'Rapor Parası' Yani İş Görmezlik Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

Rapor parası veya geçici iş görmezlik ödeneği, geçici iş göremezlik belgesine sahip kişinin çalışmadığı günlerine dair işverenden değil Sosyal Güvenlik Kurumundan hak sahibine ödenen ücrettir.

'Rapor Parası' Yani İş Görmezlik Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

'Rapor parası' olarak bilinen geçici iş görmezlik ödeneği çalışma hayatında büyük önem taşımaktadır.

Bunun için çalışanın sigortalı olarak bir işyerinde çalışması ve işinde iş kazası geçirmesi veya çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına yakalanması gerekmektedir. Ayrıca çalışanın rapor tarihinden önce 90 gün prim ödemiş olması şartı da vardır.

Bu ücret ile devlet çalışanların sağlık nedeniyle çalışamadığı dönemlerde gelir elde etmesini amaçlamıştır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda 3 çeşit geçici iş göremezlik ödeneği mevcuttur.

- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmakta olan kişi işyerinde bir kaza geçirmiş ise veya işiyle alakalı olarak meslek hastalığından ötürü rapor almış ise SGK rapor parası alma hakkına sahiptir.

- Çalışanın rapor tarihinden önce 90 (doksan gün) ssk primi ödemiş olması şartı ile hastalık veya herhangi bir rahatsızlığından dolayı rapor alınmış ise, rapor parası alma hakkına sahiptir.

- Kadın sigortalılar doğum yapması durumunda doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere rapor parası anabilir. Ancak yine 90 günlük prim şartı vardır.

1 veya 2 gün rapor alanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenmez . SGK, alınan raporun 3. gününden itibaren geçici iş göremezlik ödeneğini ödemeye başlar. Geçici iş göremezlik ödeneğinin yatarak tedavilerde çalışan kişinin günlük kazancının yarısı tutarında, ayakta tedavilerde ise günlük kazancını 2/3 ‘ ü tutarında ödeme yapılmaktadır.

Rapor parası, işverenin raporu SGK'ya bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle birlikte PTT üzerinden çalışanların hesabına yatırılır. Bu ücretin hesaba yatırılmasından itibaren 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir. Zira alınmayan ücretler SGK'ya tekrar iade edilebilmektedir.

Öncelikle işçinin raporu alıp işverene vermesi gerekmektedir. İşveren, raporu 5 gün içinde e-rapor sistemine girer. SGK etkilileri raporu inceler ve rapora onay vererek PTT’ye ödeme talimatı gönderirler. İşçiye SMS gönderilir. bu Daha sonra ise işçi PTT’ye giderek rapor parasını alır.

Fatma Aytekin

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

BU MEVZUAT HAKKINDA ÇALIŞANLAR EKSİK BİLGİYE SAHİP'Dİ. BU DETAYLI BİLGİLENDİRME İÇİN,TEŞEKKÜRLER . SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER