Sağlık çalışanı başhekim yardımcısına açtığı mobing davasında 30 bin TL tazminat kazandı

Çalıştığı devlet hastanesinde, hamile çocuklar ile ilgili bildirimlerin yapılmadığını ortaya çıkaran İclal Nergiz, dönemin başhekim yardımcısı Akif Akça'ya karşı açtığı mobbing davasını kazandı. Mahkeme, Akça'nın, eski personeli Nergiz'e 30 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti

Sağlık çalışanı başhekim yardımcısına açtığı mobing davasında 30 bin TL tazminat kazandı

Hürriyet'in özel haberine göre:

KANUNİ Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptığı dönemde, 18 yaş altı 115 çocuğun hamileliklerine ilişkin polise ve savcılığa bildirimde bulunulmadığını ortaya çıkaran İclal Nergiz, anılan dönemde bağlı bulunduğu başhekim yardımcısına karşı da tazminat davası açtı. Dönemin sosyal hizmetlerden sorumlu başhekim yardımcısı Akif Akça’nın, hamile çocuklar ile ilgili yaptığı sorgulamalar nedeni ile kendisine mobbing uyguladığını öne süren Nergiz, 50 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu. Küçükçekmece 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması dün görülü.

YOLDA GÖRSEM TANIMAM
Duruşmaya katılan Akif Akça yaptığı son savunmada, davanın reddine karar verilmesini istedi. Halen başka bir hastanede görev yapan Akça savunmasında özetle “Hamile çocuklarla ilgili hakkımda açılmış bir ceza davası var. Bu davanın bekletici mesele yapılması gerekir. Görev yaptığım dönemde hastanede 1500 kişi vardı. Davacıyı yolda görsem tanımam. İdari görevde de olmayan biri. Tanımadığım bir kişiye mobbing yapmam da söz konusu değil. Kendisi, haberleri basına sızdıran kişi. FETÖ örgütü, davacıyı aleyhime kullanmıştır” dedi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

MOBBİNG SABİT
Nergiz’in avukatı Erkan Akça ise savunmasında, müvekkili ile ilgili ‘FETÖ’ iddialarının iftira niteliğinde olduğunu, bu konuda yapılmış bir suç duyurusunun da olmadığını kaydetti. Mobbing sabittir. Davamızın kabulüne karar verilsin” diye konuştu.

30 BİN TL ÖDEYECEK
Mahkeme, tarafların savunma ve taleplerini aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme, Akça’nın, Nergiz’e 30 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Akça’nın, karara 2 hafta içinde itiraz hakkı bulunuyor.Hastane dışında görevlendirildi
Hamile çocuklar ile ilgili soruşturmaların gündeme gelmesine sağlayan İclal Nergiz’in görev yeri ise birkaç kez değiştirildi. Çocuk İzleme Merkezi’nde görev yapan Nergiz ilk olarak tıbbi sosyal hizmetler birimine, oradan da hastane binası dışında bulunan toplum ruh sağlığı merkezinde görevlendirildi. Edinilen bilgilere göre, Nergiz bir yıl önce başka bir kamu hastanesinde çalışmaya başladı. ‘Hamile çocuklar’ haberinin gündeme gelmesi ile birlikte dönemin Başhekim yardımcısı Akif Akça ise Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi’ne başhekim yardımcısı olarak atandı.

Ceza davası sürüyor
HAKKINDA açılan mobbing davasında karar çıkan dönemin başhekim yardımcısı Akif Akça ile sosyal hizmet uzmanı Nazlıcan Dilber hakkında bir de ceza davası açıldı. Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, iki sanık, ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kamu görevlisinin suçu bildirmeme’ suçunu işledikleri iddia ediliyor. Anılan davanın bir sonraki duruşması ise önümüzdeki günlerde yapılacak. Öte yandan, hamile çocuklarla ilgili yürütülen soruşturmaların bir kısmı davaya dönüştü. Farklı illerde görülen davalarda kimi sanıklar ceza alırken, kimi davalarda ise şikayetler bir süre sonra geri çekilmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 15:42

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER