Özelleşen Hastane Yemekhaneleri Kaliteyi Düşürdü

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Türkiye genelinde devlet hastanelerinin yemekhanelerinde yapılan özelleştirmelerle, yemeklere ilişkin şikâyetlerin arttığını belirtti.

Özelleşen Hastane Yemekhaneleri Kaliteyi Düşürdü
Diyarbakır Gazi Yaşargil Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlıkçılara verilen yemekten böcek çıktığına ilişkin haberlerin ardından, devlet hastanelerinin yemekhanelerinin özelleştirilmesi konusu gündeme geldi. Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Türkiye’de çok sayıda hastanenin yemekhanelerinin özelleştirilmeye başladığını belirtti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Özelleştirmelerle yemeklere ilişkin şikâyetlerin arttığını aktaran Gök, “Bir hastanede verilen yemeklerde böcek türü sağlığa zararlı şeylerin çıkması bir hak ihlalidir. Diyarbakır’da saptadığımız bu olay çok somut bir örnektir. Bununla ilgili Türkiye genelinde hastanelerden de benzer şikâyetler duyuyoruz. Bu özelleştirme sağlık hakkının nasıl feda edildiğinin göstergesidir. Pandemi döneminde bağışıklığın güçlendirilmesi, sağlığın korunması açısından birinci derecede önemli olan yemeğin böylesine zararlı sunulması ve buna göz yumulması başta sağlık çalışanları ve hastaları olmak üzere tüm sağlık sistemimizi tehdit etmektedir” ifadelerini kullandı.

BAKANA SORU ÖNERGESİ

Konuyu Meclis gündemine de taşıyan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gök, “2002-2021 döneminde özelleştirilen hastane yemekhanelerinin sayısını yıllık temelde ve illerimize göre açıklar mısınız? 2002-2021 döneminde özelleştirilen hastane yemekhanelerinin ihale bedellerini açıklar mısınız? 2002-2021 döneminde özelleştirilen hastane yemekhanelerinde çıkan yemekler sebebiyle rahatsızlanan sağlık çalışanlarının ve yurttaşlarımızın sayısı nedir” sorularını yöneltti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 11:00

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlık personeli
sağlık personeli - 1 ay Önce

Yemekte kalite bi tarafta dursun;temizlik kötü,lezzet tat tuz yok ,porsiyonları çocukları bile doyurmaz,üstelik çürük bozulmaya yüz tutmuş ne kadar ürün varsa sağlık personelinde deneniyor.Bir tutanak tutmaktan aciz sesini çıkaramayan personele de yakışan yemek budur diyorlar.

uzman doktor
uzman doktor - 1 ay Önce

Hastane yemekleri çok ucuz ihale bedelleriyle yapılıyor, bu yüzden kullanılan malzemeler kalitesiz ve yemekler maalesef yanacek gibi değil... Vekiller gibi 5 liraya kuzu tandır yiyebilsek keşke

DOĞRUCU
DOĞRUCU - 1 ay Önce

ANKARA YENİMAHALLE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DE ARA SIRA BÖCEK ÇIKIYOR.

yrt
yrt - 1 ay Önce

bakan bey kötü yemek için özür diler halleder bu meseleyi

Calisan
Calisan - 1 ay Önce

Valla arkadaşlar yemekler kötü diyenler çarpılır eskiden yemekhaneye giderdik on beş yirmi dakka sıra beklerdik yemek almak için şimdi direk gidiyoruz hemen alıyoruz yemeğin ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyor şimdiki durum çünkü kimse gelmiyorda ondan kimse denetleniyor herkes bana dokunmayan yılan bin yaşasın oynuyor daha da güzel yemeklere bekleyin böyle giderse yemekhane kapanirr çünkü eski yemekler yok şimdi yersen ye yoksa dışardan ye varrrr

Mustafa
Mustafa - 1 ay Önce

Yemekte özelleştirme çok yanlış ve tehlikeli gıda güvenliği açısından

tolga g
tolga g - 1 ay Önce

yemek yapmıyorlar yemek diye zehir yediriyorlar resmen özelleşen her şey daha fazla kar için her şeyden çala çala yemek nerde tuz yok yağ yok et yok olanlar da tarihi geçti diye ucuza aldıkları gıdalarla yemek yapıyorlar yaptıkları yemeği kendileri bile yiyemiyor ALLAH bu özeleştirmeleri yapanların belasını versin dünyanın parasını alıp bizden birde ok yediriyorlar resmen aç aç nöbet tütüyoruz dişardan yesen maaşın yetmez maraba yaptılar bizi iktidar istifa

Lab tek
Lab tek - 1 ay Önce

Yemek yemeyen personele yemek parası ödense bakın bakalım kötü ve kalitesiz yemek çıkıyormu....

SIRADAKİ HABER