının çok büyük kısmı sabit üstü ek ödeme alamazken yine birçok kısmı  nöbet parasıda alamıyor. Sağlıkta son yıllardaki yanlış işlerin faturaları sağlık çalışanlarına kesiliyor. Hastaları memnun ettiğimiz kadar sağlıkçılarımızı memnun edemedik. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 09:07

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 5 ay Önce

sağlık çalışanlarının maaşları mum gibi erirken yetkili sendika başkanı semih durmuş kendi maaşını 26 bin liraya çıkartmış. altına en lüksünden audi araç almış. bu keyfiyet içinde sağlık çalışanları umrunda olur mu?

mehmet
mehmet - 5 ay Önce

sağlık sen başkanının aldığı zam mı neden haber yapmıyorsunuz.

hemşire saglık memuru
hemşire saglık memuru - 5 ay Önce

bu mesleği seçtiğim güne... ulan benle beraber işe başlayan 15 yıllık polis arkadasım 6500 tl den aşağı maas almazken astsubay arkadasım 8000 tl asağı maaş almazken benim hersey dahil elime gecen 4600 tl varmı böyle birsey zamanında dönüp bakmadığımız meslekler bizlerin maasını 2 ye katladı.yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maas alıyor bu ülkede.zabıtası 5500 tl öğretmeni 6000 tl vaizi 8000 tl imamı 4500 tl alıyor.madem bu meslek bu kadar değersiz madem ihtiyac yok kapatın bu bölümleri herseyi doktorlar yapsın Hasta hakları dediler ağzımıza sic....lar şimdi de bu oh ne güzel . öğretmen ler için performans sistemi gelecekti hepsi itiraz etti şimdi gündemde bile yok memursen değil öğretmen sen olmuş sağlık sende bunun altında eziliyor hiçbir kazanım yok iken elimizde ne varsa alıyorlar yazıklar olsun bu meslekten bu bakanlıktan iğreniyorum imkanım olsa başka kuruma geçer 8,5 mesaimi bilirim. Diğer kurumlarda neden böyle birşey yok memnuniyet sadece hastanelerde var bir vatandaas olarak örneğin adliyede mahkemen var hakim 3 ay sonra ,5 ay sonra kafasına göre gün verirken vatandaşın işi gücü yok mu memnunmu diye sorulmazken sağlıkta tam zıttı var,öğretmenler için performans sistemi gelecekti veliler öğretmenlere puan yani memnuniyet derecesi uygulanacakti bir itiraz ettiler kaldırıldı neden ,maliyeye git tarıma git kısaca bütün kurumlarda vatandaş memnunmu değil mi yasası yok iken it azarlar gibi azarliyorlarken bunlara birşey yapılmazken biz sağlık çalışanlarına zulüm ediliyor perpormansiniz batsın doneriniz batsın zaten son 7 senedir döner alamıyoruz bu gidişle maaşlarda kesinti yapmaya başlayacaklar sağlık sen bunlar hep senin ve üyelerinin sessiz kalmasından dolayı oluyor bir gün sadece bir gün iş bırakılsa greve gidilse .artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi Degerimizin kiymetimizin bilinmesinin muhatap alinmamizin tek çaresi greve gitmek iş bırakmaktır bundan yıllar önce yüzlerce polis nasıl meydanlarda yürüdüler ise bizlerede sıra gelmiş görünüyor kamuda en düşük maaşı alanlar olarak o zaman yapabiliyorlar yapsinlar doktorlar ameliyat larini,baksinlar hastalarına yapsınlar tedavilerini de görelim yapılması gereken hemşire ve sağlık memurlarının toplum sağlığı yani erkek hemşirelerin maaşlarını ve özlük haklarını yüksekmektir.,hasta demek doktor hemşire sağlık memuru demektir gerisi angaryadir tedavilerini yapan hasta ile birebir ilgilenen kişilerdir.adam laborant hastayı görmez hasta yakinini görmez materyal üzerinde makine ile çalışır işi makine yapar olacak ismidir her çalışanı aynı saymak,o zaman hastaları görmeyen çalışanların perpormansini nasıl olcaceksiniz sıfır döner alacak demektir kim puan verecek kapalı kapılar ardında çalışan kişilere..................

ephe
ephe @hemşire saglık memuru - 5 ay Önce

arkadaşım senin gibiler yüzünden biz kendi aramızda birlik olamıyoruz, o öyle çalışıyor o böyle ayıp ya

laborant
laborant @hemşire saglık memuru - 5 ay Önce

senin gibi meslek terbiyesi almış biri ile aynı kurumda bile çalışmak ne kadar gurur verici.Sen laboratuvarı ne biliyorsun ki konuşuyorsun.Okadar kafan çalışsaydı sende laborant olurdun.Bencil egoistin tekisin eminim senin bir ekibinde yoktur.Sen kendi içinde bile çakallık peşinde olursan iyide sana maaş zammı verirler.

