Ölüme neden olduğu iddia edilen 'dormofol' adli ilacın satışı durduruldu

Ölüme neden olduğu iddia edilen 'dormofol' adli ilacın satışı durduruldu

Isparta Şehir Hastanesi'nde endoskopi için verilen ilaç sonrasında 6 hasta yoğun bakıma alınmış, daha sonra da bu hastalardan 1'i hayatını kaybetmişti. Hastanede bu hastalara bir anestezi ilacı olan dormofol kullanıldığı iddia edilmiş, ve soruşturma başlatılmıştı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Valiliklere bir yazı göndererek 'dormofol' adlı ilaca satış blokajı uygulandığını ve kullanımının durdurulduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından, gönderilen yazı;

Isparta'da endoskopi sonrası rahatsızlandığı iddia edilen 6 hastadan birinin ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı, müfettiş görevlendirildi.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya, yaptığı yazılı açıklamada, Isparta Şehir Hastanesi endoskopi ünitesinde iki odada toplam 24 hastaya sedasyon eşliğinde endoskopi yapıldığını belirtti.

Hastaların 6'sının henüz belirlenemeyen bir nedenden fenalaşması sonucu yoğun bakıma alındığını dile getiren Karakaya, bir hastanın yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Diğer hastaların durumunun iyi olduğunu vurgulayan Karakaya, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığımızca bir müfettiş görevlendirildi. Cumhuriyet Başsavcılığı da adli soruşturmayı yürütmektedir. Olayda yaşamını yitiren vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.Tedavisi devam eden hastalarımıza acil şifa ve geçmiş olsun dileklerimizi sunarken olayın bütün yönleriyle müdürlüğümüz ve Isparta Şehir Hastanesi Başhekimliğimiz tarafından da hassasiyetle takip edilmekte olduğunu ve gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılmaya devam edileceğini hatırlatırız."

Isparta'da mide rahatsızlığı nedeniyle başvurduğu Isparta Şehir Hastanesi'nde yapılan endoskopi sonrası rahatsızlandığı öne sürülen Ramazan Gök (54) dün yaşamını yitirmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 21:02

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

UMARIM BU İŞ AYDINLATILIR,VARSA ŞAYET BİR İLAÇ HATASI,DÜZELTİLİR.ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUM. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER