Nöbet ücretleri geri istenen sağlık çalışanları icra tehlikesiyle karşı karşıya

Laboratuvar ve röntgen teknikerlerinin ‘acil çalışanı’ sayılmaması gerekçe gösterilerek, 2 yıl boyunca kendilerine ödenen nöbet ücretleri geri istenmeye başlandı. Konuyu TBMM'de gündeme getiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, "Sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının karşılığı bu şeklide cezalandırılmamalı" dedi.

Nöbet ücretleri geri istenen sağlık çalışanları icra tehlikesiyle karşı karşıya

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün 15 Nisan 2021 tarihinde bir sağlık memuruna gönderdiği yazısında, yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri için gerekli hesaplamaların yapıldığı, ödenen fazla nöbet ücretleri için de borç açıldığı bildirildi. Borç kaydının 30 gün içerisinde yatırılması istendi.

Birçok laboratuvar ve röntgen teknikerlerine bu taleplerin iletildiği ve icra tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecekleri öğrenildi.

“ÖDEMEZLERSE İCRA İŞLEMİ BAŞLATILACAK”


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Bu konu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de gündeme geldi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının icra tehlikesi ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

CHP’li Aydın, “Röntgen ve laboratuvar çalışanlarından, acil ücret farkları 30 Haziran’a kadar geri ödeme emriyle istenmekte ve ödenmediği takdirde icra işlemleri başlatılacağı yazıyla bildirilmiş. Bu konunun bir an önce düzeltilmesi ve onların bu fedakarlıklarının karşılığı bu şeklide cezalandırılmamalı…” şeklinde konuştu.

“FEDAKARLIĞIN KARŞILIĞI BU OLMAMALI”

Covid-19 salgının başladığı andan itibaren sağlık çalışanlarının canla, başla çalıştığını ifade eden Erkan Aydın şunları söyledi;

* Gece nöbet tutuyorlar, ailerinin, çoluk-çocuklarının yüzlerini görmüyorlar. 500’e yakın sağlık çalışanı da hayatını kaybetti. Bunların arasında röntgen ve laboratuvar çalışanları da var.

* Maalesef nöbet tuttukları halde, acil ücret farkları geri ödeme emri ile istenmekte. Bu arkadaşlarımız 2 yıldır çok küçük ücretler ile aldıkları paraları peşin olarak, ödemeleri talep ediliyor.

* Ödenmediği takdirde icra işlemleri başlatılacağı kendilerine yazı ile bildirilmiş. Onların fedakarlıklarının karşılığı bu olmamalı bu hatanın biran önce düzeltilmesi gerek

GERİ İSTENEN ÜCRET 15 BİN TL’Yİ BULUYOR

Öte yandan röntgen ve laboratuvar personeline acil farkı olarak 2 yılda ödenen ve geri istenen nöbet paralarının en yükseği 15 bin TL, en düşüğü ise 3 bin TL.

Sözcü

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal
kemal - 1 ay Önce

nerdeennnnnn nereeeeeyeeeeee

3600 EK GÖSTERGE VE 2000 TL MAAŞ ZAMMI OLMADIĞI SÜRECE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEZ
3600 EK GÖSTERGE VE 2000 TL MAAŞ ZAMMI OLMADIĞI SÜRECE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEZ @kemal - 1 ay Önce

SAĞLIKSEN NERDESİNNNNN?

SAĞLIK TEKNİKERİ
SAĞLIK TEKNİKERİ - 1 ay Önce

PANDEMİ SÜRECİNDE CANINI ORTAYA KOYAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BU YAPTIKLARINIZ... ? NE DENEBİLİR Kİ...SADECE YAZIKLAR OLSUN...

BJK
BJK - 1 ay Önce

SENDIKALAR KOLTUK SEVDASINDAN SESİ ÇIKMIYOR BAZI KİŞİLER DE HALA BUNLARIN PEŞİNDEN KOŞUYOR.DİĞER MESLEK GRUBUNDAKİ SENDİKALARDA YAPMADIĞI EK DERS İN ÜCRETİNİ SÖKE SÖKE ALIYOR YAZIK BU KADAR EMEK VE FEDAKARLIĞA

LAB.TEK....İCRALLIKKKK
LAB.TEK....İCRALLIKKKK - 1 ay Önce

Bu gün pandemi parası her kez alırken lab tekler hasta görmediği için ödemelerin çoğunu alamadılar. bu gün işini yaptığı için hangi memur ödemelerini eksiksiz aldı ..Fazlasıyla aldılar çalışmadan aldılar ama lab.tekler fazlasıyla çalışmasına rağmen borçlu çıkmıştır. Röntgen tek gibi..

RÖNTGEN TEKNİKERİ
RÖNTGEN TEKNİKERİ - 1 ay Önce

PANDEMİ BOYUNCA COVİT HASTALARIYLA MÜCADELE EDERKEN, EK ÖDEMEDEN FAYDALANAMADIĞIMIZ GİBİ BİR DE ÜSTÜNE HAKLARIMIZI ALDINIZ... YETMEMİŞ GİBİ BİR DE PANDEMİ SÜRECİNDE CANIMIZI ORTAYA KOYARAK ALDIGIMIZ ALIN TERİMİZİ GERİ İSTİYORSUNUZ... BAKANLIK KENDİNE GELİRMİSİN LÜTFEN ?

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 ay Önce

Bütün yorumları beğenmeyen subkortikal canlı kim acaba?

çalıştıkça yıpranan sağlık çalışanı
çalıştıkça yıpranan sağlık çalışanı - 1 ay Önce

KELİMELERLE ANLATILAMAZ RÖNTGEN VE LAB. ÇALIŞANI ARKADAŞLARIMIZA YAPTIKLARINIZ... KİMİN EMEĞİ GEÇTİYSE YAZIKLAR OLSUN... PANDEMİ DÖNEMİNDE DESTEK OLMADIGINIZ GİBİ DARBE ÜSTÜNE DE DARBE VURUYORSUNUZ YA GERÇEKTEN BRAVOO HEPİNİZE...

attci
attci - 1 ay Önce

ben 2 yıl once 3000 tl mahkemeye verdim orada da sağolsun yerel hakıme hanım durusmayı iptal edip sözlü durumumu bile ifade edemeden aleyhime kesin kayti karar verdi param yok üst mahkemeye gitmeye..Rabb'im büyüktür cebimde işimde gözü olanların gözleri kör olur inşAllah..


SIRADAKİ HABER