hemşire
hemşire @hemşire saglık memuru - 5 ay Önce

sayın meslektaşım keşke asker polis ile bizim maaşlarımızı kıyaslamasaydınız eşim polis memuru ve haftalık saat olarak benim 2 katım daha çok çalışıyor ek görevler hariç tabi ki bizim maaşlarımız çok kötü ek döner 1 tl bile almıyorum ama beraber çalıştığımız drlar alıyorlar bence öncelikle kendi meslek grubumuzdaki adaletsizlik çözülmeli ve sabit döner emekliliğe yansımalı çünkü net maaşımız asgari ücret kadar

anne
anne - 5 ay Önce

seyyanen 1000 tl zam yapılmalı

yiğit
yiğit - 5 ay Önce

Sağlık çalışanlarının sırtından siyaset yapmayı bırakın,sağlık çalışanın cebinden yiğitlik yapmayın,saçma sapan sözleşmeli yönetici sisteminiz ile yaptığınız liyakatsız yandaş atamalarından bıktık usandık artık.

Sema
Sema - 5 ay Önce

Peki bu kadar haber yapıyorsunuz neden ilgililer ile görüşmüyorsunuz hep aynı hikaye

Deoks
Deoks - 5 ay Önce

Artık ne kadar okursan o kadar eziliyorsun.

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 5 ay Önce

bu mesleği seçtiğim güne... ulan benle beraber işe başlayan 15 yıllık polis arkadasım 6500 tl den aşağı maas almazken astsubay arkadasım 8000 tl asağı maaş almazken benim hersey dahil elime gecen 4600 tl varmı böyle birsey zamanında dönüp bakmadığımız meslekler bizlerin maasını 2 ye katladı.yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maas alıyor bu ülkede.zabıtası 5500 tl öğretmeni 6000 tl vaizi 8000 tl imamı 4500 tl alıyor.madem bu meslek bu kadar değersiz madem ihtiyac yok kapatın bu bölümleri herseyi doktorlar yapsın Hasta hakları dediler ağzımıza sic....lar şimdi de bu oh ne güzel . öğretmen ler için performans sistemi gelecekti hepsi itiraz etti şimdi gündemde bile yok memursen değil öğretmen sen olmuş sağlık sende bunun altında eziliyor hiçbir kazanım yok iken elimizde ne varsa alıyorlar yazıklar olsun bu meslekten bu bakanlıktan iğreniyorum imkanım olsa başka kuruma geçer 8,5 mesaimi bilirim. Diğer kurumlarda neden böyle birşey yok memnuniyet sadece hastanelerde var bir vatandaas olarak örneğin adliyede mahkemen var hakim 3 ay sonra ,5 ay sonra kafasına göre gün verirken vatandaşın işi gücü yok mu memnunmu diye sorulmazken sağlıkta tam zıttı var,öğretmenler için performans sistemi gelecekti veliler öğretmenlere puan yani memnuniyet derecesi uygulanacakti bir itiraz ettiler kaldırıldı neden ,maliyeye git tarıma git kısaca bütün kurumlarda vatandaş memnunmu değil mi yasası yok iken it azarlar gibi azarliyorlarken bunlara birşey yapılmazken biz sağlık çalışanlarına zulüm ediliyor perpormansiniz batsın doneriniz batsın zaten son 7 senedir döner alamıyoruz bu gidişle maaşlarda kesinti yapmaya başlayacaklar sağlık sen bunlar hep senin ve üyelerinin sessiz kalmasından dolayı oluyor bir gün sadece bir gün iş bırakılsa greve gidilse .artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi Degerimizin kiymetimizin bilinmesinin muhatap alinmamizin tek çaresi greve gitmek iş bırakmaktır bundan yıllar önce yüzlerce polis nasıl meydanlarda yürüdüler ise bizlerede sıra gelmiş görünüyor kamuda en düşük maaşı alanlar olarak o zaman yapabiliyorlar yapsinlar doktorlar ameliyat larini,baksinlar hastalarına yapsınlar tedavilerini de görelim yapılması gereken hemşire ve sağlık memurlarının toplum sağlığı yani erkek hemşirelerin maaşlarını ve özlük haklarını yüksekmektir.,hasta demek doktor hemşire sağlık memuru demektir gerisi angaryadir tedavilerini yapan hasta ile birebir ilgilenen kişilerdir.adam laborant hastayı görmez hasta yakinini görmez materyal üzerinde makine ile çalışır işi makine yapar olacak ismidir her çalışanı aynı saymak,o zaman hastaları görmeyen çalışanların perpormansini nasıl olcaceksiniz sıfır döner alacak demektir kim puan verecek kapalı kapılar ardında çalışan kişilere

biyolog
biyolog @hemşire saglık mem - 5 ay Önce

Sen çok güzel toparlayıp yazmışsın.ama sen en başta kendi meslektaşını satmışsın.Laborant olaydın ki olamamışsın bari bilmediğin şeye hakaret etme.hak sadece senin değil.


SIRADAKİ HABER