Personel genel müdürlüklerinin ismi değişecek

Personel genel müdürlüklerinin ismi değişecek

Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre; kamu kurumlarının tamamında İnsan Kaynakları sistemi devreye sokulacak.

İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığınca hazırlanan ve üzerinde çalışılan taslak düzenlemeye göre kamuda yenilikler bir bir devreye alınacak. İnsan Kaynakları Ofisi tüm bakanlıklar ve kamu kurumları için çerçeve insan kaynakları yapısı öngören taslak hazırladı. Hazırlanan taslağın sosyal taraflara memur sendikalarına ve bakanlıklara görüşe açılması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı öngörülen insan kaynakları yapısında maliyet hesaplaması yapması bekleniyor.

İŞTE O YENİLİKLER

Bu taslağa göre yeniliklerden bazıları şöyle gerçekleşecek:

*Tüm bakanlıklarda eğitim yetenek ve kariyer yönetimi, daire başkanlığı, özlük işleri daire başkanlığı, mevzuat ve disiplin işleri daire başkanlığı, yönetim hizmetleri daire başkanlığı, atama daire başkanlığı gibi birimler kurulacak.

*Bu birimlerin altında iş analizi müdürlükleri, "yönderlik" müdürlükleri kurulacak


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

*Tüm bakanlıklarda bulunan ve o bakanlığın merkez ve taşra teşkilatındaki çalışanların bağlı bulunduğu Personel Genel Müdürlüğü'nün adı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü olarak değiştiriliyor. Böylece personelle ilgili tüm süreçlerin takip edildiği, özlük işlerinin yapıldığı, varsa sendikalarla olan ilişkilerin yürütüldüğü bu birimler yeni adlarıyla daha etkin ve kapsamlı birer birim haline getirilecek. Kamu personelinin daha verimli çalışması, kamu hizmetinin daha kaliteli sunulması, hem hizmet alanın hem de hizmet verenin daha mutlu olduğu bir sistem de getirilmiş olacak. Böylece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ndeki etkin ve hızlı karar süreçleri ve kamu hizmeti tabana da yayılmış olacak.

*Bakanlıkların dışındaki bağımsız başkanlık ve genel müdürlüklerde ise yeni sistem farklı şekilde devreye girecek. Bu kurumlarda bulunan "Personel Daire Başkanlığı'nın adı "İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı" olarak değiştirilerek yeniden yapılandırılacak.

* Üniversitelerdeki "Personel Daire Başkanlığı"nın adı "İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı" olarak değişecek.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 03:19

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aa
Aa - 1 ay Önce

ÖSS ismi YKS olunca eğitim sisteminde çağ atladık her şey eskisinden iyi oldu mu? evetse tamam. hayırsa isimde bir keramet yok!

hasan
hasan - 1 ay Önce

Tutarlı bir çalışma değil

Kürşat YILMAZ
Kürşat YILMAZ - 1 ay Önce

İsim değiştirmekle yenilik olmuyor, önemli olan işin özünün doğru dürüst ve ahlaklı bir toplum olmak,Lütfen şekilcilikten kurtulalım artık.

aslan
aslan - 1 ay Önce

Hiçbirşey değişmez.Sadece levhalar değişir.

nihayet
nihayet - 1 ay Önce

İnsan Kaynakları Yönetimi doğru bir karar herkes uzmanlık alanına göre görevlendirilmeli mali işler idari işlerden ayrılıp kariyer ve liyakata önem verilmeli

SIRADAKİ HABER