Prof. Dr. Yiyit: “10 güne kadar kalan kısıtlamalar kalkacak”

Prof. Dr. Yiyit: “10 güne kadar kalan kısıtlamalar kalkacak”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, sağlık kuruluşları ve toplu taşımalardaki maske uygulaması kısıtlamaların bir hafta 10 güne kadar kalkacağını söyledi.

Prof. Dr. Yiyit, memleketi Karabük’te, polis evinde düzenlenen protokol bayramlaşmasına katıldı. Bayramlaşma sonrası İHA’ya açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, Covid-19 döneminde böyle bir salgının en ideal optimum nasıl yönetileceğini dünyaya gösteren bir ülke olduklarını ve bunun da şuanda meyvelerini yemeye başladıklarını söyledi.

“Bir hafta 10 gün için en son kalan kısıtlamaların kalkacağına düşünüyorum”


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Virüsün geldiği noktada son varyant olan Omicron’un hızlı yayıldı ama eski varyantlar gibi ciddi hastalık yapmadığı gerçeği ortaya çıktığı andan itibaren her şeyin yeniden güncellendiğini kaydeden Prof. Dr. Yiyit, “ Rakamlarımız olabildiğince hızla aşağıya doğru iniyor ve bu bizim için iyi bir kazanım oldu. Vakalarımızın hastaneye yansımalarının çok hızlı inmesi bizi cesarete etti. Şimdi mevcut haliyle yapılan toplantılar omicron’un sağlık sistemi için bir yük olmadığı ve rakamların aşağıya iniş trendinin ineceğini gördük. Son bilim kurulu toplantımız Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Kulliyede yapıldı ve bir daha gerekmedikçe toplantı yapmama kararına varıldı. Bütün o kısıtlamaları ve Covid-19’un bize getirdiği sıkıntılardan hepsinden kurtulmaya karar verdik. Sadece toplu taşıma ve özellikle sağlık tesislerinde maske kullanımının bir süre devam etmesi ve bununda günlük rakamın binin altına düştüğü anda bununda kaldırılması söz konusu. Yakın bir zamanda muhtemelen bir hafta 10 gün için en son kalan kısıtlamaların kalkacağına düşünüyorum..”

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER